Genellikle yaz aylarında kaliteli dizileriyle karşımıza çıkan kanallardan biri olan TNT, bundan 7 yıl kadar önce (2005) yeni bir polisiye diziyle karşımıza çıkmıştı. Yayınlandığı yıllar boyunca birçok insanın hayranlıkla izlediği, kanalına tarihinin en yüksek reytinglerini getiren The Closer, kısa zaman önce yaptığı finalle artık, yayın hayatını nihayete erdirdi. Eğer, böyle bir dizi nasıl bir şeydi derseniz buyurun yazının devamına.

The Closer, tıpkı CSI, Criminal Minds ya da yayında olan pek çok polisiye dizi gibi formüllü bir polisiye. Yani, dizide genel olarak her bölüm farklı bir dava ya da olay incelenmekte. Dizi, 2005 Haziran’ında başladığı serüvenini 13 Ağusots 2012’de (109 bölüm) kapattı. The Closer, Atlanta’dan Los Angeles’a gelerek yeni kurulan Cinayet Soruşturma Timi’nin başına geçen Brenda Johnson ile onun araştırdığı olaylar üstüne kurulu. Dizi, ülkemizde uzun yıllar Cnbc-e tarafından yayınlandı. Giriş, kısmını çok uzatmayarak dizinin konusuna geçelim.

Brenda Leigh Johnson, Atlanta’da görev yapan bir polis şefi yardımcısıdır. Los Angeles Polis Teşkilatı, birçok vakayı sonlandıramayıp, şüphelileri bir türlü mahkum ettiremeyince yeni bir birim kurma karar alır. Kurduğu bu birimin başına da davalar konusunda “orijinal” sorgulama yetenekleri olan, başarılı polis Brenda’yı getirir. Dizide Brenda’yla tanışmamız da onun görevinin başına geçmesiyle oluyor.Daha göreve başlayışının ilk anından itibaren (erkeklerin hüküm sürdüğü) yeni ekibindeki elemanlar tarafından pek hoş karşılanmayan Brenda, karşısında patronlarının kadın olması, başka bir birimden buraya gelmesi ve sahip olduğu orijinal kişilik nedeniyle ona karşı biraz mesafeli olan bir ekip bulur. Bu nedenle de vakaların yanında bir diğer işi de ekip arkadaşlarının güvenini kazanmak ve ne kadar başarılı biri olduğunu onlara kanıtlamak olur.

Russel Taylor- Pope- Flynn- Brenda- David Gabriel- Fritz- Provenza

Tabii, eğer bir insan Brenda’daki gibi bir kişiliğe sahipse bu durum karmaşa, komedi ve pek çok olaylar silsilesini de beraberinde getiriverir. The Closer, daha çok, ekibin bölümler boyu aldıkları davalar ve bunu sonuca erdirmek üzerine olsa da Brenda’nın “orijinalite” dolu hayatını da bizlere sunmakta.Dizideki yeni kurulan ekibin ve bürodaki herkesin ortak bir noktada buluştuğu belki de tek bir şey var: Suçluyu yakalamak; daha da önemlisi “itirafı” koparmak! Karşısındakini bazen büyülüyen, bazen tehdit eden, ama suçluyu “mutlaka” konuşturan Brenda’nınsa yaptığı en iyi iş bu. Davayı adli tıp ile uğraşmaya kadar götürmeyi sevmeyen, evrak işlerini çoğunlukla yardımcılarına bırakan Brenda, “orijinal” teknikleri sayesinde suçlulardan itirafı koparan, eşine rastlanması güç bir kadın, polis ve bir “iş bitirici” (yani ingilizce tabiriyle “The Closer”)…

Konunun ardından diziyi başta Brenda olmak üzere karakterler üzerinden detaylandırırsak:Brenda Leigh Johnson, CIA tarafından eğitilmiş, sorgulama konusunda uzmanlaşmış, şüphelileri çok iyi inceleyip yönlendirerek hiç beklenmedik itiraflar alabilen biri. Alışılmışın dışında tarzı, insanları okumak ve gerçeği ortaya çıkarmak konusunda “orijinal” bir yeteneği var.Bariz Güney Amerika aksanına, şekerli yiyeceklerle baş etmekle çok zorlandığı bir zaafa sahip ve epey sakar. Ayrıca, özellikle kedilere karşı özel bir sevgiye sahip. Hatta öyle ki kendi beslediği kedisinin annesi gibi. Karakteri, özellikle bu rolüyle başta Amerika olmak üzere, dünya genelinde tanınmış Kyra Sedgwick canlandırıyor.

