Pilot diziler derken..?

Pilot bölümler derken..?

2010-2011 sezonunun önemli bir kısmı sona ermek üzereyken birçok kanal 2011-2012 için dizi denemeleri siparişlerine geçti. Ara ara haberleri gelen bu yeni diziler neler üzerineymiş bir toparlayıp bakalım istedik geçen yılki gibi. Buyrun olası yeni diziler listemizin son haline :
Komediler
BAD MOMAnneanne Marian’ın hayatını yaşamak için torunlarına bakmayı bırakması yüzünden, Julia’nın iki çocuğuna bakmak zorunda kalması üzerine bir komedi

APARTMENT 23

+

Ağırbaşlı, dürüst ve iyimser bir kızın seksi, dengesiz, bir korsan kadar ahlaklı, New York’lu bir parti kızıyla aynı daireye taşınmak zorunda kalışından sonra olacakların komedisi

LAST MAN

STANDING

+

Kadınların gittikçe daha da hakim olduğu bir dünyada erkekliğini korumaya çalışan bir adam hakkında bir komedi

LOST & FOUNDNew York’ta barmenlik yapan bir hatunun bir parti kızıyken, genç yaşında evlatlık verdiği oğlunun 18 yaşında muhafazakar bir delikanlı olduktan sonra kendisini bulması ile hayatının altüst olması üzerine bir komedi

MAN UP!

+

Romantik ilişkilerinin farklı evrelerinde bir grup adam üzerine

MY FRICKIN’ FAMILYYeni bebeği olan bir çift ve 4 farklı büyükanne/büyükbabanın kültür çakışması üzerine bir komedi

OTHER PEOPLE’S KIDSHayatı boyunca sorumluluktan kaçmış 32 yaşındaki bir adamın 2 çocuklu, boşanmış bir kadınla çıkmaya başladıktan sonra kendini bir aile yaşantısının ortasında bulması üzerine

SMOTHEREDKendilerini ebeveynlerinin baskısı altında hisseden genç bir çiftin arada kalışları

SUBURGATORY

+

Büyük şehirden “cehennemim” olarak tanımladığı kenar mahalleye taşınan bir gençkızın maceraları

WORK IT

+

Evli ve çocuklu, işsiz iki araba satıcısının kadın kılığına girerek ilaç mümessilliğine soyunmasından sonra maceraları

Dramalar

CHARLIE’S ANGELS

+

1976-1981 yılları arasında oynamış, ülkemizde de “Charlie’nin Melekleri” ismiyle yayınlanmış olan dizinin yeniden uyarlanması. Özel bir dedektiflik firmasında çalışan 3 hatun bu kez Miami’deki davaları çözecekler

COMBAT HOSPITAL +Kanada/ingiliz yapımı bu dizi, Afganistan’daki bir askeri-tıp hastanesinde geçecek. Buradaki doktor ve hemşirelerin başkaları uğruna hayatlarını nasıl tehlikeye attıklarını izleyeceğiz. 13 bölüm siparişi almış durumda. Yazın izleyeceğiz.

GEORGETOWNWashington’da 20’li yaşlarında ve aynı evi paylaşan bir grup gencin kişisel ve profesyonel yaşamlarını devam ettirme çabaları. Bir Josh Schwartz yapımı.

GOOD CHRISTIAN BELLES

+

2 çocuk annesi, boşanmış bir kadının yeni bir başlangıç için çocukluğunun geçtiği zengin Dallas mahallesine dönmesi ancak burada dedikodu, botoks ve sahtekarlıkların ortasında bulmasını konu alıyor. “Dallas’ın Desperate Housewives’ı” olarak lanse ediliyor.

GRACEProfesyonel dansçı olan sorunlu bir aile etrafında gelişen olaylar

HALLELUJAHTennessee’deki küçük bir kasaba ahalisinin kendilerini iyi ve kötünün güçlerinin arasında kalması ve bir yabancının kendiyle birlikte adalet ve barışı getirmesi, böylece inancı da onarması üzerine.

IDENTITYKimlik hırsızlığı konusunda çalışan seçkin bir polis biriminin maceraları üzerine olan bu polisiye aynı isimli tek sezon dayanabilmiş İngiliz dizisinin Amerikan uyarlaması.

