thekilling-4-600x600

Askeri Lisede Cinayet,

Üzerine de Linden’ın Annesi?

How We Met Linden’s Mother sezonuna hazır mıyız? Yalnız kahkaha efekti içermez, şimdiden uyaralım.

Evet yanlış duymadınız, The Killing yine yeni yeniden dirildi. İlk sezon boyunca büyük ilgi çeken ve ilgiyi maksimumda tutmayı başaran The Killing ilk sezonun sonunda sezonluk hikayesini bitirmeyip ikinci sezonu da aynı konudan devam edince takipçilerinden ayarı yemiş ve iptal olmuştu. Büyük uğraşlar sonucu uzun bir aradan sonra 3. sezon onayını alan dizinin sezon sonu kaderi değişmemiş, tekrar iptali boylamıştı. Farksa bu sefer ilk iptaldeki gibi her şeyin sonlandığı bir final yapmamışlardı ve ortada kalan konular vardı. Bu sefer kurtulamaz deyip mendillerimizi hazırlamış, helvamızı kavurmuşken Netflix bizi güzel haberleriyle sevindirdi. AMC’nin yapmadığını yapıp diziye 6 bölümlük 4. ve son sezon onayını verdi. Yani bir nevi kapanış sezonumuzu da elde etmiş olduk. Sevinçliyiz.

SANDCASTLES

Yapımcılar yeni sezonda ana karakter Linden için anne arayışına başladı. 50-60 yaşlarının ortasında, fizik olarak kızıyla aşırı derecede benzerlik gösteren bir kadın oyuncu aranıyor.

3 sezondur Seattle’ın kasvetli havasıyla (ekran başından da olsa) tanışık olan takipçilerin zaten bildiği gibi, Linden henüz küçükken annesi tarafından terk edilmiş ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından yetiştirilmişti. Sezonla ilgili yeni gelişmelere göre annenin hayatına devam ettiğini,  çok farklı bir yaşam tarzı sürdüğünü, evli mutlu çocuklu mütevazi bir hayatı olduğunu Linden’la beraber öğrenecekmişiz.

Bu karakteri iki önemli sahne için hikayeye dahil ettiklerini söyleyen ekibe göre, birbirlerinden habersiz aradan geçen onca yıla rağmen annenin, artık bir yabancı gibi olduğu kızına beklenmedik derecede anlayışla ve ilgiyle yaklaştığını görecekmişiz.

Linden ve onun en bir sevdiğimiz ortağı Holder’ın yeni vakalarıyla ilgili bilgiler edinebileceğimiz sezon karakter içeriklerine bir bakalım:

* Margaret O’Neal: Seattle’ın dışında, tamamı erkeklerden oluşan bir askeri okulun lideri. 40-50’li yaşlarında erkeksi görünümlü bir kadın. Körfez’e ziyaretlerinden biri sırasında şüpheli bir tesadüf sonucu dahil olduğu bir olay yüzünden ordudan kovulmuş. Aşırı disiplinli ve katı bir lider. Derinlerde annelik içgüdüsü de yok değil. Ama bu duygularını sorunlu öğrencilerine yansıtmak yerine, farklı bir şeyi tercih ediyor. O’Neal bu mesleği babasından, babası da büyükbabasından miras almış. Şu an elindeki tek şey okulu. O yüzden bu sezonun vakasında ikilimize yardım etmeye çok gönüllü olmasını beklemeyin.

* Cameron Stanton: Varlıklı, çevresi geniş bir ailenin asi genci. 16-17 yaşlarındaki bu genç delikanlı ve Linden’ın aralarında özel bir bağ oluşacak. Askeri okulda liderlerinin gözüne girebilmek için acımasızca birbirleriyle yarışan gençlerin arasında yaşamanın getirdiği zorluklara duyduğu empatiden dolayı belki de.

* A.J. Fielding: Cameron’ın sınıf arkadaşlarından biri. Karizmatik, derslerinde başarılı ve yakışıklı. Zayıf takım arkadaşlarını korumasına aldığı olur. Tabii bu koruma ve arkadaşlığın da bir bedeli yok değil.

* Lincoln:  Önceki okulundaki ‘kadın hocalarından birine cinsel tacizde bulunduğu’ iddiasından sonra okulunu bırakıp askeri okula yazılmış. İçinde bitmek bilmeyen bir öfke olan, kadınlardan nefret eden, bir anı bir anını tutmayan, sorunlu bir genç olarak tarif ediliyor. Askeri okulun lideri Margeret O’Neal’in kurallarına uymamakta direnen Lincoln, zayıflık gösteren sınıf arkadaşlarına, ona kadınları anımsatan herkese ve her şeye olan nefretini açıkça göstermekten de geri durmuyor. Sezonun ana şüphelisi olduğundan bahsetmiş miydim? Gerek yok sanırım.

* Kat: Sonunda genç ve dişi bir karakter. 20’lerinin ortasındaki güzel Kat’in 3 bölümlük bir hikayesi olacak. Sokaklardan gelen, zorluklarla dolu bir hayat geçiren ama son dönemlerde hayatında olumlu gelişmeler yaşayan başarılı bir kız olarak tanımlanıyor. Dışlanmışlıkları ve yalnızlıkları sayesinde Cameron’la aralarında bir bağ oluşuyor.

Görece çok daha kısa olacak olan yeni sezonumuz için; önceki sezonlarını aratmayan güzel bir hikaye, kaliteli karakterler, kaliteli güzel ve “İşte final!” dedirten bir final diliyorum.

Bu yazının orijinali bir TVline makalesi olup, birebir olmamakla birlikte çeviridir.