Scorpion-Poster-scorpion-cbs-37591671-745-1093Scorpion, CBS’in 2014-2015 sezonu yenilerinden bir drama dizisi. Klasik aksiyon-suç draması tadında ilerleyen ama bunu yaparken merkezine alışık olduğumuzdan çok daha farklı karakterlerden oluşan bir ekibi koyan; ve muhtemelen bu yüzden de benzerlerinin arasından sıyrılarak kanalın en çok izlenen dizilerinden biri olmayı başarıp şimdiden 2. sezon onayını kapmayı başaran bir dizi. İlginizi çektiyse gelin bu yapımı yakından tanıyalım.

105407_d1480bc

HAKKINDA

Temel olarak Walter O’Brien’ın gerçek hayat öyküsünden ilham alınarak ortaya çıkarılan dizinin yapımcıları arasında Brien’ın bizzat kendisi de bulunuyor. “Kim bu adam?” derseniz şu ana kadar kaydedilen en yüksek IQ’ya sahip insan ve Scorpion Computer Services’in yöneticisi diyerek kabaca tanıtmış olup daha fazlası için diziyi izlemeye davet edelim.

Dizinin arkasında ayrıca Nick Santora (The Sopranos, The Guardian, Law & Order, Prison Break, Lie To Me) ile Alex Kurtzman / Roberto Orci kafadarları (Hawaii Five-0, Fringe, Alias, Matador) bulunuyor.

105407_d0983b

KONU

Dizi, eksantrik dahi Walter O’Brien ve yine her biri kendi alanında en yetenekli ama topluma aykırı takımının, sadece kendilerinin hakkından gelebilecekleri kaosu ve özellikle modern çağın getirdiği teknolojik tehditleri birlikte ortadan kaldırmalarını konu alıyor.

105125_d0006b

Kusursuz bir davranış bilimci, bir mekanik dâhisi ve adeta ayaklı bir hesap makinesi olan bir istatistik rehberini barındıran bu ekip kendi aralarında, kendi jargonlarıyla çok iyi anlaşsalar da sivil toplum hayatında farklılıkları nedeniyle rahat edemeyip normal insanlarla iyi bir iletişim sağlayamamaktadırlar. Walter ile kötü bir geçmişi olan ABD İç Güvenlik Teşkilatı’ndan Fedaral Ajan Cabe Gallo, toplumdan dışlanmış ve kendilerini soyutlamış bu insanları Walter öncülüğünde bir araya getirip devlet için birlikte çalışmaya ikna eder.

criminal-minds-stalker_1200x627_v3

Bunlara sürpriz şekilde dünyadaki normal şeyleri onlara tercüme edecek “normal” bir insan da katılır ve Scorpion (Akrep) ekibi oluşur. Formül ise gayet basit: Her bölümde patlak veren bir soruna, ekibin her bir üyesi tarafından kendi yöntemlerince yaklaşılır, parçalar birleştirilir ve sonunda gün kurtarılır.

scorpion1111

Kadro ve Karakterler

egabel04780_d0506bWalter O’Brien (Elyes Gabel)
197 IQ’ya sahip bir dahi olan Walter, Scorpion takımının lideridir ve ekibi bir arada tutmaya çalışmaktadır. Çocukken NASA bigisayarlarını hackleyip detaylı planlarını duvarına çizdiği için tutuklanarak Amerika’ya getirilmiş ve artık ABD hükümeti adına çalışmaya başlamıştır. Duygusuz ve soğuk kanlı bir yapısı olsa da içinde daha farklı karakterler barındırmaktadır.

Karakteri Elyes Gabel canlandırıyor. Oyuncuyu Game of Thrones ve Body of Proof‘tan tanıyabilirsiniz.

kmcphee104780_d0891bPaige Dineen (Katharine McPhee)
Paige, 9 yaşında bir oğlan çocuğuna sahip bekar bir annedir. Garson olarak çalışan Paige’in yolu Walter’ın ekibi ile tesedüfen kesişir. Sosyal ilişkileri iyi olmayan bu insanlarla ilginç bir şekilde iyi anlaşır ve diğer insanları onlara tercüme etme göreviyle ekibe katılır. Ayrıca Paige’in oğlu Ralph da üstün zekalıdır ve Walter’larla aynı sorunları şimdiden yaşamaktadır. Yani Scorpion’dakiler de ona oğlunu anlaması konusunda yardımcı olmaktadırlar.

