Henüz başlayan ve bitmek üzere olan aynı isimli roman (1941) ve filmden (1945) uyarlanan HBO yapımı Mildred Pierce keşke hiç bitmese dedirten tatta ilerliyor. Geçen sene haberini aldığımızdan ve bilhassa Boardwalk Empire sezon finali yaptığından beri başlayacağı günü daha da sabırsızlıkla beklenen yapım nihayet HBO ekranlarında prömiyerini yaptı; hem de zaten toplam 5 bölüm sürecek televizyon ömrünün ilk iki bölümüyle. Dilerseniz evvela romana ve filme, yayınlanan ilk iki bölüm ışığında da dizinin konusuna ve hangi oyuncuların diziye renk kattığına göz atalım.

James M. Cain (yazarı) ve Mildred Pierce (kitabı)

James M. Cain (yazarı) ve Mildred Pierce (kitabı)

Roman;
1941‘de James M. Cain tarafından kaleme alınan Mildred Pierce, 2 çocuklu bir kadının kocasından ayrıldıktan sonra kendi ayakları üstünde durması nezdinde ABD’nin o dönem (1930’lar) başından geçen ekonomik bunalımın bir aynası aslında. Kuzey Amerika’da 1929’da başlayıp etkisini 30’larda gösteren ve tüm dünyada 50 milyon insanı işsiz kılarak sadece ABD ile sınırlı kalmadığını belli eden bunalımdan Mildred Pierce de payını alacaktır.

Mildred Pierce (filmi)

Mildred Pierce (filmi)

Film;
Romanın 1945 Hollywood yapımı bir sinema filmi (Mildred Pierce 1945) de mevcuttur ki bu filmde Mildred Pierce karakterini canlandıran oyuncu Joan Crawford filmdeki melodramatik performansıyla aday olduğu “En İyi Kadın Oyuncu” OSCAR Akademi Ödülü‘nü almıştır. Filmin imdb puanı 8,0/10. İlgilenenlerin göz atmasında fayda var diyelim ve esas konumuza dönelim;

Bret Pierce ve Çocukları

Bret Pierce ve Çocukları

ilk iki bölüme dair ispiyon mevcuttur
Dizinin Konusu;
2 kızıyla kendisini başka bir kadın için terkeden kocasından ayrılan Mildred bir müddet elindekilerle idare eder. Fakat sadece sipariş üzerine turta pişirmekle değirmenin suyunun akmayacağını anlar. Artık evden dışarı çıkmanın, iş bulmanın, para kazanmanın zamanıdır; çünkü bakacak iki çocuğu vardır.

Başvurduğu iş bulma bürosundan gelen teklifi değerlendiren Mildred, kendine uygun bulmaz bu işi “gurur”undan dolayı. Fakat açlık, yorgunluk, çaresizlik baş gösterince girdiği ilk restoranda iki kuruş bahşiş için kavga eden garson kızlardan kovulanın yerine işe alınır. Asaletli Mildred, artık Hollywood’da ucuz ve basit bir restoranda garson olarak işe başlar. Başkalarının ne dediğini asla umursamayan Mildred’in tek endişesi büyük kızı Veda’nın onun garson olarak çalıştığını öğrenmesidir. Çünkü Veda’nın haysiyeti, karakteri kendisine çok benzemektedir. Burnundan kıl aldırmayan bu küçük kızın hissiyatını sadece izleyerek görebilirsiniz kanımca.

Mildred çok zorlandığı ilk günden sonra alıştığı garsonluk işini değiştirmeye, artık kendine ait bir restoranı olmasına kadar götürmeyi planlıyordur. Garson olarak çalıştığı son gün restoranda tanıştığı bir adamla bir şeyler yaşamaya başlar ki hayatında çok mühim ve dramatik olaylar boy gösterir.

Yönetmen Todd Haynes ve Kate Winslet (dizinin setinden)

Yönetmen Todd Haynes ve Kate Winslet (dizinin setinden)

Oyuncular;
Mildred Pierce‘i sinemanın devlerinden Kate Winslet canlandırırken, kocası Bert Pierce rolünde karşımıza Brían F. O’Byrne çıkmakta. Monty Beragon‘u Guy Pearce ve Mildred’in büyük kızı (genç hali) Veda‘yı Evan Rachel Wood oynamaktalar. Oyuncu listesinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.(‘HBO’cuların dışında) “Dönem yapımları” sevenlerin mutlaka, sinema tadında dizi izleyenlerin muhakkak izlemesi gereken bir yapım Mildred Pierce.
Dizinin tanıtım videosu;

1945 yapımı filmin videosu;

http://www.youtube.com/watch?v=K4h4HZWSPUc

Keyifli seyirler…