2004 yılında Lost in Translation ile en iyi özgün senaryo dalında Oscar ödülü kazanan (en iyi yönetmen ve film adaylığı da aldı), 2017 yılında The Beguiled ile 56 yıl sonra Cannes’da en iyi yönetmen ödülünü kazanan ilk kadın olan Sofia Coppola, Apple TV+ için ilk dizi projesi üzerinde çalışmalara başladı. Onay aldığı takdirde limitli olarak ekranlara gelecek olan dizi, Edith Wharton’ın 1913 yılında yayınlanan The Custom of the Country romanından uyarlanacak. Coppola, dizinin yönetmenliğini ve yazarlığını üstlenecek.

The Custom of the Country, New York sosyetesinde yükselmeye çalışan, Amerika’nın Orta Batısında, kurgusal Apex şehrinde yaşayan, biraz karanlık gibi gözüken finansal anlaşmalarla para kazanan Spragg ailesinin, güzel, hırslı ama sosyal olarak naif kızları Undine Spragg’a odaklanan bir roman. Aile Undine’nin isteğiyle New York’a gelir. Undine, sosyal bir statüye sahip olan, ancak artık önemli bir servete sahip olmayan bir eski New York ailesinin sözde şair oğlu Ralph Marvell ile evlenir. Ralph, Undine’i delicesine sevse de, mali durumu Undine’nin arzu ettiği abartılı yaşam tarzına izin vermiyor ve kayınvalidesinin onu küçümsediğini hissetmektedir. Devamında Undine’nin sosyetede daha da yükselmek için her şeyi göze almasının hikayesi anlatılmakta.

Coppola, “Undine Spragg, edebiyatta benim en sevdiğim anti-kahraman ve onu ilk kez ekrana getirmekten heyecan duyuyorum” demiş.

Coppola haberi, The Custom of the Country’nin uyarlanması ile ilgili çıkan ilk haber değil. 2014 yılında Scarlett Johansson’ın başrolünde dizi olarak uyarlanacağı ile ilgili haberi şurada paylaşmıştık. Sonrasında ise bir ses çıkmamıştı. Kim bilir, yıllar önce Lost in Translation’da Coppola ile birlikte çalışan Scarlett’ı bu sefer gerçekten başrolde görebiliriz :)

Kaynak