evet grev var.. evet sevdiğimiz dizilerin çoğu bundan etkilendi.. de nedir bu grev? neden oluyor? ne olacak? bunların soru cevap şeklindeki bir açıklamasının türkçesini vereceğim aşağıda.. kaynak burası .. ayrıca wga’nın son basın açıklamalarını takip etmek için buraya bir göz atın..1 – basitçe, ne oluyor?
Bugün, Kasım 1 itibariyle, Writers Guild of America (WGA) ve Alliance of Motion Picture & Television Producers (AMPTP) arasındaki Minimum Basic Agreement (MBA) süresini doldurdu. Bu kontrat, yazarlar ve stüdyolar arasındaki tazminattan, hakem kararıyla çözüme kadar her şey için asgari standardları belirliyor.. Bir önceki kontrat, 3 sene önce imzalanmıştı.2 – Yeni bir MBA imzalanmasını ne engelliyor?
Hem WGA hem de AMPTP, birbirlerine MBA önerileri sundular. Ancak, durum aşikar ki, hala bir anlaşmaya varılması gerekiyor.İki öneri teklifi de, bağlı oldukları grubun duruma bakış açısını yansıtıyor. Yazarlar için bu, halihazırda yapmakta oldukları iş için yeterli karşılığı (tazminat diye çevrildi yukarda) alamadıkları hakkında. Stüdyolar içinse, şu anda ödediklerinden daha fazlasını ödeyemeyecekleri üzerine.3 – Sürtüşmenin en göze batan noktaları nedir?
Toplamda iki düzine kadar konu tartışılmakta ama özellikle üçü ön planda görünüyor;* Ev gösterimlerinden arta kalanlar çözümü – WGA üyeleri şu anda, dağıtıcıların kazancının $1 milyon’a kadar olan kısmından %0.3 ve ondan sonrası için de toplam %0.36 almaktalar. Bu da, çoğu durumda, ürün başına 5 cent’e karşılık geliyor. WGA, bu meblağı iki katına çıkarmayı amaçlıyor. En çok öne sürülen mantık da, kitap yazarlarının, yayınlayıcının toplam kazancının %15’ine kadar bir meblağ alabildikleri ki bu da TV ve film yazarlarının 500 katı.* Geleneksel olmaya medya içeriğinden arta kalanlar – WGA üyeleri, kullanıcının ürünleri için ödeme yapmadığı, yani cep telefonu, çevrimişi izleme vb. gibi durumlar için para almıyorlar.. Eğer ödeme olursa (pay-per-view, video-on-demand vb.) ödeme oranı, ev gösterimlerinin aynısı – %0.3. Sendika şunu istiyor; “kullanıcının ödeme yaptığı TV ürünlerinde %1.2, çevrimiçi izlenmiş veya yüklenmiş her gösterimin %1.2si, ve gösterim izleyiciye bedava sunulduğunda, 1984 sonrası her ürün için %2.0 ve 1984 öncesi her ürün için %2.5″* yeni teknolojiler için yetki hakkı ve kurallar – Sadece internet veya başka bir sıradışı ortamda yayınlanmak üzere hazırlanan projelerde çalışan yazarlar, aynı MBA standartlatına tâbi değiller.. WGA bu açığı kapatmaya çalışıyor..4 – Peki, WGA neden greve gidiyor?
Her sendika konulu pürüz gibi, grev de anlaşmanın sağlanması için bir uzlaşma yöntemi olarak kullanılıyor. Çarşamba günü (deadline) öncesi için, WGA, uzlaşma grubuna, gerek gördükleri taktirde grev açıklaması yapmaları için yetki verdi. 5.507 oyun %90.3’ü bu yetki lehine kullanıldı.5 – “WGA grevde” demek ne anlama geliyor?
Sendikanın grev kuralları gereğince, aslında ortada tek bir prensip var.“Siz (ve menajeriniz ya da sizin adınıza başka biri) greve gidilen bir şirketle anlaşma yapamazsınız, yazılı haklarınızı veremezsiniz, ve yazılı bir eserinizi bu şirkete satamaz ya da kiralayamazsınız.”
Ayrıca, üyeler, greve gidilen bütün şirketlerden bitirilen ve satın alınması için onlara verilen bütün ürünlerini geri istemeliler ve temel grev kurallarına uymalılar. (grevden çıkmamak, grev hakkında haber yaymamak gibi)Ancak, üyeler yazarlık dışındaki görevlerine devam edebilirler (aktör, yönetmen, yapımcı vb.) ve bu görevlerin hiç bir yazma işi gerektirmemesi lazım..6 – Bu, prime-time TV yapımı tamamen duracak mı demek?
Evet ve hayır. Aktörler, yönetmenler ve yapımcılar halihazırda yazılmış bulunan senaryolar üzerinde çalışabilecek, ama çoğu bir çok seri, zaman çizelgelerini sadece bir ay öncesinden takip ederler yani bu seçenek oldukça çabuk sona erecek.. Bu yazı yayınlandığı sırada, çoğu seri 9. – 11. bölümlerini çekmekte ama senaryoları 13. – 17. bölüme kadar hazır. Ek olarak, sezon ortası seriler (24 ve Lost gibi) güz dönemi eşdeğerlerinden bir kaç hafta geriden takip eden bir yapım çizelgesi izliyorlar ki bu da daha az yayınlanabilir bölüm ve senaryo hazır demek.7 – Bu durum, izleme alışkanlıklarımı ne zaman etkilemeye başlayacak?
Çoğunlukla, kanallar Kasım programlarını sorun yokmuşçasına devam ettirebilirler ki bu da en erken değişiklikleri Aralık’ta görebilirsiniz demek. Bu demek değil ki o noktada değişiklikleri farkedersiniz – geçen sene, kanalların ilk bölüm yayınları, Aralık’ın son 2 haftasında %28’den azdı– bu durumda gerçekçi olarak, ilk ciddi değişiklikleri hissetmeye başlamanız Ocak ayını bulur.8 – Grev bir kaç aydan daha uzun sürerse ne olur?
Endüstri içerisinden kişiler bir çok senaryo ile geldiler ancak hiç biri uzun süreli grev karşıtı bir çözüm getirmiyor. Ne olursa olsun, realite ve spor programları şüphe yok ki sık sık yayınlanacaklar. ABC, CBS, FOX, NBC ve CW’de, 20ye yakın reliate şovu ve spor programı şu anda yapımlarının çeşitli evrelerinde ve ek olarak da yeni bölümleriyle, “American Idol,” “Wife Swap,” “Supernanny,” “The Apprentice” vb. var. (böağkk)9 – Son grev ne kadar sürdü?
Bir önceki WGA grevi -hemen hemen 20 sene önce- 22 hafta sürdü. 7 Mart 1988’den 7 Ağustos 1988’e kadar. Tahmini olarak, bu 5 aylık grev kanallara toplamda $500 milyon bilanço getirdi. Günümüz koşullarında, uzayan bir grev bu rakamı, 2, 3 ve hatta 4 katına çıkarabilir.10 – Sırada ne var peki?
Gerçekçi olursak, bir noktada bir anlaşmaya varılacak. Bu anlaşma 2 gün sonra mı, 2 ay sonra mı olur kimse bilemez.