Türk televizyonlarının iki kere başaramadığına bu sefer Netflix el attı. Dünyanın önde gelen online yayın platformu Fatih Sultan Mehmed’in hayatını konu alan bir dizi çekecek.

“Ottoman Rising” ismindeki dizi aynı zamanda yarı belgesel bir yapım, yani dış ses eşliğinde bir anlatım da olacak. Mini dizi özelliğindeki projenin sezonu 6 bölüm sürecek. Yapımcılığını STXtv ve Karga Seven Pictures üstlendi. Sarah Wetherbee, Kelly McPherson ve Türk yönetmen Emre Şahin ise yürütücü yapımcı olarak görev alacaklar.

13 yaşında ilk kez tahta çıkan ve 1453’te İstanbul’u fetheden Fatih’in Osmanlı’nın 15. yüzyıldaki yükselişinde büyük etkisi oldu. STX, dizinin Netflix dışı dağıtım hakkının bir kısmını aldı ve ilk bakış hakkına sahip olduğu bu ülkeler arasında Türkiye ve Çin de yer alıyor.

Not: 2013 yılında Med Yapım’ın yapımcılığında “Fatih” isminde bir dizi Kanal D’de yayınlanmış, Mehmet Akif Alakurt’un başrolünde olduğu dizi beklenen ilgiyi göremeyince 6. bölümde final yapmıştı.

Mart 2018’de ise yine Kanal D’de O3 Medya’nın yapımcılığını üstlendiği “Mehmed Bir Cihan Fatihi” isminde bir dizi ekrana geldi. Kenan İmirzalıoğlu’nun başrolde olduğu dizi de tutmadı, 6 bölümde yayından kalktı.

Kaynak