stargate serisinin sg1 ve atlantis‘ten sonraki 3. dizisi olan universe nihayet başladı. ilk dikkatimi çeken, önceki serilere göre daha karanlık bir havası olduğu idi. bir başka dikkat çekici ve sevindirici taraf ise, atlantis’ten aldıkları olumsuz eleştirilerden de olacak ki bu sefer oyuncu kadrosunu çok geniş ve kaliteli tutmuşlar, bu da diziye ne kadar değer verdiklerini gösterir.
bölümde yaşananları ve karakterlerle ilgili bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz.

sgu

atlantis veritabanında bulunan 9 sembollü bir geçit adresini çevirmek ve arkasında ne olduğunu görmek için, icarus adı verilen ve başında dr. rush’ın olduğu bir proje ekibi kuruluyor. rush 9. sembolü çevirmek için gerekli olan enerjiyi aktarmada bir türlü başarılı olamamış ve bu problemi birinin çözmesi umuduyla online oynanan bir oyununun içine gömüyor. eli isimli bir kişi oyunu oynarken bu kodu çözüyor. daha sonra dr. rush, eli’ı stargate’e katılmak için ikna ediyor. eli, california senatörü ve senatörün kızı chloe’nin içinde bulunduğu bir grup, 9. sembolün de çevirilip arkasında ne olduğunu görmek için uzay gemisiyle dünya dışında olan icarus adındaki gizli bir üsse gidiyorlar. ancak 9. sembolü çevirme işlemi başarısız oluyor ve hemen ardından sebebi ve üssü nasıl buldukları anlaşılamayan, -lucian ittifakı olduğu tahmin edilen- düşman kuvvetler gizli üsse saldırıyorlar. albay, geri çekilip üste bulunan yıldız geçidi aracılığıyla dünya’ya geri dönme emri veriyor. ancak 9. sembolün nasıl çalıştıralacağını eli wallace ile birlikte çözen doktor rush, bir daha bu adresi çevirme şansının olmadığını düşünür ve dünya yerine 9. sembolün olduğu yeri tuşlar ve geçit açılır. albay’la yapılan kısa bir tartışmadan sonra, başka seçenek olmadığı için herkes destiny (kader) ismindeki kadimlerin gemisine ilk adımı atar.

ekibin dünyaya nasıl geri döneceklerini düşünmeden önce önlerinde büyük bir sorun vardır: gemideki yaşam destek ünitesinin arızalı olması ve maksimum 24 saatlik ömrünün kalması. albay everett, doktor rush’ın itirazına rağmen gemide bulunan yıldız geçidi aracılığıyla umutsuzca dünyayı tuşlar ancak gemi müretttabatın başının belada olduğunu anlar ve yakınlarda yıldız geçidine sahip yaşanabilir farklı bir gezegeni çevirir. daha sonra bu gezegeni keşfetmek için bir grup yola çıkar.
bu bölümde sg1 ekibinden konuk oyuncu olarak 3 ismi gördük. jack o’neill (richard dean anderson) bildiğiniz gibi artık general oldu ve stargate komuta merkezini yönetmekte. samantha carter (amanda tapping) ise ismini (yakın zamanda vefat eden don s. davis) general hammond’dan alan hammond gemisinin kumandanı olarak karşımıza çıkıyor. daniel jackson (michael shanks) ise personele verilen eğitimlerde kullanılan videolarda eğitmen olarak karşımıza çıkıyor.

ronald greer (jamil walker smith), camile wray (ming-na), everett young (justin louis), chloe armstrong (elyse levesque), dr. nicholas rush (robert carlyle), matthew scott (brian j. Smith), tamara johansen (alaina huffman), eli wallace (david blue), david telford (lou diamond phillips)

ronald greer (jamil walker smith), camile wray (ming-na), everett young (justin louis), chloe armstrong (elyse levesque), dr. nicholas rush (robert carlyle), matthew scott (brian j. Smith), tamara johansen (alaina huffman), eli wallace (david blue), david telford (lou diamond phillips)

gemide bulunan başlıca isimler ise şöyle;

 

 

dr. nicholas rush (robert carlyle): sivil personel. icarus projesinin başındaki bilimadamı. kendi içerisinde bazı sorunları olan takıntılı bir kişilik. mürettebat kendisinden hiç hoşlanmıyor ve güvenmiyor.

 

 

 

albay everett young (justin louis): askeri personel. projenin askeri komutanı ve en üst rütbeli ismi . ağırbaşlı, tecrübeli ve duygularını belli etmeyen bir kişilik. gemideki askeri ve sivil personelin saygısına sahip olan biri.

 

 

 

 

teğmen matthew scott (brian j. Smith):askeri personel. ekipte albaydan sonra gelen 2. yetkili

 

 

 

 

 

eli wallace (david blue): sivil personel. m.i.t mezunu. bilgisayar ve matematik konularında dahi olan alaycı bir kişilik.

 

 

 

 

chloe armstrong (elyse levesque): sivil personel. harvard üniversitesi siyasal bilimler mezunu. zeki ve ürkek bir kişilik. california senatörü ve projenin destekçisi olan babası, gemide başkalarının hayatını kurtarmak için kendisini feda etti.

 

 

 

 

tamara johansen (alaina huffman): sağlıkçı askeri personel. ekipteki asıl doktor saldırıda hayatını kaybedince geriye tek sağlıkçı olarak kaldı.

 

 

 

 

 

ronald greer (jamil walker smith): askeri personel. asabi ve dalgacı bir kişilik . saldırı olmadan önce henüz bilmediğimiz bir sebebten ötürü nezarette tutuluyordu.

 

 

 

camily wray (ming-na), tamara johansen (alaina huffman), dr. nicholas rush (robert carlyle), chloe armstrong (elyse levesque)

camily wray (ming-na), tamara johansen (alaina huffman), dr. nicholas rush (robert carlyle), chloe armstrong (elyse levesque)

yazdığım oyuncuların imdb’de 20 bölümde de oynayacakları yazıyor. ayrıca ekip bununla sınırlı kalmayacaktır. önceki stargate dizilerindeki tealc, teyla, ronon dex gibi yabancı gezegenlerden 1-2 kişinin de ekibe katılması kuvvetle ihtimal.

ilk uzun metrajlı yazım olduğu için hatalarım olduysa affola.