hem de sosyal mesaj vereyim dedim :)

hem de sosyal mesaj vereyim dedim :)

 
 
 
 
Dizilerin vazgeçilmezleri… Dizi cinayetlerinin baş kahramanları… Onları kimi zaman kurbanlarını alelade şeklide öldürürken görüyoruz; kimi zaman kurbanları için plan yaparken, kimi zaman ise kusursuz planlarını soğukkanlı bir şekilde uygularken… Onların ustaca işledikleri cinayetler hayranlık uyandırmıyor değil. Seri katilleri mercek altına alıyoruz. Peki kimdir bu seri(n) kanlı katiller?
________
(Aman dikkat!Yazının bazı kısımları ispiyon içerir.)
 
 

İlk olarak biricik seri katilimiz Dexter Morgan’dan başlamak fena olmaz sanırım.


Dexter MorganMicheal C. Hall [Dexter]

Dexter Morgan

Dexter Morgan

O, seri katilleri öldüren bir seri katil. Kurbanlarını insanların hayatını altüst eden, kanunun elinden kurtulmuş seri katiller arasından seçiyor. Belirli bir ritüel ile kurbanlarını öldürüyor.


Brian Mooser (Rudy Cooper) – Christian Camargo [Dexter]
Dexter ile başladık, o zaman Dexter ile devam edelim: Dexter’ın öz kardeşi Brian Mooser yani akıllara kazınan haliyle nam-ı diğer Ice Truck Killer

Ice Truck Killer - Dexter

Ice Truck Killer – Dexter

Brian Mooser, Dexter’ın saplantılı öz kardeşi. Anneleri bir konteynırın içinde öldürüldüğünde Brian da Dexter ile birlikteymiş. Dexter’dan büyük olduğu için, o anı her zaman içinde tekrar tekrar yaşadığını söylüyor. Kurbanlarını öldürüp kanlarını tamamen çektikten sonra, parçalara ayırıyor ve paketleyip halka açık yerlere bırakıyor. Brian’a Ice Truck Killer (Buz kamyonlu katil) denmesinin sebebi ise cesetleri buz kamyonunda taşıyor olması.


Arthur MitchellJohn Lithgow [Dexter]
Arthur Mitchell ise yine gözde seri katillerimizden: Nam-ı diğer Trinity Killer (Üçlemeci Katil)

Arthur Mitchell - Dexter

Arthur Mitchell – Dexter

Arthur Mitchell belirli tekrarlar ile seçiyor kurbanlarını ve belirli bir ritüel eşliğinde öldürüyor. Dexter dizisine dördüncü sezonda dahil olan Arthur’a Trinity Killer denmesinin sebebi, belirli periyotlarla farklı eyaletlerde üçer üçer öldürüyor olması. Tabii ona bu kuralı bozdurtan Dexter oluyor.

Arthur Mitchell

Arthur Mitchell


Azazel

Azazel

 
 
AzazelFredric Lehne [Supernatural]
Güzide doğaüstü güçler dizimiz olan Supernatural’da kanımızı donduran seri katilimiz Azazel.
İlk iki sezonda baş düşman olarak karşımıza çıkıyor Azazel. Şeytan küçük çocukları onun kanı ile beslediğinde büyüdüklerinde şeytani yeteneklere sahip oluyorlar.
 
 
 


Theodere BagwellRobert Knepper [Prison Break]
Seri katil olduğundan şüphe ettiğim ama aynı zamanda bu sıfata layık gördüğüm Theodere Bagwell yani T-Bag:

Theodere Bagwell

Theodere Bagwell

Babasının Down sendromlu kız kardeşine tecavüz etmesi sonucu dünyaya gelmiş olan T-Bag, adam kaçırma, tecavüz ve cinayet suçlarından şartlı tahliyesiz ömür boyu hapse mahkûm edilmiş bir seri katil. (Seri katil olduğundan biraz şüpheliyim aslına bakarsanız.) Robert Knepper’in de T-Bag’in hakkını veren oyunculuğundan da bahsetmeden edemeyeceğim açıkçası.


Kevin GreerTaylor Nichols [CSI]
Kevin Greer yani hafızalarımızda kalan adıyla; The Blue Paint Killer:

The Blue Paint Killer

The Blue Paint Killer

Kevin Greer, CSI: Crime Scene Investigation’ ın üçüncü ve beşinci sezonlarına yer almış, zihnimizde ve gönüllerimizde yer etmiştir.Katilimiz kurbanlarını genellikle kadınlar arasından ve özenle seçiyor. Kurbanlarının evlerinin mavi parmaklıklı olmasına dikkat ediyor. Parmaklıkları motoryağı ile boyuyor. Kurbanları parmaklıklara tutunduklarında ellerine mavi boya bulaşıyor ve ondan sonra avlıyor kurbanlarını. Öldürmeden önce de tecavüz ediyor. Kurbanları: Janet Kent, Marcia Reese Charlene Roth, Debbie Reston, Jonathan Avery Haywood, Kaitlin Rackish.


