Blake Lively

Daha önce ba isimlerle katkıda bulunduğum profil yazılarına bu sefer de özellikle Gossip Girl‘de izlemekten keyif aldığım oyunculardan biri olan Blake Lively ile devam edeyim dedim. Yalnız, başlamadan önce belirtmekte fayda var: Yazı, oyuncunun yer aldığı yapımlarla ilgili hafif de olsa ispiyon içebilecek bir profil yazısı.Blake Christina Lively, 25 Ağustos 1987’de Los Angeles, Kaliforniya’da oyuncu/yapımcı/yönetmen bir baba ile menajer bir annenin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. 1’i öz olmak üzere 4 tane (1234) de kardeşi var. Lively ailesinin aktif ya da bir süredir artık pasif olmak üzere bütün aile fertleri, oyunculuk başta olmak üzere eğlence sektörünün içindedir. Tabii, hepsini toplayınca Blake’in popülaritesi etmemektedir, o da ayrı…

Blake Lively

Protestan ve Demokrat Parti’ye mensup olan Blake, 2008 seçimlerinde o dönemki erkek arkadaşı, aynı dizide oynadığı Penn Badgley, yine rol arkadaşlarından Chace Crawford ve daha birçok ünlüyle birlikte Obama’ya destek olmak için bir video çekimine de katıldı.

Blake Lively oyunculuk kariyerine 1998’de (11) babasının yönettiği, kardeşleri Eric ve Lori’nin de yer aldığı Sandman filmiyle giriş yaptı. Trixie adlı bir diş perisini canlandıran oyuncunun filmde ufak bir rolü vardır. Sonrasında oyunculuk yapmayan, aslında ilgilenmeyen Blake, öz abisi Eric’in ajansından kardeşi için seçme ayarlamasını istemesi  üzerine 7 yıl sonra, 2005’te yeni ve dikkatleri üstüne çekeceği türden projesini buldu: The Sisterhood of the Traveling Pants. Kitap uyarlaması filmde başrolde yer alan oyuncu, filmdeki rolüyle iyi eleştiriler aldı ve 2008 yılında çekilen devam filminde de yer aldı.

The Sisterhood of The Traveling Pants

Ufak not: Farklı fiziksel görünüşe sahip olsa da hepsine mükemmel uyan bir pantolona sahip 4 kızın başından geçenlerin anlatıldığı filmde, oyuncunun karakteri Bridget’in babası, Blake Lively’nin kendi babasıdır. Hatta oyuncu babasıyla devam filminde de birlikte yer aldı.

Ufak not 2:  Babasının yönettiği film için seçmelere girmeyen Blake, abisinin ayarladığı film için hayatında ilk kez seçmelere girdiğinde ne yapacağını bilmediğinden, odadakilere resmini verip çıkmıştır. Adamlar dalga geçildiğini düşünüp sonrasında gerçeği anladıklarında da Bridget için aradıkları aktristi bulduklarına karar vermişlerdir.

Blake Lively

2006 yılında Accepted adlı eleştirmenlerin genelde beğenmediği, ama kendi performansının olumlu eleştiriler aldığı bir filmde yer aldı. Yine aynı yıl, yan rollerden birinde yer aldığı bir başka bir filmin içinde de bulundu: Simon Says. Bu film, Blake’in iki üvey kardeşi Lori ve Robyn’in, Robyn’in eşi Bart Johnson‘ın ve o dönem birlikte olduğu erkek arkadaşı Kelly Blatz‘ın da yer aldığı filmdir. Zaten filmin yapımcılarından ve oyuncuların biri de Lively’nin babası Ernie Lively.

Ufak not: 2009 zamanı film için yeniden poster tasarlandığında yardımcı rollerden biri olsa da yeni postere ana kadro görünümde bir Blake Lively eklenmiştir. Yani, poster böyleyken böyle olmuştur.

          Arkadaki erkek Blake’in o dönem birlikte olduğu

                    Kelly Blatz – Simon Says

2007 yılında ise güzel oyuncunun hayatına 2 yeni proje dahil oldu: Elvis and Annabelle ve Gossip Girl. Bunlardan güzellik yarışmasını kazanmaya çalışan bulimiya hastası Annabelle’i canlandırdığı film, ona ilk oyunculuk ödülünü getirdi, diğeriyse dünya çapında şöhreti…

Oyuncu “başlangıç itibarıyla” dizide, New York’un merkezi Upper East Side’ın gözde ismi, annesinin de merkezinde bulunduğu bir sosyetenin, önemli bir soyadın ve zenginliğin parçası, okuduğu okulun ve çevresinin kraliçesiyken bir gecede en yakın arkadaşı (ki onun sevgilisi de kendisinden hoşlanmakta) dahil olmak üzere kimseye haber vermeden gizemli bir şekilde yatılı okula giden ve 1 sene sonra dönüş yapan Serena Van der Woodsen karakterini canlandırıyor.