MISSING

+

Şimdilerin endişeli annesi olan eski bir CIA ajanı, bir yaz stajında kaybolan oğlunu bulmak için Avrupa’nın yolunu tutar. Bu dizi 2011 yazında yayınlanmak üzere beklemede.

ONCE UPON A TIME

+

Daha önce şu yazıda ele alınan, ancak şu anda Lindelof’un ilgisi kalmamış olan bir dizi. Peri masallarının günümüze uyarlanması olarak lanse edilen dizinin ana karakterinin ilginç bir mazisi var.

PAN AM

+

Pan Am Havayolları’nı en şaşaalı günlerine taşımış olan pilotlar ve uçuş görevlileri üzerine bir 50’li 60’lı yıllar dönem dizisi

PARTNERSBu polisiye dizi birbirlerine çok sadık ve hatta gerçekte kardeş olan iki polis dedektifi kadının etrafında gelişecek

POE1840’ların Boston’unda geçen bu dizide, Edgar Allan Poe alışılmadık yöntemleri olan bir dedektif.

REVENGE

+

Alexandre Dumas’nın Monte Cristo Kontu romanının modern bir başka uyarlaması ana yayın kuşağında (primetime’da) yayınlanacak bir pembe dizi olarak planlanmış. Hikaye bu kez geç bir kadının açısından ele alınıyor. Gizemli bir genç kadının intikam almak için ailesini yok eden Hampton’ların arasına karışması ile başlıyor.

THE RIVER

+

Doğaüstü güçlerin de yer aldığı bir gerilim dizisi. Ünlü bir maceracı ve televizyoncunun kaybolmasının ardından Amazon Nehri’nde öldüğü varsayılmaktadır. Arkadaşları ve ailesinin adamımızı aramaya çıkmaları ile macera başlar.

SCANDAL

+

Dizinin konusu, kriz yönetimi dünyasından esinlenen efsanevi halkla ilişkiler danışmanı Judy Smith’in kariyerine dayanıyor. Bir Shonda Rhimes yapımı.

________________________

Komediler
THE ASSISTANTSÜnlü bir çiftin asistanlığını yapan 4 kişi etrafında dönen bir komedi

HOME GAMEBir Amerikan Ulusal Futbol Ligi emeklisi futbolcusunun karısı ve kızlarına dönüşünden sonra olan biten üzerine bir komedi

HOME GROWNKarısı ve yeni dul kalmış kayınvalidesi ile paylaştığı evinde, evli olmayan ve 12 yaşında bir oğlu olan yetişkin kızına babalık yapma savaşı veren mavi yakalı bir adamın çektikleri üzerine bir komedi. Rob Schneider‘den geliyor.

HOW TO BE A GENTLEMAN
+
Gergin ve tutucu bir adamın, eski bir lise arkadaşı sayesinde hayatını nasıl yaşayabileceğini öğrenmesi

TWO BROKE GIRLS

+

New York’ta yaşamın üstesinden gelen 22 yaşındaki iki hatunun yaşantısı. Sloganı “İki parasız kız, bir pahalı şehir”

HERD MENTALITY

İsimsiz COLIN COWHERD Projesi

Spor radyosu kanalı ESPN’den Colin Cowherd’ün hayatına uzaktan da olsa dayanan bir komedi

İsimsiz PETER KNIGHT ProjesiBir grup asistan ve küçük yöneticinin aşk, dostluk ve kurumsal çekişmelerin ortasında yollarını bulmaya çalışmaları üzerine bir komedi

İsimsiz ROB SCHNEIDER Projesi

+

Yalnız bir adamın geniş bir Meksika asıllı Amerikan ailesine dahil oluşunu ele alan bir komedi.

VINCE UNCENSOREDBir aile babasının tıbbi bir sorun nedeniyle anı yaşaması ve hep doğruyu söylemeye başlaması yüzünden ailesini utandırmasını komedi dalında izleyeceğiz. Yapımcı Conan O’Brien.

Dramalar

THE DOCTORAile hekimliğine soyunduktan sonra yetişkin evlatlarıyla yeniden bağ kuran bir anne üzerine

HAIL MARYGüneyli bir özel dedektif hatunun öldürülen oğlunun en yakın arkadaşı ile ortaklığı ve ikilinin maceraları

UNFORGETTABLE

THE REMEMBERER

+

Geçen yıl da yine denem bölümleri listesinde bulunan ama sipariş alamayan bu diziye şu yazıda değinilmişti.

