stargate sg-1, stargate atlantis ya da battlestar galactica… eminim ki bu isimleri bütün dizi severler duymuştur. hatta içimizde bunları fanatik derecesinde izleyen ve takip eden birçok kişi vardır. bunların hepsi için syfy‘a bir teşekkür borçlu olduğumuzu düşünüyorum.geçtiğimiz sene, yani 2008 ekim ayında yayına giren “sanctuary” ise bu efsanelerin arasına girebilecek adaylarından biri. kanada çıkışlı dizi, ilk olarak 2007 yılında sekiz webisode olarak internette yayınlanmış. gördüğü ilgi sayesinde syfy, diziyi televizyona aktarmak istemiş ve bunun üzerine 13 bölümlük ilk sezon çekilmiş. şu anda ise yine 13 bölümden oluşacak olan ikinci sezonu yayınlanmakta. dizinin yaratıcısı, stargate’i yapan ekipten hatırlayabileceğiniz damien kindler. oyuncu kadrosunda ise, stargate’in samantha carter’ı amanda tapping ve yine stargate’te wraith’lerden todd’u oynayan christopher heyerdahl bulunuyor. diğer başrolleri robin dunne, emilie ullerup ve ryan robbins paylaşıyor.

sanctuary, ingilizcesinden de anlayacağınız gibi sığınak manasına geliyor. dizide bu isim, “anormal” olarak nitelenen yaratıkların insanlardan ayrı bir ortamda yaşadıkları evler için kullanılıyor. ev dediğime bakmayın, her biri şato büyüklüğünde ve bu sığınaklar neredeyse dünyanın her ülkesinde mevcut. dizimiz ise, tabii ki bunların merkez üssünde geçiyor. olaylar genel olarak ekibimizin, çevresine zarar verme eğilimi olan anormalleri yakalaması üzerine. fakat ana konu, onların işlerini baltalamaya çalışan gruplara karşı verdikleri mücadele üstünden devam ediyor.

dizideki karakterler ise şöyle:(karakterler ile ilgili bilgiler spoil içerebilir, dikkat!)

amanda tapping
amanda tapping (dr. helen magnus)

dr. helen magnus: sığınakların kurucusu olan gregory magnus’un kızı, 157 yaşındaki bir ingiliz bilimkadını ve bütün sığınaklardaki en yetkili kişi. hayatını anormallerin insanlarla barış içerisinde yaşayabilmesine adamış.

robin dunne
robin dunne (will zimmerman)

will zimmerman: polisler arasında pek sevilmeyen bir adli tıp psikiyatrı. aynı zamanda insan hareketlerini ve nesnelerin konumlarını daha iyi yorumlamasına olanak sağlayan bir empati yeteneğinin sahibi.

emilie ullerup
emilie ullerup (ashley magnus)

ashley magnus: helen magnus’un kızı, operasyonlarda ekibin fiziksel gücü. fiziksel yetenekleri, ailesinin kanından geliyor.

Christopher Heyerdahl
Christopher Heyerdahl (bigfoot, john druitt)

bigfoot: (heyerdahl’ın makyajlar içinde oynadığı neandertal karakter) bir anormal, aynı zamanda sığınağın sadık hizmetkarı.john druitt: (heyerdahl’ın gerçek yüzünü gördüğümüz karakteri) ashley’nin babası, helen magnus’un eski aşkı. bir de spoil olacak ama nam-ı diğer jack the ripper.

ryan robbins
ryan robbins (henry foss)

henry foss: ekibin ineği diyebiliriz kendisi için. teknoloji işleri ve sığınak evlerinin savunma sistemleri gibi şeyler ondan soruluyor.

diziyle ilgili önemli notlara geldi sıra:

* syfy, eureka‘dan bu yana ilk kez bir dizi prömiyerinde 3 milyon izleyici sayısını aşmış.

Sanctuary Kamera Arkası
Sanctuary Kamera Arkası

* dizinin çekimlerinde kullanılan efektler. benim de tam bilmediğim ama bugüne kadar dizilerde hiç kullanılmamış bir görsel efekt teknolojisi kullanılmış (örneğini yukarıda görebilirsiniz). malesef patlama sahneleri gibi bölümler aynı teknolojiden nasibini almamış ve o konuda pek başarılı olamamışlar.* ilk 2 bölüm olan “sanctuary for all”, webisode’ların ilk 4 bölümünü kapsıyor.izleyecekler ve izlemeye devam edenlere iyi seyirler.