** Catherine ve Peter, 1745’te evlendiler. Dizide hikayenin geçtiği, Peter’ın başa geçtiği ve öldüğü 1762’de evleniyorlar. 17 sene evliyken Peter başa geçiyor yani.

** Peter öldüğünde Catherine’in üç çocuğu vardı. Oğulları Paul da 8 yaşındaydı. Bilindiği kadarıyla birisi de Orlov’dan. Catherine’in saraydaki yıllarında bilinen bir aşığı da Orlov’du. Bebek, Peter ölmeden üç ay kadar önce doğdu.

** Elizabeth Hala, Peter’dan önce tahtta yer alan isim aslında. Varisi olmadığı için yerine Peter’ı seçti ve 1762’de öldüğünde yerine Peter geçti. Peter, 6 ay kadar başta kaldı.

** Ivan çocukken Elizabeth tarafından öldürülmüyor. Henüz 2 aylıkken (1740) tahta geçirilen Ivan, Elizabeth’in darbesiyle yaklaşık bir yıl kadar sonra tahttan indiriliyor ve ailesiyle uzak bir yerde hapsediliyor. Bazıları serbest kalması için saldırıda bulununca gardiyanları tarafından 23 yaşındayken (1764) öldürülüyor.

** Catherine’in çiçek aşısını denemesi ve Voltaire’e olan ilgisi gerçek. Darbenin önceden öğrenilmesi ve destekçileriyle çabucak harekete geçmesi de. Ama bu sırada Peter’la aynı sarayda değillerdi. Leo, Velementov, Marial gibi önemli karakterlerin çoğu kurgu aslında ama gerçekte de Catherine’in darbe sırasında yeterli desteği vardı.