THE 2-2ROOKIES

+

6 kişilik çaylak bir polis ekibinin yüksek oranda suç işlenen bölgelere gönderilmesi üzerine. Yapımcılardan biri Robert De Niro.

A GIFTED MAN

İsimsiz SUSANNAH GRANT Projesi

+

Fazla hırslı bir cerrahın, eski karısının ölmesinden sonra karısının adama yaşamın gerçek anlamını öğretmeye başlaması ile hayatının değişmesi üzerine.

PERSON OF INTEREST

+

Ölü sanılan yarı askeri bir CIA subayının bir milyarderin yanında gizli bir projede çalışması. J.J. Abrams’ın bu yeni projesi şu yazıda da ele alınmıştı.

________________________

Dramalar
AWAKENINGİki savaşçı kızkardeşin bir zombi istilasının ortasına düşüşleri ile başlayan maceraları.

COOPER & STONEŞikago‘lu iki kadın dedektifin moda, müzik, popüler kültür bilgileri ile cinayet davalarını çözmeleri üzerine

DANNI LOWINSKIAzimli bir kuaförün üniversitede hukuk okuyup mezun olduktan sonra avukatlık firmalarına kapağı atamayınca bir alışveriş merkezinde kendi avukatlık standını açışı üzerine bir komedi drama

HART OF DIXIE

+

Genç bir büyükşehir doktoruna güneyde tuhaf bir kasabada bir muayenehane miras kalınca…

HEAVENLYBir kadın avukat ile eskiden melek olan bir insanın insanların geleceklerini ve ruhlarını kurtarmak üzerine çabaları

SECRET CIRCLE

+

Bir kitap uyarlaması. Kaliforniya’lı bir gencin annesinin memleketi olan New Salem’e taşınması ve annesinin bir cadı olduğunu keşfetmesinden sonra neler olur varın siz düşünün

RINGER

+

Başrolde Sarah Michelle Gellar’ın olduğu dizi, aklı karışık genç bir kadının, mafyadan kaçarken, zengin ikiz kardeşine sığınması; ancak daha sonra kızkardeşinin de başına ödül konduğunu öğrenmesi ile karışan olaylar üzerine.

________________________
Komediler
COUNCIL OF DADSNadir görülen ve öldürücü olabilen bir kansere yakalanan bir adamın, her biri kendi alanında birer profesyonel olan en yakın 6 arkadaşını toplayıp onları küçük ikiz kızlarını o ölünce birlikte büyütmeleri için ikna etmesiyle başlayan komedi. Dizi bir kitap uyarlaması.

I HATE MY TEENAGE DAUGHTER

+

Lisedeyken sataşılıp durulan, tartaklanan kızlardan olan iki kadın…. Gel gör ki şimdi anne olan bu kadınların iki kızı şu anda tam da lisedeki o belalı kızlara benziyorlar.

ICELANDEşini yeni kaybetmiş olan bir kadın üzerine bir komedi.

LITTLE IN COMMONÇocuklarının spor aktiviteleri yüzünden hayatları içi içe geçmiş üç aile üzerine bir komedi

OUTNUMBERED – 2010 VersiyonuÇocuklarından bunalmış 3 çocuklu iki ebeveyn üzerine bir komedi. Aynı isimli ingiliz dizisinin ikinci kez Amerika’ya uyarlanması çabası.

TAGGEDLos Angeles Baltimore adli tabipliğinde geçen işyeri komedisi

THE NEW GIRL

İsimsiz LIZ MERIWETHER Projesi

+

Güneyli iyimser bir kadının New York’ta bir daire tutup, bunu 3 genç adam ile paylaşması üzerine bir komedi

İsimsiz PORT & WISEMAN ProjesiYine erkek bakış açısıyla bir aile komedisi. Kalabalık ailesiyle zaman geçirmek için herkesi bir taile çıkartan bir inatçı bir baba baş kahramanımız.

Dramalar
ALCATRAZ +Şu yazıda da değinilen bu J.J. Abrams projesinde, 30 yıl boyunca çeşitli zamanlarda kaybolmuş bir grup Alcatraz mahkumu ve gardiyanının günümüzde tekrar ortaya çıkışlarını araştıran FBI ekibinin bu gizemi çözmeye çalışmalarını izleyeceğiz. Size de The 4400‘ü hatırlattı mı?

