Alman yazar Lothar-Günther Buchheim‘ın 1973’te yayınlanan romanı Das Boot, 1981 yılında sinemaya uyarlanmış ve aldığı 6 Oscar adaylığı ile sinema tarihinde en çok Oscar adaylığı alan Alman filmi olmuştu. Film, 2. Dünya Savaşı’nda görev yapan U-96 tipi bir Alman denizaltısı ve mürettebatının hikayesini anlatıyordu. Ayrıca romanın 1985-1986 arası 3 bölümlük bir mini dizisi yayınlanmıştı.

2015’in Haziran ayında, 1981’deki filmin arkasındaki yapım şirketi Bavaria Film‘in, yeniden çevrim işine giriştiğine dair ilk haberler gelmişti.

2016’nın Temmuz ayında, Rupert Murdoch’ın Alman pay-TV platformu Sky Deutschland, Alman yapım şirketi Bavaria Film ve Sonar Entertainment‘ın, Das Boot ve 1995’te yayınlanan devam kitabı Die Festung’a (Kale) dayanarak çekilecek olan televizyon dizisine yeşil ışık yaktıklarının haberi gelmişti.

Das Boos, 1981’de Wolfgang Petersen’in yönettiği filmin sonundan, yani 1941 Aralık ayından aylar sonra, 1942 sonbaharından başlayacak. Müttefiklerin Enigma kodunu çözmesi, savaşın Nazilerin aleyhine dönmesine neden olacaktır.

Dizide iki hikaye anlatılacak; bir yandan Alman perspektifinden acımasız denizaltı savaşına ve U-612‘deki klostrofobik hayata odaklanırken, diğer yandan Almanların 2. Dünya Savaşı’nda denizaltı üssünü kurdukları Atlantik okyanusu kıyısındaki Fransız sahil kasabası La Rochelle‘deki Direniş hareketinin hikayesi anlatılacak.

Magdalena Steffenhagen (Arctic Circle), Moritz Polter (Spotless, Crossing Lines), Oliver Vogel (Dr. Klein), Jan S. KaiserMarcus Ammon, Frank Jastfelder (Babylon Berlin) ve Jenna Santoianni (Mr. Mercedes, Taboo), dizinin yapımcıları.

Tony Saint (Strike Back, The Interceptor) ve Johannes W. Betz (The Tunnel, The Spiegel Affair), dizinin ana yazarlarından ve yapımcılarından. Simon Allen (The Musketeers), Laura Grace, Benedikt Röskau, dizinin diğer yazarları.

Andreas Prochaska (The Dark Valley), dizinin yönetmeni.

32.8 milyon dolar bütçeli dizi, her bölümü 60 dakikadan 8 bölüm sürecek. Dizi, Almanca, Fransızca ve İngilizce olarak çekildi.

Dizinin 2018’in sonbaharında yayınlanması bekleniyor.

31 Ağustos 2017 ile 20 Şubat 2018 arasında 105 gün süren çekimler Almanya (Münih), Fransa (La Rochelle), Çek Cumhuriyeti (Prag) ve Malta’da gerçekleştirildi.

August Wittgenstein (The Crown), Rick Okon (Tatort), Franz Dinda (Babylon Berlin), Vicky Krieps (Phantom Thread), Lizzie Caplan (Masters of Sex), James D’Arcy (Agent Carter, Homeland), Tom Wlaschiha (Game of Thrones), Vincent Kartheiser (Mad Men), Thierry Fremont (Allied), Jonathan Zaccai (Robin Hood), Leonard Scheicher (Finsterworld), Robert Stadlober (Summer Storm), Rainer Bock (Inglourious Basterds, SS-GB), Stefan Konarske (Valerian and the City of a Thousand Planets), dizide rol alan isimler.

August Wittgenstein, Rick Okon, Franz Dinda

Vicky Krieps

Lizzy Caplan

August Wittgenstein, Rick Okon

Tom Wlaschiha

August Wittgenstein

Vicky Krieps

Kaynak