Bu hafta gelen şu haberle irkildik:

The Sopranos yıldızı James Gandolfini 51 yaşında kalp krizi nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Sevilen aktörün bu beklenmedik ölümünün ardından medyada bu konuda birçok haber ve anma yazısı yer aldı. Bunlardan biri de The Hollywood Reporter’daki şu liste oldu.
James Gandolfini’nin canlandırdığı Tony Soprano rolünden yola çıkarak, ekranların “ahlakları tartışılır olmasına rağmen” sevilen karakterlerinin, anti-kahramanların sıralandığı bu listeyi, biz de sizlerle paylaşarak aktörü bir kez daha analım istedik.
Nur içinde yat Gandolfini.

Sopranos ile başlayan liste, Breaking Bad, Dexter ve daha nicesi derken 17 diziden, 17 karakteri döküveriyor önümüze. Hangileri mi? Buyurun, birlikte inceleyim.


Tony Soprano, ‘The Sopranos’
 1. Tony Soprano (James Gandolfini) aile sorunları ile mafyalık mesleğinin getirdiği zorlukları dengelemeye çalışan sorunlu bir adamdı ve tam bir anti kahramandı.

 2. Nucky Thompson, ‘Boardwalk Empire
 3. Steve Buscemi‘nin canlandırdığı karakter, sevdiklerine ne kadar kibar ve cömert davranıyorsa, yoluna çıkanlara, düşmanlarına karşı da o kadar şiddet gösterebilen, ne kadar ileri gideceğini kestiremediğiniz, “yarı-ganster” diye bir şeyin olmadığını kanıtlayan, “ya ganstersindir, ya da değil”i bize öğreten biri.

 4. Walter White, ‘Breaking Bad
 5. Bryan Cranston, uyuşturucu üretimine girişen bu kimya öğretmenini 5 sezonda öyle bir noktaya getirdi ki üstüne ne desek boş.

 6. Hank Moody, ‘Californication
 7. David Duchovny‘nin canlandırdığı karakter, sivri dilli kitaplar yazan ve eserlerini beyaz perdeye taşımak için Hollywood’a taşınan bir yazar. Sorunlu aile ilişkileri, seks maceraları, uyuşturucu kullanması ve daha nicesi ile beyaz atlı prens olmadığı aşikar olan bir kahraman.

 8. Patty Hewes, ‘Damages
 9. Glenn Close, öyle acımasız, öyle ahlaksız bir avukata can verdi ki bırakın tanımayı, tanışmaktan bile çekineceğiniz biri oldu Patty Hewes.

 10. Dexter Morgan, ‘Dexter
 11. Michael C. Hall‘un Dexter’ı kanlar içinde doğdu ve çıkınındaki “karanlık yolcu”su ile katillerin katili rolüne bürünerek dünyanın en popüler anti kahramanlarından biri oluverdi.

 12. Don Draper, ‘Mad Men
 13. Jon Hamm‘in canlandırdığı Don Draper yalan söyledi, aldattı, çalışanlarını taciz etti ama izleyici onu istedi de istedi.

 14. Nick Brody, ‘Homeland
 15. Damian Lewis‘in can verdiği tiplemeyi sevelim mi, kızalım mı, acıyalım mı hala karar verebilmiş değiliz.

 16. Dr. Gregory House, ‘House MD
 17. Hayat kurtarıyor olmanız, pisliğin teki olmanızı affettirir mi? Hugh Laurie‘nin canlandırdığı Doktor House, bu soruyu az sordurmamıştır sevenlerine.

 18. Jack Bauer, ‘24
 19. Kiefer Sutherland‘in canlandırdığı CTU ajanı Jack Bauer, sayısız insanı öldürdü, sakat bıraktı, işkence etti; bunların hepsini de terörle mücadele adına yaptı. Hatta bunları yaparken, 11 Eylül‘den sonra, televizyonun anti-kahraman yöntemlerini tartışan bir dolu münazara ve makaleye de konu oldu.

 20. Jackie Peyton, ‘Nurse Jackie
 21. Edie Falco, çok becerikli bir acil servis hemşiresini canlandırsa da karakterin ahlakının neresinden tutsak elimizde kaldı. Uyuşturucu bağımlısı, yalancı diye başlayan liste uzar ama kızsanız da sevmekten vazgeçmediğiniz bir kadındır Jackie.

 22. Omar Little, ‘The Wire
 23. Omar (Michael K. Williams), Baltimore bölgesi hırsızlarından Donnie Andrews‘tan esinlenilmiş bir tiplemedir. Küfüre tahammülü olmayan ve kendi ahlak sınırları bulunan biriydi. “Oyunun” (örn. uyuşturucu satıcılığı) içinde olmayan insanları soymaya ya da tehdit etmeye karşıydı.

 24. Ray Donovan, ‘Ray Donovan
 25. Zengin ve güçlü adamların peşlerini toplayan Ray Donovan (Liev Schreiber), pis işlerle ortalığı çekip çeviren bir adam.

 26. Tommy Gavin, ‘Rescue Me
 27. Denis Leary‘nin canlandırdığı bu itfaiyeci, bir alkolik, reçeteli ilaç bağımlısı. Sezonlar ilerledikçe, tasvip edilmeyesi marifetleri bunlarla da sınırlı kalmıyor.

 28. Jax Teller and Gemma Teller Morrow, ‘Sons of Anarchy
 29. Jax Teller (Charlie Hunnam) ve annesi Gemma Teller Morrow (Katey Sagal), Sons of Anarchy Motorsiklet Kulübü’nün iç ve dış tüm tehditlerini kontrol altında tutmalılar, tamam ama… Bir şeyleri yapmaları gerektiğine katıldığınız bir anda, gaddarlıkları karşısında eliniz ayağınıza karışabilir.

 30. Vic Mackey, ‘The Shield
 31. Vic Mackey (Michael Chiklis) Los Angeles Polis Merkezi’nde bir polis dedektifi olsa da işler onun için pek de yolunda sayılmaz. Uyuşturucu kaçakçılarından çaldı, yakaladığı şüphelileri dövdü ve cinayet işledi. Daha ne olsun? Osursun mu? ;)

 32. Nancy Botwin, ‘Weeds
 33. Nancy Botwin (Mary-Louise Parker) klasik bir “evinin kadını” modeliyken, kocası öldü. Kahramanımız, varolan hayat tarzını devam ettirmek, çocuklarını büyütmek için marihuana satıcılığına başladı.