bloody-lady-scarlet-pattern copy

Yapılan yeni araştırmalar sonucunda çıkan sonuç;

7 tane yeni seri katil dizisi, %35’ten fazla oranda bir artış.

Geçtiğimiz aylarda Sandy Hook İlkokulu’nda yaşanan katliamdan sonra, Boston Maratonu’nda ve Colorado sinema salonlarında, yaşananların sorumluluğunu, tamamen ya da  kısmen sinema ve televizyondaki şiddetin gereğinden fazla makulleştirilmesine, çekici hale getirilmesine bağlıyor. TV dünyasının son zamanlardaki seri katil takıntısı üzerine bir analiz de bunu destekler nitelikte.

The Hollywood Reporter‘a ait bu analiz sonucuna göre bu sene eklenen 7 diziyle beraber, seri katillerle ilgili dizi sayısı 20’ye ulaşmış durumda.

Hollywood’un kıdemlileri kendi yapımlarını ne savunuyor ne de eleştiriyor. Bazı katillerin kendi katliamları konusunda dizilerden esinlendiklerini itiraf etmesi ise her yeni bölümün yeni cinayetler için olası örnek teşkil ettiğini ortaya koyuyor.

tumblr_mi50hznNpP1rmtenjo1_400

Showtime’ın bu yıl 8. sezonuyla sona erecek olan ve sadece seri katilleri öldüren bir seri katili anlatan dizisi Dexter bu açıdan detaylı bir incelemeye alınıyor. Dexter’a ait 125 dehşet verici cinayetin listelendiği bağlantının yanı sıra, araştırmalar gösteriyor ki; en az 3 vahşi cinayet ve 1 tane de cinayet girişimi sırasında Dexter’ın tarzından etkilenilmiş. Bu cinayet ve cinayet girişimi dosyalarında katilin kendisine ait, analizi destekleyen cümleler de bulunmakta. Örnek vermek gerekirse:

“Dexter’ın özel aletleriyle yaptığı gibi doğrayabilmek için birkaç girişimde bulundum, ama beklediğimden çok daha gürültülü oldu, etleri keserken de batırdım. Dexter’daki gibi kolay olacağını düşünmüştüm.”

Bu sözler bir kadını öldürüp parçalara ayırdığını itiraf eden San Diego’dan bir kadına ait.

tumblr_m4s917OwRG1rodwh4o1_500

tumblr_mjs3nrQ3Vl1qfmd3lo6_250Bu analiz sonucunda gözler yeni yapımlara da çevrilmiş durumda: Bir seri katil ve onu yakalamaya çalışan bir FBI ajanını konu alan FOX dizisi The Following, Alfred Hitchcock’un meşhur yapımı Psycho’nun katilinin günümüze uyarlanmış geçmişini anlatan (prequel) A&E dizisi Bates Motel ve Kuzuların Sessizliği’ndeki meşhur yamyam Hannibal Lecter’ı anlatan NBC dizisi Hannibal.

tumblr_mowy6tCO8k1qk2povo1_500

Analize göre kanal yöneticileri ve dizi yapımcıları, olanı sadece ekrana yansıttıkları, seyirciyi cesaretlendirmedikleri konusunda ağız birliğinde. CBS kanal yöneticisi Nina Tassler, NBC kanal sözcüsü Robert Greenblatt ve FOX kanal sözcüsü Kevin Reilly şiddet içeren yapımlarını savunuyor. Olanı yansıtmalarının seyirciyi cesaretlendirmeyeceği iddiası ise aşağıdaki argümanla çürütülebilecek düzeyde.

tumblr_li6mm6zsFB1qfdcz6

tumblr_m8xaf0gyLf1rpjwvgo1_250“Sonuçlar kendi lehlerine çıktığında, medya toplum üzerinde etkileri olduğunu kabul ediyor. Son dönemlerde Hollywood ve dizi dünyasında, eşcinsellerin olumlu yönde sunumu çığ gibi yayılmakta. Gençler arasında homoseksüelliğin oranında da dikkate değer bir artış olduğu gözlemlenmekte.”

The Hollywood Reporter’ın düzenlediği şu anket, seyircilerin %27’sinin Modern Family, Glee gibi homoseksüalite barındıran yapımlar sayesinde homoseksüaliteye ve eşcinsel evliliklere daha sıcak ve destekleyici olduklarını gösteriyor.

Bu sonuçlar da yapımların seyirci üzerinde büyük etkisi olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor.

tumblr_md8wfjJpoD1qk8jpko1_250“Hollywood homoseksüaliteyi ve eşcinsel evlilikleri makulleştirme çabaları sonucunda zafer turları atıyor; peki psikopatın teki yine okul basıp bir düzine insanı katlettiğinde 20 seri katil dizisinin sorumluluğunu üstlenecekler mi?” diye soruyor Kültür ve Medya Enstitü Başkan Yardımcısı Dan Gainor ki kendisi bu yapılan çalışmayı da yürütmekte. Sorusunu kendisi cevaplıyor: “Hayır, üstlenmeyecekler; çünkü aslında o kadar da umurlarında değil.”

Şiddet barındıran yapımlarda yer almasına rağmen şiddete karşı duran ve analize katkıda bulunan Hollywood oyuncuları da bulunmakta. Örnek vermek gerekirse:

“Criminal Minds’a katılmam en büyük hatalarımdan biri. Barındırdığı şiddet ruhumu rahatsız ediyordu. İnsanlar yatmadan önce izlemek için bu diziyi açıyordu. Uyumadan önce izlediğiniz son şey bu olmamalı.”

Şimdilerde Homeland’den aşina olduğumuz Mandy Patinkin‘in CBS dizisi Criminal Minds‘a dahil oluşu hakkında yorumu bu şekilde.

Analize göre Criminal Minds yayınlandığı 7 sezon boyunca bölümlerinde 100’den fazla seri katile yer verdi. FBI istatistiklerine göre ise ABD’de aslında bu sayı 35 ile 50 arasında değişmekte.

Criminal-Minds-criminal-minds-3361100-500-375

Gainor yeni 7 seri katil dizisini “yeni moda” olarak değerlendiriyor. İptaller ve yeni gelenler dikkate alındığında, geçen yıla oranla seri katil dizileri sayısındaki artış %35’ten fazla.

TV dünyası birbirinin kopyası.” diye de ekliyor. “Kabloluda ne tutuyorsa hemen bir benzeri ulusallarda da yayınlanmaya başlıyor. Herkes kendi Dexter’ını yaratmaya çabalıyor.”

Bahsedilen 7 yeni seri katil dizisi ise şunlar: HannibalBates MotelThe Cult, The BridgeRipper StreetThe Following ve The Fall.

Sizin bu konudaki fikriniz ne? TV’de izlediklerimizin bizi etkilediği ortada. Kişiliğimizde değişikliklere neden olduğunu da söylemek yanlış olmaz. Ama bunun sınırı nerede?

Gece uykuya dalmadan önce “Aslında bu Dexter bilgisi sayesinde sanırım cinayet işlesem yakalanmam, hele de Türkiye’de mümkün değil.” diyor musunuz içinizden? Ya da cinayetleri ve ölümleri dizi filmlerin makulleştirdiğini, sıradanlaştırdığını düşünüyor musunuz? Haydi alalım görüşleri…