Bir süre önce resmen yasallaşan ve yürürlüğe giren düzenlemeyle internet yayınları da RTÜK denetime girmiş, bu da peşi sıra birçok tartışmayı beraberinde getirmişti. Üstelik yasa ile sadece denetim değil lisans ücreti ve gelirler üzerinden belli bir miktar vergi ödenmesi gibi çeşitli zorunluluklar da getirildi.

Bunun ardından gözler başta Netflix olmak üzere BluTV ve Puhu TV gibi Türkiye’de yayın yapan dijital platformlara çevrildi. Dün itibarıyla lisans için başvuru süresinin dolmasıyla Netflix’in başvuruda bulunmadığına ve Türkiye’den çekilebileceğine dair bazı haberler çıktı. Ancak bu haberlere yönelik ilk olarak RTÜK başkanı, ardından Netflix Türkiye resmi açıklamada bulundu.

 

Netflix’in yaptığı açıklama ise şöyle:

İnternet yayınlarına yönelik getirilen yeni düzenlemenin gerektirdiği üzere lisans başvuru sürecimizi başlattık. Türkiye’de sayıları gittikçe artan 1,5 milyon üyeye sahibiz. Üyelerimizin dünyanın dört bir yanından sunduğumuz zengin içerik çeşitliliğine ve Türkiye’den dünyaya taşıdığımız yerel hikayelere değer verdiğine inanıyoruz. Bu nedenle bir yandan Türkiye’deki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyor, diğer yandan da sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hedefimiz, üyelerimizin tercih ettikleri içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlarken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmek.

Saygılarımızla,
NETFLIX TÜRKİYE