eddie ve joy

eddie ve joy

fox’un yeni sitcomu ’til death 7 eylül’de yayına başladı. dizinin ana konusu evlilikler. dizi saat 8’de perşembeleri yayınlanıyor.brad garrett (eddie stamm) ve joely fisher ( joy stamm) başrollerde, çok uzun zamandır (8743 gün) evli olan çifti canlandıyorlar. Eddie Kaye Thomas (jeff woodcock) ve kat foster (steph woodcock) ise mahalleye yeni taşınan ve yeni (12 gün) evli olan çifti canlandırıyorlar. brad garrett’ı everybody loves raymond‘da ray’in kardeşi robert, joely fisher’ı da desperate housewives’da lynette’in eski patronu nina olarak biliyoruz.
pilot bölüm ilkokula giden çocukların evlilik hakkındaki düşünceleri ile başlıyor. daha sonra yeni evli oldukları sarmaş dolaşlıklarından pek belli olan woodcock çifti bir kamyon ile beliriyorlar. onlar evlerini taşımaya çalışırken, yan komşuları stamm çiftinin kıskançlık ile onların mutluluklarını dikizleyişini görüyoruz. tanışma faslı gelince eddie ve jeff’in aynı okulda öğretmenlik yaptıklarını anlıyoruz. böylece karıları olmadan evlilik hakkındaki sohbetleri başlıyor. daha sonra bölüm yeni evli çiftin bilardo masası yüzünden kavga etmeleri, eddie ve joy’un da bu kavgaya dahil olmaları, yeni evli çift sorunlarını ‘barışma seksi‘ ile hemencecik çözebilirken, eski evli çiftlerde bu seksin artık işe yaramadığını öğrenmemizle devam ediyor. ha bir de woodcock soyadı ile sürekli dalga geçiliyor.
ne yazık ki dizi sönük bir başlangıç ve klişe yeni evli-eski evli karşılaşmasından öte gidemeden başlıyor ve açıkçası öyle devam ediyor. 3 oturuşta 22dakikalık diziyi izlemeye çalışmamdan da anlaşılabilir. bu dizide de empoze edilen, çiftlerin evli kaldıkları süre arttıkça birbirlerine ne kadar gıcık oldukları, seksin, sohbetin, vakit geçirmenin artık çok çok sıkıcılaştığı aynı zamanda da evlilik üzerine daha çok şey bildikleri, bilgeleştikleri.
bence en başta married with children evliliğin bu yönünü yeterince inceledi. yeterli gelmedi ki bununa ilgili düzinelerde sitcom çıktı ortaya ama ne yazık ki yeniden konuyu ele alan ’til death pek değişiklik getiremiyor pilot bölümde.
pilotu izlerken tek yapabildiğim everybody loves raymond (ki hiç sevemedim o diziyi de) ile karşılaştırmak oldu. çünkü brad garrett dışında hiç bir oyuncu uzun süreli bir rolde karşımıza çıkmadı. ayrıca iki dizinin konularıda neredeyse aynı eksende. evet ray’in antipatikliğine rağmen robert sevilen bir karakter olmuştu hiç değilse, ama garrett’ın yine hem de başrol olarak aynı tiple gelmesi biraz basit kaçmış.
kim bilir; dizinin devamı yayınlandıkça gidişat değişebilir, genelde pilot bölümden sonra diziler en iyi performanslarını sergiliyor çünkü.