İki Oscarlı oyuncu Mahershala Ali, Unruly adlı 6 bölümlük HBO dizisinde, boks efsanesi Jack Johnson’ı canlandıracak.

Playtone (Tom Hanks ve Gary Goetzman’ın yapım şirketi), Know Wonder (Ali’nin yapım şirketi, eşi Amatus Karim Ali ve yapım ortağı Mimi Valdés (Hidden Figures)) ve Tony Ödülü adaylığı olan Dominique Morisseau, projenin arkasındaki isimler. Morisseau, dizinin senaryosunu yazacak. Unruly, Ken Burns’ün PBS’te yayınlanan Unforgivable Blackness: The Rise and Fall of Jack Johnson belgesine dayanacak.

1878-1946 yılları arasında yaşayan Jack Johnson, dünyanın ilk siyahi Amerikalı ağır sıklet boks şampiyonudur. Şampiyonluk saltanatı 1908’den 1915’e kadar sürdü. Boks dünyası Johnson’ı tahtından indirmek ve tekrardan bir beyazı en üst basamağa çıkarmak için “büyük bir beyaz umudu” bulmaya çalıştı, ancak Johnson, karşısına çıkan herkesi devirdi. Hatta, 1899-1904 yılları arasında 7 şampiyonluk kazanan ve sonrasında emekli olan James J. Jeffries’i bile geri getirip 1910 yılında Johnson’ın karşısına çıkardılar ve yaptıkları karşılaşma “yüzyılın savaşı” adını aldı. James J. Jeffries, karşılaşma öncesi,  “bu dövüşe yalnızca beyaz bir adamın bir zenci’den daha iyi olduğunu kanıtlamak amacıyla giriyorum” demişti.

Dizide, Johnson’ın atletik büyüklüğe yükselişini, ten rengi ve meydan okuması nedeniyle ödediği bedeli göreceğiz.

Beau Willimon (House or Cards) ve Playtone’dan Steven Shareshian, dizinin ortak yönetici yapımcıları.

Mahershala Ali, 2000 yılında kariyerinin ilk işi olan The Great White Hope adlı tiyatro oyununda Jack Johnson’ı (üstteki kare) canlandırmıştı. Son birkaç yılda Johnson’ı ekranda oynamanın “rüya rolü” olduğunu defalarca söyledi.

Sylvester Stallone’nun çabalarıyla Donald Trump, 1912’de eyalet sınırlarını beyaz bir kadınla beraber geçmek suretiyle “Beyaz Köle Ticareti Yasası’nı” ihlal etmekten suçlu bulunan efsanevi siyahi boksörü 2018’de affetti.

Kaynak