Reign-Poster-reign-tv-show-35976211-1013-1280-600x758Reign, ekranlarımızın yepyeni tarihi draması. Fakat son zamanlarda karşımıza çıkan benzerlerinden farklı olarak bir ulusal kanal olan The CW‘da yayınlanan ve bunun gerektirdiği üzere bazı farklı ve The CW’ya özgü tatlar almamızı sağlayan bir tarihi yapım. Yani tarih soslu bir gençlik dizisi. İlginizi çektiyse gelin, şimdi bu diziyi biraz yakından tanıyalım.

1465136_628202220554490_1522950984_n

HAKKINDA

Ghost Whisperer‘dan Laurie McCarthy ve Beauty and the Beast‘ten Frank Siracusa’nın elinden çıkan Reign, 16. yüzyılın 2. yarısında geçiyor ve İskoçya kraliçesi I. Mary’nin iktidara yükselme ve saltanat sürecini anlatıyor. “I. Mary kim ki?” diye soran bir dizisevere, “The Tudors‘ta izlediğimiz 8. Henry’nin kızkardeşinin kızı, yani yeğeni.” diye anlatmak en doğrusudur herhalde. ;)
Mary-Queen-of-Scots-reign-tv-show-36023944-1280-720

KONU

Mary Stuart, İskoçya Kraliçesi unvanını daha 6 günlükken, babasının ölümüyle birlikte almıştır. Bebekten Fransa’ya gönderilen ve çocukluğunu Fransa sarayında geçiren Mary, hayatına kast etmeye çalışan, taht peşindeki tehlikeli insanlar yüzünden 6 yaşındayken tekrar İskoçya’ya, bir manastıra gönderilmiştir. Günümüze geldiğimizde ise 16 yaşındaki kızımız, güzel, tutkulu, gücü ele alıp yükselmeye hazır bir hükümdar adayıdır.

Mary daha çocukken, Fransa kralının oğluyla nişanlandırılmıştır. Şimdi ise İskoçya’nın stratejik aile birliği oluşturma çabaları ile çeşitli planları gerçeğe dönüştürme zamanı gelmiştir ve şimdi tekrar manastırda da hayatı tehlikeye girince, kızımız aynı zamanda çok yakın arkadaşları olan 4 nedimesiyle birlikte tekrar Fransa sarayına yollanır.

Çocukluklarında uzun bir süre beraber zaman geçirmelerine ve şimdi de gayet iyi bir kimya tutturmalarına rağmen nişanlısı Prens Francis, bu çıkarlar uğruna yapılacak evliliğe çok sıcak bakmamaktadır. Üstelik saraydan biriyle de romantik ve hala tam olarak bitmiş sayılmayan bir ilişkisi vardır.

Reign-TV-Show-image-reign-tv-show-36090752-628-419

İşin içinde bir de kralın -gayrımeşru oğlu olmasına rağmen- her zaman Francis’ten daha çok sevdiği, yakışıklı ve çapkın oğlu Sebastian (Bash) vardır. Amaç sadece İskoçya tahtının varisiyle ittifak olsa da ve bunun tek yolu Mary’nin Francis’le evlenmesi olsa da Bash, Mary’ye olan duygularını geliştirmekten geri duramaz. Üstelik Kraliçe Catherine de Francis’in Mary’le evlenmesini istemeyip bu işi bozmak için elinden geleni yaparken ‘Mary-Bash’ aşkının olabilitesi iyice artmaktadır
Reign-TV-Show-image-reign-tv-show-36208028-1920-1080Mary, zamanla etrafındaki bütün karanlık güçlerin, canına kast etmeye çalışanların ve evliliği ve iktidarını sabote etmeye çalışan insanların farkına varır. Her köşesinde tehlike ve cinsel entrika bulunan bu sarayda kendini korumaya, güçlü biri olmaya, bu ülkeyi yönetmeye ve halkın istekleri ile kalbinin istekleri arasındaki dengeyi kurmaya kararlıdır.
7805ec41067dfe6b9f5870ebeaf8448a

KADRO VE KARAKTERLER

Aşkım mı halkım mı? :/

Aşkım için mi, ülkem için mi? :/

Mary Stuart (Adelaide Kane)

Konu kısmında Mary dedik durduk. Bunlara ek olarak sadece birkaç tırıvırı bilgi verelim. Kendisi 6 dil bilen, golf oynayan, at süren, sevimli ve esprili biri. İzleyen herkes karakteri de oyuncuyu da sempatik bulacaktır.

