Gerçek olaylara dayalı pek çok suç dramasını ekrana taşıyan BBC One’dan yeni yıla giriş yapmamızla birlikte bir dizi daha geldi: The Serpent

Netflix’le birlikte hazırlanan mini dizinin sezonu 8 bölümden oluşuyor. 1 Ocak’ta dizinin sezonu BBC iPlayer’da yayınlandı ve TV yayını 14 Şubat’ta bitti. Netflix’teki yayın tarihi ise bugün itibarıyla belli değil.

Başrolünü Tahar Rahim‘in üstlendiği The Serpent’ın kadrosunda Jenna Coleman, Billy Howle, Ellie Bamber, Mathilde Warnier, Grégoire Isvarine, Tim McInnerny gibi isimler yer alıyor. Ayrıca “Vitali Hakim” karakteriyle İlker Kaleli de dizide rol almakta. Çekimlerin bir kısmı Tayland’da yapıldıktan sonra salgın nedeniyle beş ay kadar ara verildi ve kalan kısım İngiltere’de tamamlandı. Yapımını Mammoth Screen üstlendi.

Marie-Andrée Leclerc & Charles Sobhraj

Herman Knippenberg & Angela Knippenberg

Konusu:

The Serpent dizisinin hikayesi özellikle 1975-1976 arasında aktif olan seri katil Charles Sobhraj‘ı konu alıyor. Sobhraj, genç turistleri öldürmesiyle bilinen bir katil. Çeşitli şekillerde güvenlerini kazanarak onları manipüle eden ve kendi suçlarında kullanan, sürekli sahte pasaportla seyahat eden, başta elmas konusunda olmak üzere pek çok yoldan dolandırıcılık yapan bir adam. Cinayetlerini ağırlıklı olarak Tayland, Hindistan ve Nepal’de gerçekleştirdi ve kendisine bu sırada Marie-Andrée Leclerc ile Ajay Chowdhury eşlik etti.

Diziyi 1975 yılında Tayland’ın başkenti Bangkok’ta açıyoruz. Hollanda adına görevli olarak ülkede çalışan genç diplomat Herman Knippenberg, eşi Angela’nın da desteğiyle ortadan kaybolmuş, son olarak elmas tüccarı Charles Sobhraj’ın yaşadığı apartmanda görülen bir çifti aramaya başlıyor. Araştırması onu uzun sürecek ve birden fazla ülkeye ve ölüme götürecek bir karmaşanın içine çekiyor.

** The Serpent dizisinin göze çarpan özelliklerinden birisi “lineer olmayan” bir anlatım yapması. Tarihin de bildiği sona doğru ilerlerken zaman zaman geriye doğru gitmeyi ihmal etmiyorlar.

Aynı bölüm içinde Charles ve Marie’nin birden fazla dönemine ve “çalışmasına” konuk oluyoruz. Bir olayın anlatımı sırasında geriye dönüp eski zamandan kalma ve daha önce pek de üstünde durulmayan bir detayın üstünden geçebiliyorlar.

Yeri geldiğinde Charles’ı veya Marie’yi biraz daha iyi tanımak için de zamanda yolculuk yaptıkları oluyor. Hatta diziye konuk olan ve aslında yer aldığı süre pek de fazla olmayan İlker Kaleli, bu parça parça anlatım nedeniyle 4 bölümde (1, 2 , 3, 7) kısa kısa rol almış oldu.

İlker Kaleli / Vitali Hakim

BBC’nin ve ITV’nin gerçek hayattan uyarlama suç dramalarını seviyorum. İzlemeye daha çok bundan dolayı başladım diyebilirim, iyi de yapmışım. Billy Hawle ve Jenna Coleman bonus oldu hem.

Diziye İlker Kaleli nedeniyle başlamanızı açıkçası pek de tavsiye etmem. Bazı kısa sahnelerde görünmesi bir yana pek fazla diyaloğunun olduğu da söylenemez. O nedenle bana kalırsa konusuyla ve başrol oyuncularıyla öne çıkan bir yapım var elimizde.

Parça parça yaptığı anlatımı ise başlarda biraz dezavantaj gibi dursa bile izledikçe alıştığım bir durum oldu. Anlaması veya takip etmesi zor olmuyor zaten. Öte yandan insanı yer yer geren, bazen sabrı zorlayan ve arada sinirlendiren bir hikayesi de var. Biraz şans, biraz olayı araştıran yerel polislerin geri zekalılığı, biraz 70’li yıllardaki imkanların yetersizliği ve daha çok zeka derken her şey dallanıp budaklanıyor ve böylece zamana yayılıyor. Bölüm sonlarını ise genelde sonrakini merak ettirecek şekilde kapatıyor.

Finale geldiğimizde ise olup bitenleri düzgünce toparlayıp bitiriyor ve bilindik sona varıyoruz. Hatta son kısımda ekranda beliren yazılar eşliğinde katmerleyip güzelce kapatıyor. Neredeyse her şeyin üstünden geçtikleri için bu kısım ayrı hoşuma gitti açıkçası. Charles Sobhraj ve yaptıkları bildiğim şeyler değildi, bu dizi sayesinde genel bir çerçevede aradan çıkmış oldu hem.

The Serpent, bu tarz yapımlara ilgisi olanlara tavsiyedir. İzleyeceklere iyi seyirler.

Not: Gelmişken geçen ay tanıttığım, yine gerçek hayattan uyarlama bir suç draması olan Luke Evans’lı The Pembrokeshire Murders dizisini hatırlatmış olayım.