Netflix, 3 kez Formula 1 Dünya Sürücüler Şampiyonası’nı kazanan Brezilyalı ulusal kahraman ve yarış efsanesi Ayrton Senna da Silva‘nın (1960-1994) hayatını konu alan 8 bölümlük kurgusal bir mini dizi hazırlıyor.

Mini dizi, Senna’nın kişiliğini ve aile ilişkilerini anlatacak. Dizinin başlangıç noktası, Senna’nın kariyerine başladığı ve F1600’de yarışmak için 1980’de İngiltere’ye taşındığı dönem olacak. Dizi, efsanenin ardındaki adamın portresini çizerken kariyerinin gidişatını değiştirdiği anları, uyumsuzlukların üstesinden gelişini, sevinçlerini, üzüntülerini ve diğer her şeyi içerecek. Hikâye Imola’daki San Marino Grand Prix’si sırasında gerçekleşen trajik kaza ile sonlanacak.

Dizi, Senna’nın ailesinin aktif katılımıyla Netflix için Brezilyalı Caio Gullane (Boca a Boca) tarafından yapılacak. Mini dizi yurt dışındaki lokasyonların yanı sıra Senna’nın São Paulo eyaletinde büyüdüğü ev gibi akrabalarının ilk kez erişim izni verdiği kişisel mekânlarda çekilecek.

Senna’nın ablası Viviane Senna, “Onun hakkında sadece birkaç kişinin bildiği bir hikâyeyi anlatacağımızın duyurusunu yapmak benim için çok özel. Senna ailesi olarak, bu projeyi tamamen özgün ve daha önce benzeri yapılmamış bir şekilde hayata geçirme konusunda kararlıyız. Ayrıca dünya çapındaki izleyicilere erişebilen Netflix’ten daha iyi bir ortak düşünemiyorum” demiş.

Fabiano Gullane ve Caio Gullane, “Senna ihtiyacımız olan kişi modelidir. Bir ulusu temsil etmek için hayali için savaşan ve birçok engelle karşılaşan genç bir adam. Senna Brezilya’yı birleştiriyor” demişler.

Netflix’in Brezilya’daki uluslararası orijinal yapımlar direktörü Maria Angela de Jesus, “Senna yolculuğuna São Paulo’da başladı ve dünyayı fethetti. İlham verici yolculuğunu, nerede olurlarsa olsunlar tüm hayranlarına götürmekten onur duyuyoruz. Ayrton Senna’nın nesillere yayılan ve sınırları aşan bir mirası var. Netflix olarak, 190’ı aşkın ülkedeki üyelerimizin bu efsanevi pilotun arkasındaki insana yeni bir açıdan bakmasını sağlayacak olmaktan gurur duyuyoruz” demiş.

Mini dizi İngilizce ve Brezilya Portekizcesi olarak çekilecek ve 2022’de yayınlanacak.

Kaynak