Disney+, dijital platform dünyasına oldukça iddialı bir giriş yapmıştı. Bu platformda Star Wars ve Marvel Sinematik Evreni‘nden fazlasıyla yararlanmaya kararlı olan Disney’in Marvel evreninden ilk işi WandaVision oldu. Dizimiz 15 Ocak tarihinde başladı ve şu ana kadar 4 bölümü yayınlandı. (Editörün notu: Bu yazı yayına alındığı gün 5. bölüm de çıkmıştı.) Bölüm süreleri 26-32 dakika arası değişen dizinin ilk sezonu 9 bölüm sürecek. Devamıyla ilgili henüz bir haber yok.

WandaVision, Marvel evreninin ilk sitkomu özelliğini taşımakta. Dizinin senaristliğini Jac Schaeffer yaptı.

WandaVision, Avengers: Endgame filminin sonrasında geçmektedir.

Wanda (Elizabeth Olsen), Vision (Paul Bettany) ile birlikte 1950’li yıllarda çok güzel bir yaşam sürmektedir. O yılların sitkom komedisi tarzında tozpembe bir yaşama sahiptirler. İkisi de yeni taşındıkları mahallelerine uyum sağlamaya çalışmaktadır. Wanda, komşusu olan kadınlarla günlerini geçirmekte, Vision ise yeni başladığı işinde başarılı olmaya çalışmaktadır. Ancak (Avengers Endgame ispiyonu ve WandaVision 1. sezon 4. bölüm ispiyonu!!) Avengers filmlerinde Vision, Thanos tarafından öldürülmüştür ve kurtarılamamıştır. Acı kaybının sonucunda Wanda’nın böyle bir dünya yaratıp kendince bir şeyler planladığı ortaya çıkmıştır.

Dizide ayrıca Teyonah Parris, Kat Dennings, Randall Park ve Kathryn Hahn da rol almaktadır.

Öncelikle dizinin ilk üç bölümünde çok fazla bir şey anlatılmadığı için karakter kısımlarını ispiyon (spoiler) olmaması adına kısa tuttum. Wanda, benim Marvel evreninde sevdiğim karakterlerden birisi olduğu için diziyi de merakla bekliyordum ancak ilk üç bölümü benim için tamamen hayal kırıklığı oldu ve hiç beğenmedim. Fakat dördüncü bölümünde dizi çok güzel bir şekilde toparladı ve hikaye anlamlı bir hale geldi.

O yüzden ilk üç bölümü izlemekle uğraşmayım ve hızlı geçeyim diyenler ya da geri dönmek isteyenler için ispiyon içeren bir şekilde yazıya ekledim. İlk üç bölüme sabredin, dördüncü bölüm de sizi tatmin etmezse o zaman izlemeyin diyebilirim. Şimdilik devamını merakla bekliyorum ama yine de beklentimi karşılar mı emin değilim. Sezon sonunu da bekleyebilirsiniz.

Şimdiden izlemek isteyenlere iyi seyirler dilerim.

TANITIM FRAGMANI

Not: Daha önce dizi hakkında burada konuşuluyordu.