Netflix’in Suudi Arabistan yapımı ilk orijinal dizisi Whispers, 11 Haziran 2020 tarihinde izleyiciyle buluştu.

GİRİZGAH

Dizinin yönetmenliğini Hana Al Omair üstlenmiş. Roolan Hassan, senaryoyu kaleme almış. Mohamed Abdelsamad ve Anwaar Abulkhair ise yapımcılığını üstlenmişler.

Aile draması, gizem ve gerilim ögelerini harmanlayan dizinin ilk sezonu 8 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri ise 47 dakikalık son bölüm hariç 32-38 dakika aralığında değişiyor. Dizi, Netflix sayfasında mini dizi olarak belirtiliyor.

KONU

Hassan isimli bir adam, şirketinin piyasaya süreceği yeni akıllı uygulamanın lansmanından birkaç gün önce bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeder. Hassan’ın vefatı, ailesini ve çevresindeki diğer insanları derinden sarsar. Ölümünden sonra Hassan’ın gizemli geçmişi yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başlar. Geride bıraktığı kişilerin her birinin birbirlerinden sakladıkları sırlar bulunmaktadır ayrıca. Söz konusu sırlar ortaya çıkmaya başladıkça olaylar kaotik bir hal alır.

Hassan’ın nerede olduğu bilinmeyen bir iş telefonu olduğunu ve söz konusu telefondan karakterlerimize garip aramalar ve fotoğraflı mesajlar geldiğini de belirtmeden geçmeyeyim aklıma gelmişken.

Tüm bunlar olup biterken akıllarda büyük bir soru vardır. Hassan’ın trafik kazası gerçekten bir kaza mıydı yoksa cinayet mi?

Hikayenin karakterlerin farklı bakış açıları üzerinden izleyiciye aktarıldığını belirtmeden geçmeyelim. Her bölüm farklı bir karakteri merkezine alıyor. Hikayedeki boşluklar bir puzzle misali yavaş yavaş dolmaya başlıyor. Her karakterin bölümdeki hikayesinin bitimi aynı zaman dilimine denk geliyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Hassan karakterinde Abdulmohsen Alnemr karşımıza çıkıyor.

*Hassan’ın yaslı eşi Amal karakterini Shaimaa Al Fadl canlandırıyor.

*Hassan ve Amal’ın bir telefon uygulaması yardımıyla konuşan üniversite öğrencisi kızları Wa’ad karakterinde Nada Tawhid‘i izliyoruz.

*Amal’ın kısa süren ilk evliliğinden doğma kızı Sawsan karakterine Norah Al Anbar hayat veriyor.

*Hassan’ın zamanında yaşadıkları miras anlaşmazlığı sebebiyle arasının açık olduğu güzel kız kardeşi Lama karakterinde Elham Ali‘yi izleme fırsatı yakalıyoruz.

*Hassan’ın iş ortağı ve Lama’nın bir arkadaşı olan Arwa karakterini Mysoon Alruwaily canlandırıyor.

*Hassan’ın telefonundan gelen fotoğraflı mesajlarda yer alan gizemli bir kadın olan Samar karakterinde Leila Arabi‘yi izliyoruz.

*Kadroda ayrıca Mohammad Ali, Osama Alqess ve Ali Al Sharif gibi isimler yer alıyor.

YAZARIN NOTU

Diziyi uzun olmayan bölüm sayısının ve sürelerinin de etkisiyle bir oturuşta bitirdim. Hikayesi akıcı ve sürükleyici bir şekilde ilerledi. Tekrar sahne sayısı çok olan 3. ve 8. bölümler ise diğer bölümlere oranla daha zayıf kaldı bana göre. Dizinin kullandığı anlatım tekniğini sevdim. Kadın ağırlıklı bir oyuncu kadrosuna sahip olmasından memnun kaldım. Özellikle de Suudi Arabistan gibi bir ülkeden çıktığı hesaba katıldığında. Karakterlerini de fena bulmadım diyebilirim.

Genel olarak her şeyi toparlayıp gittiler diyebilirim. O kapanış sahnesine bir yüz kondurmuş olsalar açık kalan hiçbir şey olmayacakmış. 2. sezonunun olmasını ister miyim? Fena olmayabilirdi aslında. İlk sezon kadar tat vermezdi muhtemelen ama yine de bu kadın karakter ordusunu bir sezon daha bir arada izlemeye hayır demezdim.

FRAGMAN