Irene- Sanchez- Russel Taylor- Tao- David Gabriel

* Brenda’nın ekibin başına gelmesini sağlasa da işini, onun kendi bildiği gibi yapmasında gönlü olmayan, Brenda’yı eskiden tanıyan ve ekipte ona en “yakın” kişi olan Will Pope (J. K. Simmons),* Brenda’nın gelişini ilk kabul eden, kendini ekipteki diğer kişilere kanıtlamaya çalışan ve zamanla Brenda’nın sağ kolu konumuna yükselecek olan David Gabriel (Corey Reynolds),* Brenda’nın gelişinden ve gördüğü saygıdan en memnun olmayan, davalarda karşısında en çok bulduğu engel Russel Taylor (Robert Gossett),* Ekibin kıdemlilerinden, Brenda’nın çoğu kararını tasvip etmese de ona karşı saygı sınırlarını hep koruyan, evlilik bakımından yüzü pek gülmemiş Louie Provenza (G.W. Bailey),* Provenza’nın yakın arkadaşı, ekibin siyasi konularda destek görmesi için elinden geleni yapan ve cinayetleri çözmekteki tutumu nedeniyle zaman zaman Brenda ile karşı karşıya gelen Andy Flynn (Tony Denison),* “Her başarılı kadının arkasında bir erkek vardır.”sözünün karşılığı, tersinin doğruluğunu da inkar etmemekle birlikte Brenda’nın her daim yanında olan erkek arkadaşı, ama kendi işi konu olduğunda Brenda ile bile karşı karşıya gelmekten çekinmeyen FBI ajanı Fritz Howard (Jon Tenney) karakterleri dizide ana karakter olarak önemli yer tutmakta.

Polisiye yapımı bu dizi, yayınlandığı 7 sezon boyunca başladığı ana kadroyu neredeyse muhafaza eden, sezonlar içinde fazlasını bünyesine katan bir yapım oldu. Bu nedenle orijinal kadro içinde dizide önemli olduğunu düşündüğüm ya da yer vermek istediğim karakterlere yer verdim. Diğer karakterler için buraya bakabilirsiniz.Ayrıca, yapısı ve davalar nedeniyle diğer polislik birimlerini de zaman zaman içine aldığı için ve formüllü olduğundan zengin bir yan ve konuk oyuncu kadrosu var.

— The Closer, şu zamana kadar toplamda 10 ödül kazandı ve 59 da adaylık topladı. Bunların içinde başrol oyuncusu Kyra Sedgwick’e kazandırdığı Emmy, Golden Globe, People’s Choice ve Satallite Ödülleri‘nden gelme ödüller de bulunuyor.– Kyra Sedgwick, yıllarca almak istediği, ama 2006’dan beri 4 kez aday gösterilip alamadığı Emmy ödülünü, 2010 yılındaki 5. adaylığıyla elde etmiştir. Bu ödülden sonra da “Brenda’nın hikayesinin hak ettiği gibi bir sona ulaşmasının zamanı geldi artık.” tarzında bir konuşması oldu. Bunun üstüne, TNT kanalı da oyuncusunun bu isteğini geri çevirmeyip, dizi için 7. ve son sezon onayını vermiştir. Ama normalde 15 bölüm olan dizinin sezonu 7.’de 21 bölüme çıkarılmış ve Aralık 2011’de final yapması gereken dizi, Ağustos 2012’de finalini yapmıştır.

— The Closer, final yapmış olsa da bir uzantının (spin off) doğmasını da sağladı. Diziye 5. sezonda katılan Sharon Raydor karakterinden çıkarılan Major Crimes 13 Ağustos’ta – yani The Closer’ın bittiği gün ve hatta o yayınlandıktan hemen sonra- TNT kanalında bizlerle buluştu. Karakteri, yine 2011 yılında bu rolüyle Emmy adaylığı kazanmış oyuncu Mary McDonnell canlandırıyor. Bunun dışında, dizide The Closer’da yer almış birçok karakter ve oyuncu da kendine yer bulmuş durumda. (Bundan fazlası, The Closer final ispiyonu olur. O da benden gelmez.)

The Closer, alışılagelmiş polisiyelerden daha farklı bir yapım. İşin içine komediyi -özellikle Brenda üzerinden- gayet uygun bir dozda yedirmenin yanında, polisiyede de orijinalitesini konuşturan bir yapım. Üstelik bizlere sadece vakaları değil, polislik dünyasının ve siyasetin de iç yüzünü, yaşanan koltuk ve hırs savaşlarını da sunuyor. Oyunculuklarda da özellikle Kyra Sedgwick olmak üzere, karakterlerinin hakkını veren bir kadro var. Dizi, yaptığı finalle de gayet ayakları yere basan -hatta fazla bile basmış!- bir şekilde yayın hayatını sona erdirdi.Eğer siz de hayatınıza yeni bir polisiye alacak moddaysanız, The Closer bu hususta kesinlikle göz önünde bulundurulabilir. İzleyenlere ve izleyeceklere iyi seyirler…