The 4400, ABD yapımı bilim kurgu içerikli bir televizyon dizisidir. Dizi Scott Peters ve René Echevarria tarafından yaratılmış ve yazılmıştır. Başrollerde Joel Gretsch ve Jacqueline McKenzie vardır. Dizinin tema şarkısı, Robert Phillips ve Tim Paruskewitz tarafından yazılmış ve Amanda Abizaid tarafından seslendirilmiş olan “A Place in Time” dır. Dizi Vancouver, Britanya Kolumbiyası, Kanada’da çekilmiştir.

1941 yılından başlayarak dünyanın farklı yerlerinden farklı zamanlarda tam 4400 kişi gizemli bir şekilde ortadan kaybolur. Aramalar, kayıplarla ilgili araştırmalar sonuçsuz kalır. Uzunca bir sürenin ardından 11 Temmuz 2004 tarihinde kaybolan bu 4400 kişi, ansızın ve gizemli bir şekilde toplu halde geri döner.

Bu kişiler durumun farkında değildir. Bir anda ışınlandıklarını sandıkları için şaşkınlık içindedir. Aradan yıllar geçtiğini bilmemektedirler. Amerikan hükümeti de aynı derecede şaşkınlık içindedir ve ne yapacağını, nasıl bir tutum sergileyeceğini bilememektedir. Bu konunun araştırılması ve güvenliği için NTAC(Ulusal Tehdit Değerlendirme Merkezi) adlı bir örgüt görevlendirilir.

Bir süre karantina altında tutulan bu kişiler bir anormallik bulunamayınca serbest bırakılır. Ancak sonradan anlaşılır ki, bu kişiler paranormal yeteneklerle geriye dönmüşlerdir.

Dizi, bu kişilerin paranormal yetenekleriyle dünyaya adaptasyon sürecini ve NTAC ajanlarının bu kişiler üzerindeki incelemelerini anlatıyor.

Kaçırılmalarının bir nedeni vardı. Onlar gelecekte insanoğlunu bekleyen korkunç sonun önüne geçmek için görevlendirilmişlerdi. Ancak kimse bunun nasıl gerçekleşeceğini bilmiyordu.

Biraz da dizinin başrol karakterlerini tanıyalım:

Tom Baldwin – (Joel Gretsch)

4400 olayını araştırmakla görevli NTAC ajanı. 4400 kişi ile birçok kez iletişime geçiyor. Bir kısmı ile sıkı bağlar da kuruyor. Bu kişilerin iyiliği için emirlere karşı gelmeye hazır.

Diana Skouris – (Jacqueline McKenzie)

Federal ajan Diana, Tom’un iş arkadaşı ve aynı zamanda ortağı. 4400’den biri olan küçük Maia’yı evlatlık edinince, onun da Tom gibi davayla kişisel bir bağlantısı olur. Maia’nın geleceği görme yeteneğinin, yaptıkları çalışmalarla ilgisi yüzünden bazen işiyle, iyi bir anne olmak arasında seçim yapmak zorunda kalabiliyor.

Shawn Farrell – (Patrick Flueger)

Tom Baldwin’in yeğeni. 2001’de kayboldu. Kaybolmadan önce, liseye gidiyordu ve okulda çok popüler ve başarılıydı. Shawn döndüğünde, bütün arkadaşları artık üniversite öğrencisi olmuştur. Yeni zamana uyum sağlama çabası içindeyken özel yeteneklere sahip olduğunun farkına varır. Bu yeteneği hasta bir insani yeniden iyileştirme özelliğidir. Fakat hasta olmayan yani sağlam birisinde bu yeteneğini kullandığı zaman ise aksine hayat enerjisini emip, ölüme sürüklemektedir. Durumundan dolayı 4400’den biri olan Jordan Collier’in yanına sığınır. Ona yol gösteren Collier, Shawn’ı insanlığın kurtuluşunda kilit rol oynayacağına ikna eder.

Kyle Baldwin – (Chad Fast)

Kendisi, Tom Baldwin’in oğlu. Shawn kaçırılırken, o da yanındaydı ve Shawn kaçırıldıktan sonra komaya girer. 3 yıldır komadadır. 4400 kişi geri gelince, Shawn iyileştirme yeteneği sayesinde Kyle’i yeniden hayata döndürür. Ancak Kyle’ın pek normale döndüğü söylenemez.

Maia Rutledge – (Conchita Campbell)

Sekiz yaşındaki Maia, 1946’da kayboldu. Döndüğünde, anne ve babası çoktan ölmüştür. Bu yüzden evlatlık olarak birçok ailenin yanına yerleştirilir; ama aileler onun yeteneğini kaldıramaz. Ona geleceği görme yeteneği verilmiştir ve korkunç sonu engellemedeki kilit rollerden birini oynayacaktır. Federal Ajan Diana sonradan onu evlatlık edinince kendini daha güvende hissetmeye başlar.

Jordan Collier – (Bill Campbell)

Zengin, başarılı, kariyer sahibi olan Jordan Collier 2002 yılında kayboldu. Döndüğünde 4400 üyelerini bir çatı altında toplamak amacıyla önce Arcadia Estates’i, sonra geri dönenler ve içlerindeki 4400’ü keşfetmek isteyen normal insanlar için de 4400 Merkezi’ni açar.

Richard Tyler – (Mahershalalhazbaz Ali)

Kore Savaşı’nda, ABD savaş pilotu olan Richard Tyler 1951’de kayboldu. Irkçılığın hala ana sorunlardan biri olduğu o dönemde beyaz bir kadınla ilişki yaşıyordu. Döndüğünde ailesinden kimse hayatta değildir, ama kaderin cilvesi 50’lerde aşık olduğu kadının torunu Lily Moore’u bulur. Benzerlik inanılmazdır. Aralarındaki engellenemez çekim sonucunda sevgili olurlar.

Lily Moore – (Laure Allen)

Lily, 1993’te, kızı henüz altı aylıkken kayboldu. Döndüğünde, kızı çocukluğun ilk yıllarını çoktan geride bırakmıştır. Kocası başkasıyla evlenmiştir ve onu hayatında istemez. Bütün umutları tükenmişken 4400’den biri olan Richard Tyler ona destek çıkar.