EXIT STRATEGYKötü giden operasyonları “düzeltmek” için yollanan CIA ajanlarının heyecan dolu maceraları Fringe yaratıcılarından Alex Kurtzman ile Roberto Orci’den geliyor.

LOCKE & KEYDaha önce şu yazıda ele alınmış bir fantastik çizgi roman uyarlaması.

TOUCH

+

Heroes yaratıcısı Tim Kring‘den bir doğaüstü güçler draması. Olayları gerçekleşmeden farkeden bir adamın etrafında dönecek.

THE FINDER

İsimsiz BONES uzantısı Projesi

+

Bones dizisinin uzantısı olacak bu dizide Walter Sherman isimli 20-30’lu yaşlarda, alışılmadık, ele avuca sığmaz, münzevi bir adam başrolde olacak.

WEEKENDS AT BELLEVUEDoktor Julie Holland’ın anılarını kaleme aldığı kitabının televizyona uyarlaması olan bu dizi, Bellevue Hastanesi’nin psikiyatri servisinden hafta sonlarında sorumlu olan bir psikiyatristin çevresinde dönecek.

________________________

Komediler
ARE YOU THERE VODKA? IT’S ME CHELSEA

+

Dobra bir genç kadının başını çektiği birlikte yaşayan ve çalışan bir grup 20’lerindeki gencin üzerine. Chelsea Handler’ın kendi otobiyografisinin televizyona uyarlaması
BENT

+

Yeni boşanmış bekar bir annenin, mutfağını yeniden inşa etmesi için kiraladığı seksi sörfçü adama aşık olmamak için elinden geleni yapmasını ele alan bir romantik komedi

BRAVE NEW WORLD1967 yılının Yeni İngiltere’sinin canlandırıldığı bir yaşayan müzede birbirinden ilginç çalışanların ilişkileri üzerine bir işyeri komedisi

FREE AGENTS

+

Aynı isimli ingiliz kara mizah dizisinin Amerikan uyarlaması. Biri boşanmış, diğeri nişanlısını kaybetmiş olan iki halkla ilişkiler yöneticisinin arasındaki çekimi ele alan “The Office benzeri” olarak lanse edilen bir komedi.

I HATE THAT I LOVE YOUHeteroseksüel bir çiftin iki lezbiyen arkadaşlarının birbirleri ile tanıştırmaları ve bunun bir hamilelik ile sonuçlanması üzerine bir komedi

LOVE LIVESEşlerini aldatmak ve arkadaş/ailelerinden bu konuda destek almak konusunu keşfeden bir çift hakkında bir komedi

MY LIFE AS AN EXPERIMENTAlışılmadık davalara bakan bir gazetecinin, ilgilendiği haberlerin karısı ve iki çocuğunu içeren ev hayatını da mizahi yönde etkiliyor oluşu. Jack Blackin yapımcısı olduğu dizi, kurgu olmayan bir kitabın uyarlaması.

İsimsiz DAN GOOR ProjesiEbeveynleri ile hastaları kadar çok vakit geçiren genç bir doktorun çevresinde dönen bir komedi

UP ALL NIGHT

İsimsiz EMILY SPIVEY Projesi

+

Aksi huylu bir çalışan annenin, evde oturan kocası ve sabit fikirli ebeveynleri ile aynı evi paylaşmasından doğan komedi

İsimsiz KARI LIZER Projesiİş değiştirirken zorluk yaşayanlara yardımcı olan bir kadın etrafında dönen bir işyeri komedisi

BEST FRIENDS FOREVER

+

Eski bir iyi arkadaşının yanına taşınan bir hatun hakkında. Meğer kahramanımızın eski erkek arkadaşı, yeni ev arkadaşı ile çıkıyormuşmuş.

WHITNEY

İsimsiz WHITNEY CUMMINGS Projesi

+

Günümüzün karmaşık dünyasında birbirine bağlı genç bir çiftin yaşadıkları iniş çıkışlarda aşka tutunuşu üzerine bir komedi

Dramalar

17TH PRECINCTBüyü ve doğaüstü faktörlerin bilimden daha etkin olduğu Excelsior isimli bir kasabada geçen bir polisiye.

