Netflix, 1998-2006 yılları arasında 8 sezon 200 bölüm süren Fox komedisi That ’70s Show’un uzantı dizisi That ’90s Show’a onay verdi.

Kurtwood Smithve Debra Jo Rupp, karakterleri Red Forman ve Kitty Forman’ı canlandırmak üzere uzantı diziye geri dönecekler. Ayrıca dizinin yönetici yapımcılığını üstlenecekler. Netflix, orijinali gibi çok kameralı bir sitcom olacak diziye 10 bölümlük bir sipariş verdi.

Orijinal dizinin yaratıcıları Bonnie Turner ve Terry Turner (3rd Rock from the Sun) ve kızları Lindsey Turner, yazar ve yönetici yapımcı olarak projede yer alırken, That 70’s Show’un yazar ve yapımcılarından Gregg Mettler (3rd Rock from the Sun, Man with a Plan, Call Me Kat), yazar, yönetici ve yürütücü yapımcı olarak dizide görev alacak. Orijinal dizinin yürütücü yapımcılığını üstlenen The Carsey-Werner Company’den Marcy Carsey ve Tom Werner (Cosby, 3rd Rock from the Sun, Roseanne, The Conners), uzantı dizinin de yürütücü yapımcılığını üstlenecek.

1995’te Wisconsin’de geçen That ’90s Show, yaz için büyükanne ve büyükbabasını ziyaret eden ve Kitty’nin gözetiminde ve Red’in sert bakışları altında yeni nesil Point Place çocuklarıyla bağ kuran Eric ve Donna’nın kızı Leia Forman’ı takip ediyor. Seks, uyuşturucu ve rock ‘n’ roll asla ölmez, sadece kıyafet değiştirir.

Orijinal dizinin ana kadrosunda Topher Grace, Mila Kunis, Ashton Kutcher, Laura Prepon, Wilmer Valderrama ve şu anda Los Angeles’ta 3 tecavüz suçundan yargılanacak olan Danny Masterson vardı. Yeni dizi için bu isimlerle herhangi bir anlaşma yapılmadı, ancak beklentiler, Grace, Prepon ve Kutcher da dahil olmak üzere dizide konuk olarak karakterlerini yeniden canlandırmaları.

That ’70s Show, 17 Mayıs 1976’dan 31 Aralık 1979’a kadar Wisconsin’deki kurgusal Point Place’de yaşayan 6 genç arkadaştan oluşan bir grubun hayatlarına odaklandı. Rupp ve Smith, Topher Grace’in karakteri Eric Forman’ın ailesini canlandırdı ve yer aldıkları sahnelerde ana karakterden bolca sahne çaldılar.

That ’70s Show’un popülaritesinden yararlanmak isteyen Fox, That ’80s Show ile franchise’ı genişletmeye çalıştı, ancak dizi That ’70s Show’un başarısını tekrarlayamadı ve 2002’nin Ocak-Mayıs ayları arasında, 13 bölüm sonunda iptal edildi. 1984’te geçen dizi, That ’70s Show’un bir uzantısı olmayan, ancak formattan “ilham alan” bir diziydi. Her iki dizideki karakterler ve hikayeler asla kesişmedi. That ’80s Show‘daki Glenn Howerton‘ın (It’s Always Sunny in Philadelphia) canlandırdığı Corey Howard karakteri, Eric Forman’ın kuzeniydi. Grey’s Anatomy ve Supergirl’den tanıdığımız Chyler Leigh, dizinin başrol oyuncularından biriydi.

Kaynak