Natalie DavisJessica Collins [CSI]
Yine bir CSI: Crime Scene Investigation klasiği bildiğimiz adıyla; The Miniature Killer:

The Miniature Killer

The Miniature Killer

Natalie çocukken küçük kız kardeşini aşağıya iterek ölmesine sebep olmuştur. Bu ilk cinayetinden sonra seri cinayetlerin arkası gelmiştir.

The Miniature Killer

The Miniature Killer

The Miniature Killer

The Miniature Killer

Natali’nin cinayetlerinin işleniş biçimlerinin baş harfleri “BLEACH” kelimesini oluşturmaktadır: “Blunt force trauma, Liquid nicotine, Electrocution, Asphyxiation, Crushing, and Hanging.” The Miniature Killer denmesinin sebebi ise, cinayet mahallinde cinayetin minyatürünün bulunması.


Chris KellerChristopher Meloni[Oz]
Birinci dereceden ömür boyu hapse mahkum edilmiş bir seri katil de Chris Keller:

Chris Keller

Chris Keller

Chris Keller; cinayete teşebbüs, ölümcül bir silahla saldırı gibi suçlardan birinci dereceden ölüme mahkum edilmiş bir seri katil. Kurnaz, ama aynı zamanda çok kolay manipüle edilebilen bir sosyopat…


Richard L’Italien

Richard L’Italien

 
Richard L’ItalienEric Roberts [Oz]
Mizojenist (kadın düşmanı) olan bir seri katil ile karşı karşıyayız: Richard L’Italien.İşlediği suçlardan pişman olmayan ve asla uslanmayan bir seri katil olan Richard L’Italien, bilinen cinayetlerinin dışında başka cinayetlerinin de olduğunu itiraf etmiştir.
 
 


Patrick PewterschmidtRobert Downey Jr. (Seslendirme) [Family Guy]
Sıradaki seri katilimiz ise; aslında akıl hastası olan Patrick Pewterschimidt:

Patrick Pewterschmidt

Patrick Pewterschmidt

Patrick Lois Griffin’in uzun zamandır kayıp olan ağabeyi. 30 yıl boyunca babasının yolladığı akıl hastanesinden ayrılmasından sonra seri katil olmuştur.


Gabriel GrayZachary Quinto [Heroes]
Gabriel Gray, sonradan içindeki seri katili bulup ortaya çıkartan süper güçleri olan süper seri katil: Sylar

Gabriel Gray

Gabriel Gray

Gabriel, asıl mesleği olan saat tamircisiyken, içindeki katil potansiyelini keşfedip cinayetler işlemeye başlamıştır. Dizideki en kötü ve en güçlü karakterdir. ‘Süper kahraman’ güçleri olan Gabriel, Sylar haline geldikten sonra sayısız cinayet işlemiş ancak dördüncü sezonda içindeki iyi insan olma isteğine yenilmiştir. Yeteneği ise; karmaşık sistemi olan her şeyin nasıl işlediğini anlayıp, onları tamir etmesi ya da yok etmesi.


Red John – … [The Mentalist]
Henüz yüzünü görme şerefine nail olamadığımız seri katilimiz; Red John:

Red John

Red John

İyi adamların bir türlü yakalayamadığı seri katil olan Red John, dizinin ana kahramanlarından CBI’da danışman olan Patrick Jane’in ailesini öldürmüştür. Red John, işlediği cinayetlerden sonra imza olarak kurbanın kanıyla gülen yüz resmi çizmektedir. Çizilen yüzdeki kan tam olarak pıhtılaşmadığı için de, gözler ağlıyor gibi gözükmektedir ve bu durum herkesin kanını ziyadesiyle dondurmaktadır.


The GormogonLaurence Todd Rosenthal [Bones]
Başka bir Amerikan polisiyesi olan Bones’ta üçüncü sezon karşımıza çıkan yamyam bir seri katil: The Gormogon

Gormogon

Gormogon

Yaptığı işin hakkını görünüşüyle de fazlasıyla veren Gormogon’u gördüğünüzde kanınızın donmaması olası değil… Bilinen beş kurbanı var ve dizide bazı sahnelerde öldürdüğü kurbanlarının etlerini yerken onu izleyebilirsiniz…
 


Gabriel Kent

Gabriel Kent

 
 
Gabriel KentTod Carty [The Bill]
Bu ingiliz polisiyesinde izlediğimiz Gabriel ise içindeki potansiyeli sonradan belli eden seri katilimiz:Gabriel Kent; dışarıdan görünüşte saygıdeğer, görevlerini yerine getiren bir polis memuru. Ancak aslında; raydan çıkmış, dengesiz… Onaltı yıl orduda görev almış. Sun Hill polis merkezinde çalışmaya başladıktan sonra, tecavüzlerin, saldırıların, sahtekarlıkların, entrika ve cinayetlerin ardı arkası kesilmemiş. Adeta evrim geçirmiş.

Öyle ya da böyle herkes seri katil olamaz. Bu işi yapmanın belirli bir raconu vardır.