THE CROSSING

RECONSTRUCTION

İç Savaş sırasında ülkeyi gezen bir askerin bir kasabada, askerimiz istese de istemese de oranın kurtarıcısı olarak karşılanması üzerine bir dönem dizisi.

GRIMM

+

Grimm’lerin Peri Masalları’ndan karakterlerin etrafında dönen fantastik bir polisiye

MANN’S WORLD50’li yaşlardaki, heteroseksüel bir Beverly Hills kuaförünün, dış görünüşün her şey demek olduğu bir ortamda ayakta kalma çabasına dair bir komedi drama.

THE PLAYBOY

CLUB

PLAYBOY

+

1960’larda bir New York gece kulübünde Playboy’un tavşan kızı olarak çalışan bir grup kadının etrafında dönen bir dizi

PRIME SUSPECT

+

Bu ingiliz draması uyarlamasına daha önce şu yazıda da değinilmişti.

AWAKE

REM

+

Aynı anda iki paralel hayat yaşayan bir dedektifin bir kazada kaybettiği ailesini bırakmaması üzerine kurulu. Adamımız kazadan sonra iki farklı gerçeklikte yaşadığını farkettiği bir hayata gözlerini açıyor. Inception filmi tarzında bir dizi olarak tanımlanıyor.

S.I.L.A.Los Angeles’ta karmaşık bir suç, polis ve politika ağı etrafında dönüyor

SMASH

+

Daha önce şu yazıda değinilmişti.

WONDER WOMANDC Comics’in aynı isimli çizgi roman kahramanı David E. Kelley tarafından televizyona aktarılıyor. Los Angeles’ta suçla savaşan bir süper kahramanın, bir yandan da yöneticilik yaptığı diğer hayatını sıradışı hayatı ile dengeleme çabasını da izleyeceğiz.

________________________Komediler
DOCUMENTALBir belgesel yapımcısının aynı derecede beceriksiz bir belgeselci olan idolünün izinden giderek onun sanata dönüşünü filme çekişi üzerine bir komedi.

TILDA25 Şubat’ta, HBO’nun bu diziyi istemediği haberi geldi. Kural tanımaz, güçlü bir magazin muhabiri kadın ile ilgili bir komedi. Diane Keaton başrolde.

VEEP

+

Eski bir senatörün kendini başkan yardımcısı olarak bulduktan sonra, daha önce onu uyardıkları gibi gerçekten de hiç bir şeyin aslında umduğu gibi olmadığını farketmesi üzerine bir komedi. Juila Louis-Dreyfus başrolde.

SPRING/FALLKariyerine, ailesine ve arkadaşlığına farklı açılardan yaklaşan iki kadının ortaklığı üzerine olan bu komedi New York moda dünyasında geçecek

Dramalar
ALL SIGNS OF DEATHYirmili yaşlarında bir adamın, “suç mahalli temizliği” denen yasadışı bir işe bulaşmasından sonraki maceralarını ele alıyor. (Geçen yıl da sırada bekliyordu.)

THE MIRACULOUS YEARNew York’lu bir ailenin, bir Broadway bestecisinin gözüyle sunuluşu. (Geçen yıl da sırada bekliyordu.)

THE NEWSROOM

İsimsiz AARON SORKIN Projesi

+

Bir gece haberleri yayınının kamera arkası

İsimsiz MORGAN SPURLOCK ProjesiGeniş çaplı bir Teksas’ta politika dizisi

________________________Dramalar
BIRD DOGBaba-kız bir polis ikilisinin ortaklıkları ve maceraları

DALLAS

+

80’lerin ünlü dizisi Dallas‘ın yeniden uyarlamasına şu yazıda da yer verilmişti. 3 eski oyuncu ile şimdiden anlaşma yapılmış bile…

GENERATIONS3 nesillik bir ailenin yaşadıklarını anlatmak için zamanda ileri/geri gidip gelen bir dizi

HOLLYWOOD & VINE50’li yılların Los Angeles’ında geçen bir özel dedektiflik hikayesi

PERCEPTION

+

FBI’ın karmaşık davaları çözmesine yardımcı olan alışılmadık, çok değişken ve inanılmaz zeki bir nöropsikiyatri profesörünün maceraları. Başrolde Eric McCormack var.

