Milyon dolarlık yapımlara küçük, kısa ancak içerik bakımından oldukça dolu örnekler veren web dizisi piyasasındaki bir diğer parlak çalışma da the Legend of the Neil.
Evinde kendi halinde sarhoş olup Zelda oynayan Neil’in, kaderin tuhaf işleyişi sonucu (ki nasıl kısmı da hayli tartışmalı) bir ormanda uyanması ile hikaye başlıyor. enerji barı olarak kullanılan minik kırmızı kalpler, tecrübe puanı ve muhteşem büyülü eşyaları donanmış Neil’in zindanları, savaş alanları, düşmanları ve görevleri ile Zelda dünyasını keşfetmesi ile de gelişiyor. Neil’in çok da istem dahilinde olmayan maceraları tuhaf, komik ve testosteron dolu bir dille anlatılırken durum komedisinin sınırları gerçekten zorlanıyor.
Dizinin en büyük silahı üslubu. Zelda evrenine klasik ingiliz yaklaşımı ile bakan Neil’in, dünyaya tezatlığı kendi varoluşu dahilinde dahi tuhaf yaratıklarla birleştiğinde ortaya çıkan sonuç haddinden fazla komik olabiliyor.
Dev ekiplerden mükellef, büyük bütçeli yapımlarının aksine gayet mütevazi şartlarda kotarılmasına rağmen Neil standartların oldukça üzerine çıkıyor ve fantastik hikayelerle, oyun klişeleriyle ile son derece akıllıca dalga geçiyor.

Çok da küçük olmayan bir ekip ile ortaya konan the Legend of Neil, yüksek maliyetlerden dolayı çok hızlı güncellenen bir seri değil. Şu an itibariyle 6 bölümü yayına sunulmuş olan dizinin yeni sezonu da yakında başlıyor.
the Guild‘de Zaboo karakterini canlandıran Sandeep Parikh ve Tony Janning‘in başının altından çıkan neil’in kadrosunda, Buffy the Vampire Slayer’dan tanıdığımız ve şu sıralar yine the Guild ile gayet güzel bir iş çıkaran Felicia Day‘de peri rolüyle yer alıyor.

Yaşlı bilge adam, korkunç ejderha, şımarık peri, iskeletler gibi karakterlere farklı bakış açıları da sunan Neil, sadece Zelda fanlarına değil, fantastik kurgu içerikli oyunlar ve filmler ile haşır neşir olmuş hemen her bireye yönelik yapılmış, türün en eğlenceli çalışmalarından biri.

Göze çarpan, küçük ama boyundan büyük işler yapan the Legend of Neil’ı, buradan indirebilir ve ek içeriklerine ulaşabilirsiniz.

.