South Park

South Park

Günümüzün çizgi dizi fenomeni haline gelmiş South Park, Amerika’da 13. sezonuyla son hızıyla devam ediyor. Trey Parker ve Matt Stone ikilisi tarafından yaratılan dizi, bilindiği üzere South Park kasabasında 4 küçük çocuğu (Cartman, Stan, Kyle, Kenny) odak alarak çevrelerine ve dünyadaki olaylara bakışlarını onların gözünden veriyor ve her türlü yerleşmiş değer ve düşünceleri cesurca eleştiriyor. Bunu yaparken popüler kültür başta olmak üzere her türlü olay ve kişiler de South Park’tan nasibini alıyor.

Bu yazıda, 13 sezon boyunca birbirinden müthiş bölümleri yayınlanmış South Park‘ın en iyileri sıralamasını ortaya koymaya çalışacağım. Her ne kadar her sezonda birbirinden komik birden fazla bölüm rahatlıkla bulunsa da bu sıralamayı biraz kişisel biraz da internetteki sonuçlara göre yaptığımı belirtmek isterim. Gelelim sıralamaya…

Damien

Damien

1- 108 DamienBirinci sezonun sekizinci bölümü olan ”Damien”, South Park’ın eleştiride ne denli iddialı olduğunu gösteren bölümlerin ilk ve en iyi örneklerindendir. Bu bölümde kasabaya ve okula yeni gelen garip görünümlü çocuk Damien, çocuklar tarafından dışlanır. Damien, şeytanın oğlu olduğunu ve karanlıklar lordunun yakında geleceğini söyler. Bu durumdan kurtulmak için İsa’yı çağıran South Park halkının önünde Şeytan, İsa‘yı düelloya davet eder. Aynı zamanda Cartman, doğum günü partisi için herkesi evine davet etmektedir. Kısa süre sonra, doğum günüyle büyük düellonun aynı zamanda olduğunu öğrenir. Büyük karşılaşma sonunda ya karanlık güçler kazanacak ya da insanlık yeniden kurtulacaktır. Her sahnesiyle en komik bölümlerden biridir. Ayrıca bölümde korku klasiği “The Omen (Kehanet)” filmine, Damien karakteriyle gönderme yapılmıştır.

Chickenlover

Chickenlover

2- 203 Chickenloverİkinci sezondan Chickenlover, kasabanın polisi Barbrady’nin okuma bilmediğini öğrendiğimiz bölümdür. Tavukları taciz eden sapığın bıraktığı notları okuyamayan Barbrady, okuma yazma öğrenmek için South Park ilkokulunda çocuklarla birlikte derse girer. Çocuklarla işbirliği yaparak, sapığı yakalamaya çalışır. Cartman’ın polisliğe soyunduğu bölüm “Respect my Authoritaaah (Otoriteme saygı göster)” repliğiyle akıllarda kalmıştır.

The Red Badge of Gayness

The Red Badge of Gayness

3- 314 The Red Badge of GaynessAmerikan İç Savaşı‘nın canlandırılmasının yapıldığı bu bölümde, Cartman sayesinde olaylar kontrolden çıkar. Kuzey birliklerinin kazandığı savaşta, devamlı yenilen tarafın güney olduğunu, artık güneylilerin zafer zamanının geldiğini söyleyen Cartman, şarhoş güneyli oyuncuları devamlı alkolle kışkırtarak onların yenmelerini sağlamak ister. Nedeniyse, Kyle ve Stan’le girdiği iddiayı kazanmak istemesidir.

are you there god? it's me, jesus

are you there god? it’s me, jesus

4- 316 Are You There God? It’s Me, JesusBu bölümde Cartman, kıçından kan geldiği için ergenliğe girdiğini düşünür. Stan ise aldığı bir ilaç yüzünden ergenlik belirtileri gösterir. Sakalları çıkar ve sesi kalınlaşır. Diğer tarafta halk, İsa’dan yeni yıl için bir mucize beklemektedir. Bekledikleri şey tanrının kendini göstermesidir. İsa ve Şeytan’dan sonra Southpark aleminde Tanrı‘nın da göründüğü ilk ve tek bölümdür. Kendisine tek soru sorulmasını ve cevaplayacağını söylediğinde beklenen soru Stan’dan gelir.

