“Hiçbir şey, bir Broadway müzikali açılışından daha heyecanlı olamaz. Belki sahne arkasında yaşananlar hariç.”6 Şubat’ta NBC‘de başlayan, müzikal – drama türündeki Smash‘i yakından tanımak isteyenleri, yazının devamına alalım.

Glee‘nin başarısı üzerine diğer kanallardan da yeni bir müzikal dizi bekleniyordu ve nihayet NBC, kolları sıvadı ve karşımıza severek izleyebileceğimiz, oldukça başarılı ve parlak bir yapım koydu. Uzun zamandır merakla beklenen dizinin yapımcıları arasında Steven Spielberg de bulunuyor.

Yazının devamı, ilk bölüme dair az da olsa ispiyon içerir!Aslında uzun uzadıya anlatabileceğimiz bir konu yok. Dizi, ünlü sanatçı Marilyn Monroe‘nun hayatını anlatan bir müzikal yapmak için bir araya gelen bir grup insan üzerine kurulu. Tabii bu müzikal, bir anda ortaya çıkmıyor. Aslında bizi ilgilendiren şey de müzikalin kendisi değil, onun uzun ve zorlu yapım süreci. Yani dizide izlediğimiz şeyler genel olarak şunlar: Aile yaşamı ile işi arasında denge kurmaya çalışan söz yazarı bir kadın; mükemmel, ama şımarık bir yönetmeni ikna etme çabaları; bütçe ve özel yaşamındaki sıkıntılarıyla boğuşan bir yapımcı; Marilyn rolünü kapmak için kıyasıya mücadele eden genç yetenekler ve daha neler neler.

Gelin şimdi, kadro ve karakterler vesilesiyle konuyu biraz daha açalım.

Julia

Julia

Ailesinin ihtiyaçları ile Broadway’in amansız istekleri arasında sıkışıp kalan çaresiz söz yazarımız Julia, Debra Messing tarafından canlandırılıyor. En iyi, Will and Grace‘ten tanıdığımız başarılı aktristin geçmişinde, The Starter Wife, Ned and Stacey gibi yapımları da görmemiz mümkün.

Tom

Tom

Müzikalde başrolü, yakın arkadaşı Ivy’nin alması için büyük mücadeleler veren eşcinsel bestecimiz Tom, başarılı Broadway oyuncusu Christian Borle sayesinde hayat buluyor. Televizyon kariyerinin daha başlarında olan aktöre, Smash’in uğur getirmesini umuyoruz.

Karen

Karen

Broadway hayallerinin peşinde koşan, acemi, ama yetenekli kızımız Karen, Marilyn rolü için büyük mücadeleler veriyor. Karakterimiz, şarkıcı Katharine McPhee tarafından canlandırılıyor. American Idol yarışmasıyla yıldızı parlayan Kate’i Shark Night 3D, The House Bunny gibi filmlerde de izleme fırsatı elde etmiştik.

Derek

Derek

Derek, Broadway’in belki de en başarılı yönetmeni ve kareografı. Benzersiz bir Marilyn müzikali ortaya çıkarma talepleri, onun bile zorlanmasına sebep oluyor. Karakterimiz, başarılı İngiliz aktör Jack Davenport sayesinde hayat buluyor. Kendisini This Life, Coupling, Swingtown, Flashforward gibi dizilerden ve Karayip Korsanları filmlerinden tanıyabilirsiniz.

Ivy

Ivy

Şimdiye kadar, topluluk sanatçısı olarak müzikallerde yer alan Ivy, dikkat çekebileceği bir başrolde yer alma fırsatı yakalamıştır ve bunu kimseye kaptırmamak için herşeyi yapacaktır. Fakat karşısında Karen gibi, sandığından daha zorlu bir rakibi vardır. Karakterimiz, Megan Hilty tarafından canlandırılıyor.

Eileen

Eileen

Ünlü Broadway yapımcısı Eileen, büyük bir Marilyn hayranı ve en iyi müzikali ortaya koymak için elinden gelen her şeyi yapmaya hazır. Özel yaşamı ise biraz çalkantılı. Boşanma aşamasında ve bütçe meselelerinden dolayı bu durum, müzikali etkileyebilir. Karakterimiz, Oscar ödülllü aktris Anjelica Huston tarafından canlandırılıyor. Filmlerini buraya yazmaya kalkmayalım, siz en iyisi IMDB sayfasını ziyaret edin. :)

Dev

Dev

Karen’in sevgilisi Dev, aynı zamanda onun en büyük destekçisi. Fakat Broadway’in bitmek bilmez istekleri, Dev’in bile sabrını bir yerde taşırabilir. Karakterimiz, Raza Jaffrey tarafından canlandırılıyor. Bir süre Spooks ve Mistresses‘te oynayan aktör, Sex and the City 2, Eastern Promises gibi popüler sinema fimlerinde de yer almış.

