Pioneer One

Pioneer One

Nihayet bu günleri gördük. Özgür yazılımdan ve özgür filmden sonra özgür dizi de yapıldı.
Pioneer One, bütçesi tamamen bağışlarla karşılanan ve internet’ten torrent siteleri vasıtasıyla ücretsiz dağıtılan yeni bir dizi.
Bir “bağımsız amerikan film projesi” olan bu bilim kurgu boyalı politik dizi, Creative Commons lisansı ile dağıtılıyor.
İlk bölümü 6000$’a mal olan dizi, dünya atmosferine giren esrarengiz bir uzay gemisinin Amerikan hükümetini alarma geçirmesi le başlayıp, gemi kalıntılarından çıkan sürpriz ile devam ediyor.

Kurgu ve oyunculuk ile amatör görüntü oluşturmayan filmin senaryosu ilk bölüm itibarıyla başarılı.
İlk bölümün bütçesinin büyük bir kısmını kickstarter desteklemiş. (Kickstarter, yaratıcı projeleri destekleyen bir online bağış platformu.)
Dizinin yapımcıları Josh Bernhard ve Bracey Smith. Kendilerinin, bundan önce yine aynı şekilde lisanslanıp dağıtılan The Lionshare isimli bir bağımsız filmi de var.
Bu diziyi 4 sezon olarak planlamış olan yaratıcı ekip, ilk bölümü yayınladıktan sonra toplanacak olan bağışlarla birinci sezonun kalan 6 bölümünü çekip yayınlayacak.
An itibarıyla, birçok torrent sitesi vasıtasıyla on binlerce kez indirilmiş olan (dizinin twitter ve facebook sayfalarındaki duyurulara göre, sadece resmi torrent’ini bile aynı anda 21.000 kişi dağıtıyor) ilk bölüm için gelen yorumlar, genelde “bağımsız bir yapım için şaşırtıcı derecede kaliteli” olduğu yönünde ve epey bağış topluyor. (şu anda, 3 bölüm için hedeflenen 20.000$’ın 14.380$’ı toplanmış.)
35 dakikalık ilk bölümü p2p paylaşım ağlarında 20 Haziran’dan bu yana gezen diziyi bayilerinizden istemeyi ve izledikten sonra gönlünüzden kopanı bağışlamayı unutmayın. ;)