THE RABBIT FACTORYKitap uyarlaması olan dizi, polis dedektifi Mike Lomax (Steven Weber) ve yeni evli ortağı Terry Biggs’in (D.L. Hughley) gizemli ve ilginç davaları araştırması ile renkleniyor.

________________________

Komediler
HOUSE OF LIES

+

Daha önce şu yazıda ele alınmıştı.
CHEWAyrıntısını alttaki şu yorumda bulabileceğiniz, aynı isimli çizgi romanın televizyona uyarlaması

Dramalar
HOMELAND

+

Amerikan Deniz Kuvvetleri’nde albay olan Mike Faber (Diego Klattenhoff), yıllarca Irak’ta görev aldıktan sonra ülkesine döner. Ancak bir CIA ajanı (Claire Danes), Mike’tan cihad yanlısı, anti-Amerikan biri olduğuna dair şüphelenmektedir. Dizinin oyuncu kadrosunda Mandy Patinkin ile Damian Lewis de yer alıyor.

________________________
Dramalar
COMMON LAW

+

İki polis; Wes ve Travis’in etrafında dönüyor bu komedi drama polisiye… Wes, arabalara, eski karısına ve bahçeciliğe düşkün, eski bir düzenli avukat iken Travis, çocukken ıslahevinde yatmış şimdilerin kazanovası. Hiç anlaşamıyorlar diye başkomiser bunları çiftler terapsine yolluyor.

EDENDolandırıcı kuzeninin yardımı ile New York’ta bir otelin kapıcılığı görevini kapan bir adamın, kuzeni ile birlikte otelin konuklarına tutarı karşılığında istedikleri her şeyi sağlaması üzerine.

OVER UNDERKumar sorunu olan bir gün tüccarı, işinden kovulur ve karısıyla yeni bir hayata başlarlar.

WILD CARDLas Vegas’ta çalışma yöntemleri birbiriyle alakasız iki avukatın maceraları

________________________


Dramalar
BATTLESTAR GALACTICA: BLOOD & CHROMEBSG’nın bu yeni uzantısına daha önce şu yazılarda ele alınmıştı.

THREE INCHESZihniyle eşyaları 7,5 cm. kadar kıpırdatabilme yetisini kazanan bir adamın, yetenekleri çok da dişe dokunur olmayan bir süper kahraman ekibi kurması üzerine. Geçen yıldan beri beklemede.

AMONG THE SPIRITSÜnlü sihirbaz Houdini ile cinayet romanları yazarı Doyle‘un 1920’lerde çeşitli gizemleri çözdükleri bir dizi


Komediler
ALABAMABir bilim kurgu komedi! Birleşmiş Milletler’in barış koruyucu uzay gemisi Alabama ve mürettebatının 187-G bölgesinde barışı korumak için gezerken saldırgan gezegenlerden farklı ırklara kadar birçok ilginç durum ve canlı ile karşılaşmasından kelli bir komedi.

Dramalar
OUTLAW COUNTRYGüneyli bir organize suç örgütünün arka planında olanları ele alıyor

AMERICAN HORROR STORY

+

Ryan Murphy ve Brad Falchuk‘tan bir korku dizisi

POWERSAynı isimli çizgiromanın televizyon uyarlaması. Cinayet masasında görevli dedektiflerin süperkahramanların karıştığı davalara baktığı bir polisiye.

Tüm denemelerle ilgili ayrıntılı bilgi ve listeyi sürekli güncellenen şu adresten takip edebilirsiniz.(Yeni gelenler olursa bu yazıya ekleyeceğim. Sipariş alanların isminin yanına da + işareti ekleyeceğim.)

Sonradan ek: Bu listedeki dizilerle ilgili oyuncu haberleri için şu yazıya bakabilirsiniz.

* “pilot” kelimesi her ne kadar dilimizde başka bir anlama geliyor olsa da dizi alemi ingilizcesinde “bir dizinin deneme bölümü, ilk bölümü” anlamında kullanılıyor ve bizler de zaman zaman “deneme bölümü” demeye üşenip yanlış da olsa direkt ingilizcesini kullanmayı tercih ediveriyoruz. Yine de siz siz olun, benim başlıktaki kelime oyunuma kulak asmayın ve “pilot” yerine “deneme bölümü” demeyi ihmal etmeyin. ;)