Geçtiğimiz hafta, sevilen dizisi Eureka için 6 bölümlük bir 6. sezon siparişi verdiğini açıklayan Syfy kanalı, dün ani bir açıklamayla bu kararından vazgeçtiğini ve yeni sipariş vermeyeceğini duyurdu.
Bu kararla dizi, kışın yayınlanacak tatil özel bölümü ve 2012 yazında yayınlanacak 12 bölümlük 5. sezonunun ardından ekranlara veda edecek.
Syfy‘ın kararını anlayabilmek için elbette ilk baktığımız reyting oranları oldu.

Eureka, 4,1 milyonluk bir izleyici oranı ile başlamıştı. Salı günleri Syfy’a 14 yılın en yüksek izleyici oranını yakalatmıştı.
2. sezon ortalama 2,5 milyon izleyici kitlesi ile devam eden dizi, yine bu oranla yayınlandığı gün için en yüksek kablolu dizisi reytingine sahipti.Dizi 2008’de 1,42 milyonluk oranla devam etti.
3. sezonun ilk yarısında 2,8 milyonken, ikinci yarısında farklı bir güne alındı ve 2,68 milyonda kaldı.
Halen devam etmekte olan 4. sezon 2,5 milyonluk ortalama ile düzenli bir kitleye sahip.
Görüldüğü üzere, ikinci sezondan bu yana arada yayın günü değişmesine rağmen pek de kan kaybı yaşamamış ve kablolu bir kanal için oldukça iyi bir kitlesi olan bir dizi Eureka.

Syfy’ın 2011 Yaz Ekranı

Syfy’ın bu yıl, elindeki tek yeni dizisi Alphas ki onun da çok fazla ortalığı kasıp kavurduğu söylenemez (4 bölüm itibarıyla ortalama 2,18 milyonluk izleyicisi var). Kanalın Stargate Universe, Caprica gibi iddialı ve önü açık dizileri iptal ettiği de düşünülünce ABD ekranlarının tek “bilim kurgu” temalı kanalı Syfy’ın gelecek planları hiç ümit vermiyor. Kanalın tarzını mı (dizi değil sadece reality şovlar vereceği bir tarz mesela), yoksa temasını mı (bilim kurgudan vazgeçeceği bir tema) değiştireceği, yoksa daha da radikal bir yöntem izleyip kapanmaya mı yöneleceği aklımıza gelen ilk sorular. Her ne olursa olsun, bilim kurgu sevenler için, özellikle bilim kurgunun televizyondaki o şaşaalı günlerini özlememek ve Syfy’a sövmemek mümkün değil.
Meraklısı için kanalın şu anda devam eden dizilerinin bir listesi :
* Alphas
* Being Human (ABD)
* Eureka
* Haven
* Merlin (İngilizlerle ortak yayınlıyor)
* Sanctuary
* Warehouse 13
— sonradan ek : Bu haber yazıldıktan 1-2 gün sonra, Eureka’nın 5. sezonuna konu toparlansın diye 1 bölüm daha eklendiği haberi geldi.