Parade’s End, HBO ve BBC ortak yapımı olan beş bölümlük bir mini dizi. I. Dünya Savaşı zamanlarında geçiyor. Muhafazakâr bir İngiliz aristokrat (Christopher Tietjens); onun zalim, sosyetik karısı (Sylvia) ve kadın hakları savunucusu olan genç bir kız (Valentine Wannop) arasındaki aşk üçgenini ekrana getiriyor. Christopher Tietjens rolünde Sherlock dizisiyle yıldızı parlayan Benedict Cumberbatch, onun karısı Sylvia rolünde birçok bilinen Hollywood yapımında izlediğimiz Rebecca Hall, Valentine Wannop rolünde ise Adelaide Clemens yer alıyor. Shakespeare in Love ile Oscar kazanan senarist Tom Stoppard‘ın kaleme aldığı bu dizi, İngiliz yazar Ford Madox Ford’un 1924-1928 yılları arasında yazdığı dört romandan oluşan aynı isimli kitap serisinden uyarlandı.


KONU

 

I. Dünya Savaşı’nın ortasında, büyük bir değişimin kıyısındaki Avrupa’da eski kafalı Christopher Tietjens, onun kindar karısı Sylvia ve genç bir kadın hakları savunucusu olan Valentine Wannop arasında bir aşk üçgeni gelişir. Savaş bitmek bilmezken Christopher savaşmak için Fransa’ya gider. Sylvia’yı, kendi oğlu olup olmadığını bilmediği çocuğunu ve Valentine’ı geride bırakır. Hayatının geri kalanını kiminle geçireceğine karar vermek zorundadır: Güzel ama çıkarcı Sylvia’yla mı, yoksa sevgi dolu Valentine’la mı?

Aşk, aile, sadakat, fedakârlık konularının işlendiği dram, romantik, savaş türlerindeki bir dönem dizisi olan Parade’s End’de ön plandaki aşk üçgeninin arka planında I. Dünya Savaşı’nda cephelerde yaşananlara da tanık oluyoruz. Çoğumuzun Sherlock dizisiyle tanıyıp sevdiği Benedict Cumberbatch bu dizide çok farklı bir portre çiziyor. Zengin ve ayrıcalıklı bir aileye sahip, işinde çok başarılı bir devlet memuru olan Christopher Tietjens’ın evliliği en başından beri sallantıda olan bir evlilik. Sonrasında başka bir kadına aşık oluyor ama kendisini başka erkeklerle aldatan karısına sadık kalmaya devam ediyor. Dizide en öne çıkan performansın ise Rebecca Hall’e ait olduğunu söyleyebiliriz.

 


KARAKTERLER

Christopher Tietjens (Benedict Cumberbatch):  Çevresindeki dünya baş döndürücü bir hızda değişirken o, tutunduğu değerlerine sahip çıkmaya çalışan bir İngiliz aristokrattır. Sonuçları ne olursa olsun prensiplerinden ödün vermeyi reddeder. Gerçekleri manipüle etmesi istendiğinde hükümet istatikçisi olarak görev aldığı işinden istifa eder, karısı Sylvia onu başka bir adam uğruna terkettiğinde bile karısına sadık kalmaya devam eder. Genç bir kadın hakları savunucusu olan Valentine’a aşık olduğu zaman ise ona karşı olan hisleri ve kendi doğruları arasında bir savaşta kalacaktır.

Sylvia Tietjens (Rebecca Hall): Hamile kaldığı için Christopher Tietjens ile evlenen, sosyetik ve çok çekici bir kadındır. Bencil, çıkarcı, acımasız ama aynı zamanda da büyüleyicidir. Yaşadığı bir dizi ilişkiyle gönlünü eğlendirirken, bir yandan da Christopher’ın ona ilgi göstermiyor oluşunun içten içe üzüntüsü içerisindedir.

Valentine Wannop (Adelaide Clemens): Annesiyle birlikte yaşayan genç bir kadın hakları savunucusu ve romancıdır. Christopher’ın hayatına umulmadık bir şekilde girer. Zeki, tutkulu, idealist bir kişiliği olan Valentine, Christopher savaşa gittiğinde çok endişelenir. Kendisine karşı olan hislerinden bir türlü bahsedemediği için ona öfkelidir de.

Vincent MacMaster (Stephen Graham): Christopher’ın iş arkadaşı ve sırdaşı. Devlet memuru ve amatör bir eleştirmen. Rossetti üzerine yaptığı son yayınlanan denemesi ona Londra edebî çevresinde bir yer kazandırmıştır, o da bu yeni konumunu sanatçılar ve yazarlar için şık partiler düzenleyerek kucaklar. Düşünmeden hareket eden biridir. Edith Duchemin ile bir lişkiye başlama konusunda da hiç tereddüt etmez. Edith akli dengesi bozuk bir rahiple evli olmasına rağmen.

Edith Duchemin (Anne-Marie Duff): Valentine’ın en yakın arkadaşı. Deli bir din adamıyla olan sevgisiz bir evliliğin içinde sıkışıp kalmıştır. Ta ki Vincent MacMaster ile olan ilişkisi onu görkemli bir dünya ve edebiyat partileriyle tanıştırana kadar. Hayatı değiştikçe eski yumuşaklığı yerini farklı bir çizgiye bırakır.

Mark Tietjens (Rupert Everett): Christopher’ın ağabeyi. Sylvia’yı hiçbir zaman onaylamamıştır ve Christopher’ın kendisini sürekli karısına kullandırtmasına anlam verememektedir.  Ailesini her zaman korumaya çalışır, ancak Christopher hakkında kötü söylentiler yayılmaya başlayınca kardeşine olan inancı da testten geçer.

Bayan Wannop (Miranda Richardson): Valentine’ın annesi. Kocasının ölümünün ardından ailesini geçindirmek için roman yazmaya başlar. Kızı evin idaresinde ona yardımcı olmaktadır ve yazdıklarını daktiloya geçirmektedir.  Christopher’ın, yazılarını düzeltmek zorunda kalmadığı birkaç yazardan biridir.

Rufus Sewell da Edith Duchemin’in kocası Rahip Duchemin rolünde konuk oyuncu olarak dizide yer alıyor.


TANITIM FİLMLERİ