Karakteri en iyi Teen Wolf‘tan tanıyabileceğiniz, Avustralyalı genç aktrist Adalaide Kane canlandırıyor.

 

Aşkta ve savaşta her şey mübahtır.

Aşkta ve savaşta her şey mübahtır.

Sebastian “Bash” (Torrance Coombs)

Kralın metresi Diana’dan olan, Francis’le aynı yaşlardaki oğlu. Taht hakkı elbette Francis’ten sonra geliyor ama buna rağmen kral her zaman Bash’i daha çok seviyor. Mary’ye Francis’le olan sorunları başta olmak üzere her sıkıntısında yardımcı olan ve destek çıkan biri. Bu durumda aralarında bir elektriklenme ve kendilerini bir aşk üçgeninin içinde bulmaları da kaçınılmaz oluyor tahmin edeceğiniz üzere.

Karakteri The Tudors ve Endgame ile tanıdığımız, Kanadalı aktör Torrance Coombs canlandırıyor.

 

Prensler bile kadere karşı gelemez.

Prensler bile kadere karşı gelemez.

Francis (Toby Regbo)

Francis, özellikle Mary konusunda kafası çok karışık biri oluşuyla ve yaptığı odunluklarla ön planda. Ayrıca, başta annesi olmak üzere herkes tarafından şımartılmış, kimisine epey sinir bozucu gelebilecek biri. Yine de ülkesini seven ve korumak için her şeyi yapmaya hazır biri.

Karakteri ilk önemli işini burada yapan, İngiliz aktör Toby Regbo canlandırıyor.

 

Anneler, her zaman en iyisini bilir.

Anneler en iyisini bilir.

Kraliçe Catherine (Megan Follows)

Halkı tarafından korkulan biri olarak görülse de çocuklarına karşı çok sevecen biri. Özellikle Francis’in üzerine gereğinden fazla düşüyor. Sağ kolu, Kahin Nostradamus’un kehanetleri yüzünden Mary’yi oğlundan uzak tutmak için ona her türlü kötülüğü yapabilecek biri.

Karakteri World Without End‘den tanıyabileceğiniz, Kanadalı aktrist Megan Follows canlandırıyor.

 

Güç tehlikelidir.

Güç tehlikelidir.

Kral Henry (Alan van Sprang)

Yine yazının bu kısmına kadar hakkında epey bir şey okuduğunuz Henry, dikbaşlı ve pek de sevilmeyen bir hükümdar. Çapkınlığı ve kadınları düşüncesizce kullanması da cabası. Yine o da Catherine gibi çocukları söz konusu olunca her türlü fedakarlığı yapabilen biri.

Karakteri The Tudors ve King ile tanıyabileceğiniz, Kanadalı aktör Alan Van Sprang canlandırıyor.

 

Kader, bakan kişinin gözündedir.

Kader, bakan kimsenin gözündedir.

Nostradamus (Rossif Sutherland)

Nostradamus, geleceği görme yetisine sahip ve bu konuda Kraliçe Catherine’e hizmet eden, kendisinin gözdesi bir hizmetkar. “Mary ile evlenmesi Francis’in sonu olacak.” deyip ortalığı karıştırıyor.

Karakteri King ile tanıyabilceğiniz, Kanadalı aktör Rossif Sutherland canlandırıyor.

yi günde kötü günde, yanlarında olacak olan adam için beklemedeler.

Nedimeler, iyi günde kötü günde, yanlarında olacak olan adam için beklemedeler.

130px-0,756,14,683-Kennafated

 

Kenna (Caitlin Stasey): Kenna, kralın resmi metresi olma peşindeki pervasız ve bencil, Mary’nin 4 nedimesinden biri. Caitlin Stasey canlandırıyor.

130px-0,711,13,642-Ayleefated

 

 

Aylee (Jenesssa Grant): Genç, masum, tanınmış bir ailenin kızı Aylee, Jenesssa Grant tarafından canlandırılıyor.

