Son dönemde yeni dizileriyle kabuk değiştirmeye başlayan TNT, senenin başında bir dönem dramasını bizlerle buluşturdu: The Alienist

Dizi, Calep Carr‘ın aynı isimli polisiye gerilim romanından uyarlanmıştır. İlk sezonu 10 bölüm sürecek olan dizinin şu ana kadar 6 bölümü yayınlandı. Dizinin mutfağında Hossein Amini, Eric Max Frye, Gina Gionfriddo ve Cary Fukunaga yer almaktadır.

Dizinin 2. sezonu hakkında şimdilik bir haber yok.

KONU

”19. yüzyılda, akıl hastalarının kendi benliklerinden uzaklaştıkları düşünülürdü. Onları inceleyen uzmanlar ruh avcıları olarak bilinirdi.”

Hikayemiz 1896 yılının New York’unda geçiyor. Gece yarısı, köprünün üstünde bir oğlan fahişe canice öldürülmüş olarak bulunur. Bunun üzerine ortalık ayağa kalkar ve yetkililer harekete geçer. Bu olay aynı zamanda psikolog doktor Laszlo Kreizler‘ın da dikkatini çeker. Bu olay Laszlo‘nun geçmişinde ele aldığı bir vakaya benzemektedir. Laszlo‘nun teorisiyle aslında bu cinayet bir ilk değildir ve bir seri katilin işidir. Laszlo, gazeteci dostu John‘u ve polis departmanında çalışan tek kadın olan Sara ile birlik olarak polisten bağımsız bir şekilde seri katilin peşine düşer. Hızlı olmaları lazımdır; çünkü seri katil boş durmuyordur, engellenmezse cinayetler devam edecektir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Dr. Laszlo Kreizler (Daniel Brühl)

İnsan psikolojisi üzerine çalışan ve karşısına gelen davaları çözen, alanında ünlü bir psikoloji uzmanıdır. Yıllar önce çözemediği dava onun aklında her zaman kalmıştır. Şimdi bu davayı çözmek için varını yoğunu ortaya koyacaktır. İnsanlarla ilişkiye girmeyi çok sevmez ve fazla arkadaşı yoktur.

”Ben ruh avcısıyım. Zihin hastalığı yaşayanlara yardımcı olurum. Katilin imajını çizmeliyim, anlamalıyım ve böylece onu yakalayabilirim.”

Altın Küre adaylığı bulunan ünlü oyuncuyu Rush, Good Bye Lenin, Captain America: Civil War ve Inglourious Basterds filmlerinden hatırlayabilirsiniz. Konuk oyunculuklarını saymazsak, oyuncunun televizyondaki ilk dizisi.

 

Sara Howard (Dakota Fanning)

NYPD’de (New York Polis Teşkilatı) çalışan tek kadındır. Babası ile müdür eski arkadaş olduğu için teşkilata girmesi daha kolay olmuştur. Dönemin ataerkil yapısında zorlansa da azimli ve görevini iyi yapan birisidir. Kadın olduğu için göz ardı edilmeye katlanamaz. John ile yakın arkadaştır. Onun vasıtasıyla Dr. Laszlo ile tanışır.

Ünlü oyuncuyu War of the WorldsI Am SamMan on Fire ve The Runaways filmlerinden hatırlayabilirsiniz.

 

John Moore (Luke Evans)

Eskiden gazetecilik yapmıştır. Şimdilerde ise bağımsız çalışmaktadır. Dr. Laszlo’nun nadir arkadaşlarından birisidir. Sara’yı da çocukluğundan beri tanımaktadır. Üçlüyü bir araya getiren kişidir. Laszlo ve Sara ile birlikte o da olayı araştırmaya başlar. Sara’ya karşı korumacıdır, onun kendisini tehlikeye atmasını çok fazla istemez.

”Eskiden New York Times tarafından saygı duyulan bir gazeteciydim. Şimdilerde bir seri katili yakalamak için Laszlo ile birlikte çalışıyorum. Bu korkunç cinayetler şehrin karanlık yüzünü ortaya çıkartıyor. Acaba bu cinayetler hepimizin içindeki karanlığın bir sonucu mudur?”

Ünlü oyuncuyu Dracula UntoldBeauty and the BeastThe Hobbit: The Desolation of Smaug ve Fast & Furious serisinin son 3 filminden hatırlayabilirsiniz.

Ayrıca dizide NYPD müdürü Theodore Roosevelt rolünde Brian Geraghty, iki dedektif kardeş Marcus ve Lucius Isaacson rollerinde Matthew Shear ve Douglas Smith rol alıyor. 

SON SÖZ

Diziyi kadrosu ilk açıklandığından beri merakla bekliyordum. Başrol üçlüyü ayrı ayrı severim ve dizide de güzel iş çıkarttıklarını düşünüyorum. Dönemi, atmosferi ve karanlığı da gayet iyi yansıtıyorlar. İlk iki bölümünden sonra biraz düşüş yaşadığını düşünüyorum ama kendisini izletiyor şimdilik. Atmosfer ve yapı olarak biraz Penny Dreadful tadı verdiğini de söylemeliyim; ama şimdilik onun kadar iyi olduğunu söyleyemem. Kadro ve konu ilginizi çekiyorsa hiç düşünmeden izleyebilirsiniz. Çok daha iyi bir dizi olabilecekken biraz standart kaldığını düşünüyorum ama devamında belli de olmaz, açılabilir.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

TANITIM FRAGMANI