Bu hafta birçok dizi gibi The Flash‘ı da 1. sezon finaliyle uğurladık. The Flash, dolu dolu 23 bölüm izleterek seyircilerinin sevgisini ve saygısını kazanmayı başardı. Sezon boyu takipçilerine teori üzerine teori kurdurtarak beklentilerimizi de aştı. Daha şimdiden heyecanla 2. sezonu beklemeye başladık.

Elbette ki sezon boyunca birçok sürpriz yumurta paylaşılmıştır dizide, ama pilot bölümde ya da sezon finalinde olduğu kadar bariz yumurtalar değildi. Bunun üzerine, erken düşen pilot bölüm sonrası yazdığımız şu yazının sezon finali versiyonunu yazmasak olmazdı.

Artık bu yazının sezon finalini izlememiş olanlar için bolca spoiler (ispiyon) içereceğini belirtme gereği duymuyorum. (Derken belirttim sanırım, ayağınızı ona göre denk alın.) Başlıyoruz.

Cisco’dan başlarsak;

Dizinin ikinci yarısının ortalarında Flash yanlışlıkla zamanda bir gün geriye gidince karakterlerin kaderini de değiştirmişti. Normalde kimsenin kaderlerinin değişmemiş halini -alternatif zaman çizgisini- hatırlamaması gerekiyordu. Cisco ara ara o zaman diliminden imgeler görerek bir meta-insan olup olmadığını sorgulatmıştı izleyicilere. Neyse ki sezon finalinde Dr. Wells’ten -nam-ı diğer Eobard Thawne’dan, nam-ı diğer diğer Reverse Flash’tan- bunun doğru olduğunu öğrendik: Cisco da patlamadan etkilenenlerden. Çizgi romanlarda adı Vibe olarak geçiyor. Paralel evrenler arası zayıf noktaları, titreşimlerle hissederek alternatif zaman çizgisindeki anılarına ulaşabiliyor.

Flash’ın geçmişe yaptığı yolculuğu sırasında geçmişinden, bugününden ve geleceğinden kesitler izlerken rastlıyoruz dizideki sevdiceğimiz Caitlin Snow’a.

Saçlar sararmış, karakterse kararmış. Karakterin isminden dolayı çizgi romanlara aşina olanlar bunu bekliyordu elbet. Caitlin ısı vampiri olarak bilinen bir çizgi roman kötüsü. Bedenindeki soğuğu nötralize etmek için diğerlerinin vücut ısısına ihtiyaç duyuyor. Adı da Killer Frost. Sezon finalinde Firestorm ile evlendiğini düşünürsek geleceğe yatırım yapmış diyebiliriz. Firestorm onu ısıtmaya fazlasıyla yetecektir. ;) Tabii bu görüntünün hiçbir anlamı da olmayabilir. Karakterimizin geleceği anlamına gelmiyor. Paralel evrenlerden birinde yaşayan bir Caitlin de olabilir. İzleyip göreceğiz.

…ve Flash Müzesi. Flash, zaman çizgisine bakış atarken ne kadar ileriye baktı bilemeyiz. Ama bu müzenin en azından çizgi romanda şehrin sevilen kurtarıcılarını onore etmek için inşa edilmiş bir müze olduğunu biliyoruz. Birden fazla Flash olduğu için müze içeriği dolu doludur muhtemelen. Şimdilik Flash’ın halk arasında bir söylentiden ibaret olduğunu ve başka Flash da olmadığını düşünürsek, kendisine müze yaptırabilmesi için epey bir insan kurtarması gerekecek sanırım; biraz da yavaş koşması. (Göremedikleri adamın heykelini yapmaları zor olsa gerek.)

Görsellerden biri de hapse düşmüş ve büyük ihtimal babasıyla konuşan bir Barry. Barry’nin geleceği mi paralel evren mi bilemeyiz. Ama çizgi roman Flash’ının Reverse Flash’ı öldürmekten kısa süreli de olsa parmaklıklarla buluştuğu bir gerçek. Reverse Flash’ı öldürmüş olsa da böyle bir olasılık bizim Barry için pek olası görünmüyor. Kimliğinin dünyaca bilindiği zamanı görmek için uzun bir süre beklememiz gerekebilir. Paralel evrenlerden birinde erken zamanda kimliğini açıkladığını ve bunun devamında yaşananları izleyecek olabiliriz. Barry süper kahramanlıktan zaman bulamayıp adli tıp görevinde işleri batırmış da olabilir.

En azından bu görsellerin yakın gelecekten olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki sezon yayınlanacak Legends of Tomorrow karakterlerine bir bakış attığımız ilk görselde, Arrow‘un güzeller güzeli Canary’sini ve paslanmaz çelik Atom’unu görüyoruz. Onlara Flash’tan Heatwave ve Captain Cold eşlik etmiş. Yine aynı diziden başka bir başrol olan Hawkgirl’ü de gök yüzünde açılmış olan kara deliğe bakarken görme fırsatımız oluyor. Zaman yolcusu Riphunter tarafından oluşturulan ve Vandal Savage’a karşı verilecek zaman ötesi savaşta yer alacak kahramanlarımız, belli ki Arrow ve Flash ile oldukça iç içe zaman geçirecek.

Barry’nin yolculuğuyla açılan kara delik tabii ki eli boş gelmedi. Beraberinde bir kask da getirdi. İlk Flash olarak bilinen Jay Garrick’e ait olduğu bilinen bu kaskın anlamı ne, sahibini de görebilecek miyiz zaman gösterecek. Çizgi romanlara göre kendisi ilk flash. Ama bizim dizimizde ilk flash şimdilik Barry. Çünkü güçlerini patlama sonrası kazandı. Kaskın sahibi belki geçmişten belki de gelecekten. Belki de paralel evrenlerde çok daha farklı nedenlerden güçlerini kazanmış Barryler, flashlar vardır. En azından diğer bir Flash daha olduğunu artık biliyoruz.

Barry zamanda yolculuk yaparken açılan kara delik, Barry’nin dönmesiyle kapatılmıştı. Ancak Eddie’nin büyük fedakarlığı sonucu Eobard’ın öldürülmesiyle, zaman çizgisi büyük ölçüde değiştirilmiş ve bu da kara deliğin tekrar açılmasına sebep olmuş olabilir. En son Flash’ı bunu durdurmak için uğraşırken görüyoruz ve sezonu tamamlıyoruz. Senaristlerin 2. sezonda “Bol bol çoklu evrenlere değineceğiz.” lafını da dikkate alarak, bu kara deliğin paralel evrenler arası geçişi mümkün kılacak bir portal olabileceği bir köşede dursun.

Evet, şimdilik bu kadar. Daha fazlasını yakalamış olanları ve eksik/yanlış bilgi olduğunu düşünenleri yorumlara davet ediyorum. Bir yanlışımız olduysa affola.