Karakteri Katharine McPhee canlandırıyor. Şarkıcı kimliğiyle de tanığımız oyuncuyu kuşkusuz en iyi Smash‘ten biliyoruz.

rpatrick104780_d1145bAjan Cabe Gallo (Robert Patrick)
ABD İç Güvenlik’te çalışan Ajan Cabe, Walter’ı çocukken yakalayıp onu Amerika’ya getirenlerden biridir. Walter 16 yaşına gelene kadar birlikte çalışmışlardır ama Irak Savaşı’nda bir program tasarlama görevi sırasındaki anlaşmazlık sonucu Walter onlardan kaçmıştır. Şimdi tekrar karşılaştıklarında ona ve arkadaşlarına tekrar birlikte çalışma teklifinde bulunur.

Karaktere Robert Patrick hayat veriyor. Kendisini TV’de True Blood, From Dusk Till Dawn, Last Resort gibi dizilerde izledik.

ekthomas_104780bDr. Tobias “Toby” Curtis (Eddie Kaye Thomas)
Toby, insanların aklını beden dillerinden yararlanarak anında okuma konusunda usta bir davranış bilimcidir. Eskiden yeteneğini kullanıp hile yaparak kumar oynamış ve başını büyük belalara sokmuştur.

Karakteri Eddie Kaye Thomas canlandırıyor. Oyuncuyu Amerikan Pastası filmlerinden, ayrıca How to Make it in America ve ‘Til Death gibi dizilerden tanıyabilirsiniz.

jwong104780_d0670b

 

Happy Quinn (Jadyn Wong)
Ekibin tek dişi üyesi olan Happy, her şeyi tamir edebilen bir mekanik dâhisidir. Bakalım küçük bir oğlan çocuğundan farksız ses tonunu sevecek misiniz, yoksa nefret mi edeceksiniz? ;)

Karakteri Jadyn Wong canlandırıyor. Aktrisi Being Erica‘dan tanıyabilirsiniz.

astidham104780_d0016bc (1)

 

Sylvester Dodd (Ari Stidham)
Ekibin son üyesi bir istatistik dâhisi olan Sylvester, aynı zamanda OCD ve anksiyete bozukluğu ile başı belada, oldukça hassas kişiliğe sahip biridir.

Karakteri Ari Stidham canlandırıyor. Kendisini ABC Family dizisi Huge‘tan tanıyabilirsiniz.

104703_d0882bc4

SON SÖZ

Scorpion ilk başta CBS gibi bir kanalda yürümeyecek bir iş gibi dursa da sonuç öyle olmadı. Çünkü zamanla özünde standart CBS dizilerinden çok da farklı bir şey olmadığı ortaya çıktı. Dahiler draması diye lanse edilip başlarda The Big Bang Theory rüzgarından yararlanarak geek kitlenin bir kısmını kendine böyle çekti. CBS polisiyelerine fit olan bir kitle de kendiliğinden geldi derken iyi bir izleyici oranı yakalamayı başardı. Yazıda da değindiğim gibi sabun köpüğü olsa da gayet gideri olan bir formülü var. Temposu düşmeyen, heyecanı ve sürükleyiciliği eksik olmayan bir dizi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Elbette bölümlük ilerleyen bir dizi olduğu için düşüş yaşadığı bölümler olsa da vasatın altına hiç inmediğinin garantisini de verebilirim. İşin draması, birbirleriyle çok iyi uyumlu ve sevilebilir karakterlerinin arasındaki ilişkiler vs. de içeriğe gayet güzel ve dozajında yediriliyor. Bazen atraksiyonu artıralım derken abartıp ufak -bazen büyük- mantık hataları çıkarsalar da bunlara fazla takılmayan bünyelerin çıtır çıtır, büyük bir keyifle izleyip pişman olmayacağı bir dizi olacaktır Scorpion.

İzleyecek olan herkese iyi seyirler…

scorpion_halloween-6

TANITIM FİLMİ

ÖNEMLİ BAĞLANTILAR

Wikipedia | Wikia | Resmi Site | IMDB| TV Guide | TV.com | Metacrictic | Facebook | Twitter

980_22