Frank

Frank

Frank, Julia’nın kocası ve ikisi şu aralar yeni bir evlat edinmeyi düşünüyorlar. Fakat Julia’nın yoğun iş temposu yüzünden ailesini ihmal etmesi gibi bazı sorunlar, Frank’in kafasının karışmasına ve bazı yeni kararlar almasına neden oluyor. Karakterimiz, Broadway sanatçısı Brian d’Arcy James tarafından canlandırılıyor.

Ellis

Ellis

Besteci Tom’un özel asistanı Ellis, yeni bir Marilyn müzikali yapma fikrini Tom ve Julia’a aşılayan kişi. Karakterimiz, Jaime Cepero tarafından canlandırılıyor.

* Ayrıca, konuk olarak, ilerleyen bölümlerde Karen ile Ivy’e rakip olacak bir karakter katılacak. Sinema dünyasından tanıdığımız bu aktristin kim olduğunu merak ediyorsanız ve ispiyonu umursamıyorsanız şuraya bakabilirsiniz.Kadronun tamamına ise şuradan ulaşabilirsiniz.Diziye dair en taze haberler için Twitter sayfasına buradan, Facebook sayfasına şuradan erişmek mümkün.

Marilyn rolü için kapışan Karen ile Ivy

Marilyn rolü için kapışan Karen ile Ivy

Dizi ile ilgili Glee‘nin yetişkin versiyonu” şeklinde bir tabir duyabiliyoruz. Bu kesinlikle çok yetersiz bir cümle. Ortak noktaları var elbette. Mesela;* Tıpkı Glee gibi Smash de buram buram bir müzikal değil. Yani ortada hiçbir şey yokken bir anda şarkı söyleyip dans etmeye başlayan insanlar yok. Rüyalar ve performanslar dışında şarkı duymuyoruz.* Glee’de olduğu kadar çok şarkı kullanılmıyor.* Kullanılan şarkılar, Glee’de olduğu gibi itunes üzerinden satışa sunuluyor.Farklara gelirsek:

Glee'ye rakip mi geldi yoksa ikisi tamamen farklı diziler mi?

Glee’ye rakip mi geldi yoksa ikisi tamamen farklı diziler mi?

Glee’de çoğu, müzik aşığı olan ve bununla ilgili hayallerinin peşinde koşan genç ve amatör insanları izliyoruz. Fakat buradaki karakterler büyümüş ve çoktan hayallerini gerçeğe dönüştürebilmiş profesyonel insanlar. Ama onların da peşinden koşturduğu bir tutku var ve bunu izlemek çok daha farklı bir tat veriyor. Yani Glee’nin yeri ayrı, Smash’in yeri ayrı. :)

Bu aslında Steven Spielberg’in 2009 yılından beri Showtime yöneticilerinden Robert Greenblatt ile birlikte geliştirmekte olduğu bir proje. Başta Showtime kanalı için girişilen bu dizide, her sezon başka bir müzikali sahneye sunmak üzerine plan yapılmış. Hatta, işe yarar sonuçlar çıkarsa Spielberg’in, bunları Broadway’e taşıma planları varmış. Daha sonra Greenblatt, NBC’ye transfer olunca projeyi de beraberinde NBC’ye taşımış. Dizi, 2011’in Ocak ayında deneme bölümü (pilot) için NBC’den sipariş aldığından bu yana da dilimize dolandı. Yeri gelmişken, bu ilk bölümün 7,5 milyon dolara mal olduğunu da paylaşmadan geçmeyelim.

NBC, facialarla dolu bir sezon geçiriyor; ama Smash gerçekten başarılı (ve tek umut kaynağı) olduğu için kanal, diziye yeterli ilgi ve alakayı gösterdi.Tanıtım kampanyaları esnasında kesenin ağzını açmaktan çekinmedi. İlk bölümü normal yayın tarihinden 2 hafta önce, internet üzerinden yayına sundu. (Bu yöntemin sahiden de çok etkili olduğu, daha önce birçok dizi üzerinde test edilip onaylandı :) ) En önemlisi olarak da yüksek reytinglere sahip, sevilen yarışma programı The Voice‘ın arkasından yayınladı ve dizinin iyi bir açılış yapmasını sağladı (3,8 /11,5 milyon izleyici). Hatta sırf bunu yapabilmek için diziyi sezon ortasında başlattı. İkinci bölümde elbette ki bu rakamlarda düşüş yaşandı; fakat yine de tatmin edici değerlerde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.15 bölümlük ilk sezonu sona erene dek bu rakamları koruması dileklerimizle…

Yine çok yeni bir dizinin tanıtımını üstlendim. Şöyle ki, ben bu yazıyı yazarken henüz 2 bölüm çıkmıştı. Yani bir eksiğim, yanlışım vs. varsa affınıza sığınıyorum ve sizleri biri epey uzun olan tanıtım filmleriyle baş başa bırakıyorum.İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler…

Kısa tanıtım filmi

http://www.youtube.com/watch?v=5XkPg-cSueQ

Ayrıntılı tanıtım filmi