Ufak not: Gossip Girl, 2012-2013 sezonunda yayınlanacak 10 bölümlük 6. sezonun ardından ekranlara veda edecek. Oyuncunun diziden gelme, en sonuncusu 2011’de olmak üzere Teen Choice Ödülleri‘nde kazandığı 3 ödülü de var.

Güzel oyuncu, 2009 yılında New York’u anlatan, 11 kısa hikayeden oluşan ve içinde sayısız ünlüyü barındıran New York, I Love You‘daki hikayelerden birinde, 2010’da Ben Affleck‘in de içinde yer aldığı ve kendisine ödül kazandıran diğer filmi The Town‘da (Hırsızlar Şehri), 2011’de de oynadığı filmler içinde en çok gişe yapan, süper kahraman hikayesi Green Lantern‘de (Yeşil Fener) yer aldı. Bu yıl da son olarak, henüz 2 ay önce Amerika’da ve ülkemizde vizyona girmiş Savages‘te (Vahşiler) karşımıza çıktı.

Ufak not: New York, I Love You’daki kısa hikayelerden birini Fatih Akın yönetmiş, onun yönettiğinde de Uğur Yücel oynamıştır.

Kelly Blatz, Penn Badgley

Kelly Blatz ve Penn Badgley

Blake Lively, oynadığı karakter Serena’nın çalkantılı, skandal dolu hayatı, yine kendisinin ve karakterinin moda ikonu gösterilmesi sebebiyle kazandığı dünya çapında şöhretin katkısıyla sürekli göz önünde yaşayan biri. Her ne kadar Serena kadar olaya karışmasa da Amerikan magazininin özel hayatıyla yer alan en gözde isimlerinden.

Blake, 2004 yılından 2007’e kadar çocukluk arkadaşlarından biri olan oyuncu Kelly Blatz ile Gossip Girl’ün başlamasına az bir süre biten bir birliktelik yaşadı. Dizi başladıktan bir süre sonra, 2007’nin sonundan 2010 Eylül’üne kadar devam eden, 11 yaşından beri tanıdığı, dizideki rol arkadaşı ve sevgilisini oynayan Penn Badgley ile sevgili oldu. İkilinin, başlarda reddetseler de tatilde öpüşürken görüntülenmeleri üzerine kabul ettikleri bir ilişkileri vardı. Sonrasındaki boş geçen 8 ayda ise Amerikan magazin basının devreye girmişliği var.

Leonardo Di Caprio, Ryan Reynolds

Leonardo Di Caprio ve Ryan Reynolds

Mayıs 2011’e kadar olan süreçte Lively’nin Entourage‘ın başrolü Adrian Grenier (fabrikasyon olarak değerlendirilerek reddedildi) ve dizideki rol arkadaşı Chace Crawford olmak üzere birçok kişiyle adı birlikte yazıldı. Ama bunların en ciddi ve uzun süreli gündemde olanı Ryan Gosling ile olandır. İkili resmen kabul etmese ve görüntülenemeseler de dizide annesini canlandıran Kelly Rutherford‘ın ağzından doğrulandığına ya da birkaç yerde birlikte görüldüklerine dair haklarında birçok haber çıktı. Ama sonrasında, Mayıs 2011’de şu zamana kadar magazini en çok meşgul eden birlikteliği başladı: Leonardo Di Caprio.

Popülariteleri ve DiCaprio’nun 7 yıllık sevgilisi Bar Rafaeli‘den ayrıldıktan sonra oyuncuyla birlikte olması nedeniyle ikili gündemi epey meşgul etti. Ama ilişkileri 5 ay sonra (Ekim 2011) sona erdi. Aynı ay içinde de 2010 yılında çekimleri yapılan Green Lantern filmi sırasında tanıştığı, başrolü paylaştığı Ryan Reynolds ile birlikte olmaya başladı. İkili, yaklaşık 1 yıl süren ilişkileri sonrasında (daha önce birkaç kez evlilik haberleriyle gündeme gelseler de) 9 Eylül 2012  tarihinde evlendiler. Bu evllilik, Reynolds’un Scarlett Johansson‘dan sonraki 2. evliliği.

Blake Lively, Ryan Reynolds

Blake Lively ve Ryan Reynolds

                            Savages(2012) filminden