2010 yazından umudu kesmiştim neredeyse. bu yazın yeni gözdesi çakma lost olarak adlandırılan “persons unknown” tek umudumdu, senaryosuna şimdilik lafım yok fakat oyunculuklardaki yetersizlikten dolayı zevkle izleyemiyorum. 2010 yaz dizilerinde okuduktan, podcast‘te izledikten sonra, bu yaz abc‘de ekranlara merhaba diyen “scoundrels” isimli bu diziye de şans verdim ve memnun da kaldım açıkçası. özgün bir konusu ya da senaryosunda yenilik çok da yok, ama bu sıcak yaz günlerinde şahsen bana “şezlong ve kokteyl” keyfi verdi.

diziye gelirsek;
scoundrels aslında yeni zelanda yapımıoutrageous fortune” isimli dizinin Amerikan uyarlaması. en azından ilk bölümü kesinlikle öyle. outrageous fortune komedisinden komedi-drama karışımı yapılmış ortaya scoundrels ile.konusuna gelirsek;

ortada altı bireyden oluşan bir aile var. west ailesi! her birisi bir başka alem, fakat en aptal görüneni bile çok zeki. öyle de olsun zaten çünkü bu aile suç eğilimli bir aile. başları beladan kurtulmuyor. adından da malum olacağı üzere (“scoundrel” kelimesi, ingilizcede dolandırıcı, hilekar demek) aslında “kötü” bir aile bunlar. polis kapılarından eksik olmuyor. hatta her kapıyı çalışlarında, ev sakinleri artık evden birileriymiş gibi davranıyorlar polis memurlarına.

neyse ki bu bohem, manyak yaşam tarzlarını daha ilk bölümden geride bırakmaya karar veriyorlar. aslında evin yeni lideri “anne” karar veriyor buna. baba west, 5 yıl hapse mahkum edilince aileyi çekip çevirmek, işleri idare etmek anne west’e kalıyor. Eski yaşantılarından (oğlunun başı tekin olmayan uzak doğulularla belaya girip de ölüm ve hapis tehlikesiyle burun buruna kalınca) sıtkı sıyrılan kadın, “normal”e dönmeye karar veriyor. tüm aileyi de buna zorluyor.işin komik tarafı, bu “normale dönme” hikayesini duyunca, bunun olabilme ihtimaline polisler bile gülüyor!

oyuncular;
yeni lider anne cheryl west‘i virginia madsen, model olmak için elinden geleni ardına koymayan aptal sarışın görünümlü fakat zeki büyük kızı heather west‘i leven rambin, bilge görünümlü fakat okuldan kaçan diğer kızı hope west‘i vanessa marano, evin herhalde şimdilik en aklı başında görünümlü oğlu logan west‘i ve hırsızlıktan başka birşey yapamayan ikizi Cal’i de patrick john flueger canlandırıyor.

bu yaz izlenebilecek diziler arasında bulunması gerektiğini düşündüğüm scoundrels deli aile bireyleriyle ekranlarınızı yer yer şenlendirmeye, yer yer hüzünlendirmeye geliyor.
tanıtım videosu;

Dizinin gidişatı ve geleceği;
20 haziran pazar günü (iddiasız bir gündür amerikan televizyonlarında) yayınlanmaya başladı. düşük reytingle [1.3 gibi] başladığı televizyon yolculuğunda diziyi ilk hafta 5.23 milyon kişi izledi. kötü bir başlangıç yapmamıştı aslında. reyting sıralamasında [toplamda] ikincilik demektir bu. fakat ikinci hafta reytingler düşüşe geçti [1.0 gibi] ve izleyici sayısı da 3.66 milyon idi. 3 ve 4. haftalarda da aşağı yukarı aynı seyirde devam etti. izlenmemesinin nedeni bir başka yapımdan “uyarlanma”olması olabilir. “zaten izledik, aynısını tekrar izlemenin ne anlamı var” diye düşünmüş olabilir seyirciler. şahsen ben de ilk bölümde öyle düşünmüştüm. sonraki bölümlerde değişti fikrim. ilk bölüm repliklerden, kamera açılarına kadar neredeyse birebir “outrageus fortune” ile. şimdilik 2. sezonu kesinlikle görmez derim ben fakat belli de olmaz gerçi. ilk sezon için planlanan 8 bölüm hazırda bekletiliyor. 15 ağustos‘a kadar abc bu bölümleri yayınlayacak. ondan sonrası izleyici artışına ve abc’nin insafına kalmış artık…
bence izleyin, şans verin!keyifli seyirler…