Modern Family

Christopher Lloyd ve Steven Levitan tarafından yaratılan yarım saatlik bu komedi dizisinde, Evli ve Çocuklu‘daki Al Bundy karakteri ile tanıdığımızEd O’Neill, Jay Pritchett olarak karşımıza çıkıyor.
Modern Family, “mockumentary” diye tanımlanan “sözümona belgesel” tarzı çekilmiş bir komedi dizisi.
Üç aile ve üç farklı yaşamı konu alan dizide ilk ailemiz, Prichett ailesi.

Jay, Gloria ve Manny

Jay, Gloria ve Manny

Claire (Julie Bowen) ve Mitchell (Jesse Tyler Ferguson) adında iki çocuğu olan Jay (Ed O’Neill) , kendinden daha genç olan Gloria (Sofía Vergara) ile evlidir. Gloria’nın ise Manny (Rico Rodriguez) adlı bir oğlu vardır. Jay bir yandan yaşına göre oldukça olgun olan Manny’ye üvey babalık yapmaya çalışırken bir yandan da genç ve güzel karısını başkalarına kaptırmamaya çalışır.

Claire ve Phil Dunphy ailesi

Claire ve Phil Dunphy ailesi

Dizinin konu aldığı ikinci ailemiz Claire ve Phil Dunphy (Ty Burrell) çiftidir. Jay’in kızı olan Claire, aşırı korumacı bir yapıya sahiptir. 3 çocukları olan Claire ve Phil çiftinin en büyük uğraşı ise çok yaramaz olan ve sürekli sorun yaratan tek oğulları Luke (Nolan Gould), erkeklerle yeni yeni çıkmaya başlayan Haley (Sarah Hyland) ve ailenin ortanco ve en zeki çocuğu olan Alex’tir (Ariel Winter).

Mitchell, Cameron ve bebekleri

Mitchell, Cameron ve bebekleri

Üçüncü ailemiz, Jay’in eşcinsel oğlu Mitchell, onun 5 yıllık partneri Cameron (Eric Stonestreet) ve çiftin evlat edindikleri Vietnamlı bebekleri Lily’den oluşuyor.Bu üç aile baba Jay Pritchett ekseninde ailesel buluşmalar, kaynaşmalar yaşıyor.

Dizi, sözümona belgesel olduğu için bazı bölümler kamera karşısındaki aile bireylerine belirli bir sorunun sorulması ile başlıyor ve tüm bölüm bu soruyla kuşanıyor. 3 ailenin yaşadığı maskaralıklar, maceralar ve aksilikler, sorulara verdikleri cevaplarla, gerçek hayatta yaşadıklarının çelişkileri mizahi bir dille gösteriliyor.
Bazı bölümler ise aileleri bir araya getirecek bir olay olmasını ve bununla ilgili çeşitli durumları ele alıyor.
Şu ana kadar 17 bölümü yayınlanmış olan Modern Family, Mayıs ayında 24 bölüm sonunda 1. sezonu kapatacak. Aynı zamanda 2. sezon anlaşmasını da yapmış durumda.
Bu arada Entertainment Weekly dergisi tarafından yapılan, “Tv’de şu anda yayınlanan en iyi on dizi” derlemesinde 6. sırada bulunuyor.
Dizinin tanıtım videosu da şurada.