scott tenorman must die

scott tenorman must die

5- 504 Scott Tenorman Must DieCartman’ın şeytani zekasının tavana vurduğu bu bölümde yine Cartman, çevresine hava atmak için ergenliğe girdiğini gösteren tüyleri Scott Tenorman adlı 8. sınıf öğrencisinden satın alır. Arkadaşları, bu tüylerle ergenliğe giremeyeceğini, satan çocuğun onu kazıkladığını söylediklerinde, Cartman çıldırır ve Scott Tenorman’dan intikam almak için akla hayale gelmeyecek bir plan yapar.

a ladder to heaven

a ladder to heaven

6- 612 A Ladder to HeavenHer bölüm ölen Kenny’nin 5. sezonda gerçekten öldürülmesiyle South Park’tan ayrılan Kenny’i çok özleyen Cartman, Stan ve Kyle ona ulaşabilmek için cennete merdiven yapmaya kalkışırlar. Ya da insanlar öyle sanmaktadır. Kendi çıkarları dışında hiç bir şey yapmayan Cartman’ın bu hareketi, aslında Kenny’e ulaşıp zamanında ona verdikleri şekerlemeci dükkanından limitsiz alışveriş yapabilecekleri bileti almak içindir. Bölümde, dizinin favori karakterlerinden Saddam‘ın cennette nükleer silah çalışmaları yaptığını da öğreniriz.

woodland critter christmas

woodland critter christmas

7- 814 Woodland Critter ChristmasHerbiri birbirinden komik 8. sezon bölümlerinin sonuncusunda, ormanda yaşayan sevimli hayvanların aslında dünyaya kötülüğü getirecek Deccal‘in doğmasını bekleyen satanist hayvanlar olduğunu öğreniriz. İşin içine Stan, Kyle ve Noel Baba da girince durum iyice içinden çıkılmaz bir hale gelir. Bölümün süpriziyse, Cartman’ı gördüğümüz zaman ortaya çıkar. Tartışmasız en komik bölümlerden biridir.

die hippie die

die hippie die

8- 902 Die Hippie Die!Hippi düşmanlığıyla tanıdığımız Cartman’ın, hippilere karşı nefretini bu bölümde açıkça görürüz. South Park’ta Hippilerin yaptığı bir müzik festivali olduğunu duyan Cartman, hippileri kasabadan kovmak için harekete geçer. Amerikan felaket filmleriyle de inceden dalgasını geçen bölümün en komik sahnelerinden biri Hippilerin arasına fedakarca girip Thrash Metal grubu Slayer‘ın şarkısını festivalde çalıdığı andır.

cartoon wars

cartoon wars

9- 1003 Cartoon Wars 1-2İki bölüm olarak yayınlanan Cartoon Wars, South Park’ın Family Guy nefretini, Simpsons hayranlığını ve Hz. Muhammed’in karikatür krizini South Park yorumuyla gösterdiği bölümdür. Gelmiş geçmiş en iyi South Park bölümlerindendir desek abartmış olmayız. Başından sonuna kadar muhteşem bir bölümdür. Arka arkaya bir kerede izlenmelidir.

cartoon wars

cartoon wars

go god go

go god go

10- 1012- Go God Go 1-2Bir Cartman odaklı bölüm daha olan Go God Go, yine iki bölüm halinde yayınlanmıştır. Nintendo‘nun yeni oyun konsolu Wii‘nin çıkmasına 3 hafta kala, daha fazla dayanamayacağını düşünen Cartman, Butters’tan kendisini dondurmasını ve 3 hafta sonra uyandırmasını ister. Aynı zamanda Mr. Garrison, okulda çocuklara evrim teorisinin gerçekdışı olduğunu öğretmektedir. Cartman dondurulmuş halinden kurtulup uyandığında 2546 yılında olduğunu farkeder.
Bu durumda Wii’ye ulaşamayacağını düşünen Cartman yeniden eski zamana dönmek için harekete geçer. Evrim Teorisinin en ünlü savunucularından Richard Dawkins‘in de yer aldığı Go God Go, South Park’ın değindiği konularla bir kez daha farkını ortaya koyduğu en eğlenceli bölümlerden biridir.

