Primeval ingiltere yapımı bir bilim kurgu, macera dizisi…Dizi genel itibariyle Britanya‘nın çeşitli yerlerinde ortaya çıkan bir nevi zaman kapısı olarak adlandırabileceğimiz (ki dizide bunlar anomali olarak isimlendiriliyor) geçmişe ve geleceğe seyahat edilmesine olanak tanıyan geçitlerle ilgili.Şu ana dek toplam 26 bölümlük 3 sezonu yayınlanan dizinin 2 sezon daha çıkarılması, yeni sezonun 2011 Ocak ayında başlaması planlanıyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi, geçmişe açılan bir kapı (anomali) dinozorların tekrar varolması anlamına geliyor. Yani dizide bolca dinozor, yırtıcı hayvan, uçan sürüngen vs. görebileceksiniz. Dizi başta sadece dinozorları insanlardan uzak tutmaya çalışan bir ekibin uğraşlarını ele alıyor gibi görünse de ilerledikçe işler bundan daha karmaşık boyutlara ulaşıyor.

Dizide olaylar kısaca şöyle gelişiyor; şehir merkezinde görüntülenen bir dinozorun resimleri bir gazetede yayınlanır. Connor Temple (Andrew Lee Potts) olaya bir göz atması için paleontoloji dersini aldığı hocası Prof. Nick Cutter‘dan (Douglas Henshall) yardım ister ve ilk dinozorla karşılaştıklarında Jenny Lewis (Lucy Brown), Abby Maitland (Hannah Spearritt) ve Stephen Hart (James Murray) ile bu olayı araştıran küçük bir ekip kurulur.

Yeni yeni karakterlerin katılmasıyla küçük ekibimiz gittikçe genişler...

Yeni yeni karakterlerin katılmasıyla küçük ekibimiz gittikçe genişler…

Son olarak dizinin bazı yerlerinde insanların dinozorları, benzeri diğer canlıları ellerinde bir silah vs. olmadan basitçe altetmelerini bir kenara bırakırsak (ki bir bölümde tekme tokat dövüyordu :) genel anlamda güzel, sürükleyici bir dizi. Geçmişe açılan bir zaman kapısının beraberinde dinozorları günümüze taşıdığını belirtmiştik ki bunu ilk bölümden itibaren görüyoruz. Acaba geleceğe açılan bir kapı beraberinde neleri getirecek???İlk sezonun tanıtım filmini altta bulabilirsiniz :