 

130px-0,756,14,683-Lolafated

 

Lola (Anna Popplewell): Mary’nin en yakın arkadaşı, tatlı, naif ve talihsiz bir nedime. Karakteri Narnia Günlükleri serisiyle tanıyabileceğiniz Anna Popplewell canlandırıyor.

 

130px-0,756,14,683-Greerfated

 

Greer (Celina Sinden): Mary’nin son nedimesi Greer, diğerlerinin aksine soylu bir aileden gelmiyor ama yine de çok zengin. Kendisi düzgün bir evlilik yapma peşinde. Karakteri Celina Sinden canlandırıyor.

 

1451415_620928721281840_464447499_n

Karakterlerin tamamına şuradan, kadronun tamamına da şuradan ulaşabilirsiniz.

YAYIN BİLGİLERİ, REYTİNGLER,
ÖDÜLLER

Reign, Perşembe akşamları saat 21:00’de, The CW’nun en çok izlenen dizisi The Vampire Diaries arkasından yayınlanıyor. İlk bölümüyle 18-49 yaş arasında 0,8 reyting elde edip 2 milyon kişi tarafından izlendi. Sonraki bölümlerde de bir 0,6 bir 0,7 reyting elde edip hiç 0,6’nın altına düşmedi ve kanaldan 22 bölümlük tam sezona uzatmasını aldı. Şu anda da iptal-devam listemizde ‘Onay Almaya Yakın’ diziler arasında bulunuyor.

Çok iyi reytingler alamamasına rağmen durumunun böyle olmasında muhtemelen beklentilerden daha iyi bir durumda olması, yurt dışındaki izlenme oranlarının iyi olması, ilk bölümden sonra ciddi bir kayıp yaşamamış olması gibi unsurlar etkili.

544201_627342780640434_1313912750_n

Ayrıca dizi, geçtiğimiz People’s Choice Ödüllerinde ‘Favori Yeni Drama’ ödülünü kazandı. Yani dizinin güçlü bir hayran kitlesini olduğunu da söyleyebiliriz.

Left Behind

SON SÖZ

Reign, son zamanlarda tarihi dizi deyince aklımıza gelen The Tudors, The Borgias, The White Queen gibi dizilerden oldukça farklı bir tarzda ilerliyor. Daha çok kanalının yapısına uygun olarak gençlik dizisi havasında bir yapım. Zaten karakter tanıtımlarında gördüğünüz gibi merkezde genç insanlar var. Dizide de dönemin siyasi olayları vs. yerine bunların arasındaki aşk olayları, ihanetleri, tipik ergen sorunları, saraydaki diğer karakterlerin entrikaları gibi şeylere ağırlık veriliyor. Tabii tarihi gerçekler tamamen geri plana atılmıyor bu sırada.

1470326_634437823264263_1901856359_n

Çekim mekanları İrlanda ve Kanada. Kadro, yine karakter tanıtımlarından fark edeceğiniz üzere İngiliz ve Kanadalı oyunculardan oluşuyor. Yani aksanlar sayesinde hiç bir Amerikan dizisi izliyormuş gibi hissedemiyorsunuz.

Dizi, barındırdığı öngörü, büyü gibi unsurlar sayesinde fantastik türüne de selam çakıyor. Hatta başlarken gençlerin Game of Thrones’u olma gibi bir iddiası bile vardı. Peki gerçekleştirebildi mi? Valla niye olmasın? Hem önümüzde daha çok bölüm var, hem de şu anki gidişatı gayet parlak.

Kostümleriyle ve müzikleriyle de ön plana çıkan dizinin bir dönem dizisine kıyasla gayet tempolu ilerlediğini ve bölümler ilerledikçe daha da açıldığını ekliyor; ve bu farklı diziye mutlaka şans tanımanız gerektiğini söyleyerek iyi seyirler diliyorum.

Diziyle İlgili Önemli Bağlantılar

Reign-TV-Show-image-reign-tv-show-36275126-357-500

 

Wikipedia

Wikia

Resmi Site

IMDB

TV.com

Ekşi Sözlük

Facebook

Twitter

Pinterest

Instagram

 

 

Sacrifice

TANITIM FİLMLERİ

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=FRpcOUiJJdc

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=sLZ9RLwIRZY

http://www.youtube.com/watch?v=ZV7dUDpip4A