go god go

go god go

imaginationland

imaginationland

11- 1110 Imaginationland 1-2-3Bu üç bölümlük toplamda 1 saate varan bölüm, yine South Park’ın kendini aştığı üçleme olarak görülebilir. Kyle’la masal cininin gerçek olduğuna dair iddiaya giren Cartman, iddiayı kazanırsa yıllardır yapmak istediği şeyi yapacaktır. Kyle’a taş.klarını yalatmak! Kyle sucks Cartman’s Ball – Trilogy (Kyle Cartman’ın taş.klarını yalıyor – Üçleme) adıyla açılan bölümde hayaller ülkesine giden çocuklar, orada korkunç bir savaşın olduğunu görürler. Amerikan kahramanlık hikayeleriyle bolca dalgasını geçen bu üçleme, bir kerede izlenip, South Park’ın 1 saatlik uzun metrajlı filminin (Bigger, Longer & Uncut) havası tekrar yaşanabilir.

imaginationland

imaginationland

Her ne kadar aralarından seçtiğim bölümler bunlar olsa da çok daha fazlası olduğu şüphesiz. Bu yüzden, özel temalı bir kaç bölümünü de paylaşmadan geçemeyeceğim.

simpsons already did it

simpsons already did it

607- Simpsons Already Did ItSouth Park’ın en büyük rakibi The Simpsons‘ın konu edildiği bu bölümde, Butters’ın gizli kişiliği Professor Chaos, dünyaya kötülük saçmak için yaptığı tüm planların daha önce de Simpsonlar’da yapıldığını öğrenir. Bu sırada Cartman, Sea People (Deniz İnsanları) adlı canlıları siparişle alır ve akvaryumunda kısa sürede büyük bir uygarlık kurduklarını keşfeder. Butters, Cartman, Sea People ve Simpsonlar’la geçen bu bölüm hem South Park hem Simpson hayranları için en özel bölüm olarak sayılabilir.

The Return of the Lord of the Rings to the Two Towers

The Return of the Lord of the Rings to the Two Towers

613- The Return of the Lord of the Rings to the Two TowersYüzüklerin Efendisi‘ni konu alarak yapılan bu bölümde, kitaptaki karakterlere dönüşen çocukları, en az hikayedeki kadar ciddi bir görev beklemektedir. İzleyene garip güçler veren bir video kasetini alındığı yere geri götürmek. Hem de yollarına çıkan tüm engellerden kurtularak. Video kasetin “Yüzüklerin Efendisi” filmi olduğunu sanan Butters, kaseti izler ve kasetin kölesi (Gollum) olur. Kasette olan filmse, şimdiye kadar yapılmış en sert porno filmdir. Bunu öğrenen anne babalar ve 8. sınıflar başta olmak üzere, kasedin gizemini çözmeye kararlı çocuklar da olayın içine karışırlar.

Christian Rock Hard

Christian Rock Hard

709- Christian Rock HardRock temalı bu bölümde Cartman, içinde olduğu gruptan kovulduktan sonra kendi rock grubunu kurar. Grupta solist ve söz yazarı Cartman dışında bateride Butters, bas gitarda Token bulunur. Hristiyanlıkla ilgili şarkılar yapan grup, Cartman’ın İsa’ya olan sevgisini belirttiği şarkı sözleriyle bir anda listelerde yukarılara çıkar. Aynı zamanda eski grup arkadaşları Kyle, Stan ve Kenny internetten korsan müzik indirmekten dolayı tutuklanırlar.

good times with weapons

good times with weapons

801- Good Times with Weapons Japon çizgi filmleri anime temalı bu bölümde, bir mağazadan aldıkları silahlarla ninjalığa özenen çocukların hikayesini izleriz. Kendilerini fazla kaptırdıkları sırada Kenny’nin, Butters’a ninja yıldızı atmasıyla başları belaya giren ekip, bu durumdan ailelerinin haberi olmadan kurtulmak için Butters’ı köpek kılığına sokup veterinere götürmeye karar verirler. Anime severlerin iki kat zevkle izleyeceği bu bölüm, zaman zaman anime görüntüsüne geçen hali ve müthiş şarkısıyla (Let’s Fighting Love) yine en komik özel bölümlerden biri olarak görülebilir.

make love not warcraft

make love not warcraft

1008 – Make Love Not WarcraftDünyada milyonlarca oyuncusu olan WOW (World of Warcraft) evrenini ve oyun hastalığını tiye alan bu bölüm, komik olmasının yanı sıra oyundan ciddi anlamda ayrıntılar da içeriyor. Bu açıdan WoW ya da oyun hastalığı olanların psikolojisini de her zamanki South Park üslubuyla eğlenceli bir şekilde anlatıyor. “Gamer” kitlesine hitap eden en özel bölümlerden biri.Son olarak, bölümleri indirmeden izlemek için burayı kullanabilirsiniz.