WarnerMedia’nın adı şimdilik açıklanmayan ve 2019’un sonlarına doğru açılacak olan yeni dijital platformu, Dune: The Sisterhood adlı bilim kurgu projesine doğrudan dizi onayını verdi.

Dizi, Legendary Television tarafından yapılacak. Legendary Entertainment, 2016 yılında Frank Herbert’ın çığır açan bilim kurgu serisi Dune’un televizyon ve film haklarını almıştı.

Legendary’nin yapımcısı, Warner Bros.’ın dağıtımcısı olduğu Dune filminin çekimlerine Mart ayında başlandı. Timothée Chalamet, Stellan Skarsgård, Zendaya, Rebecca Ferguson, Jason Momoa, Josh Brolin, Oscar Isaac, Charlotte Rampling, Javier Bardem, Dave Bautista gibi isimleri bir araya getiren film, 20 Kasım 2020’de vizyona girecek.

Bu filmin yönetmenliğini, yazarlığını ve yapımcılığını üstlenen Denis Villeneuve (Blade Runner 2049), dizinin pilot bölümünü çekecek.

Frank Herbert’ın destansı Dune roman serisine dayanan Dune: The Sisterhood, kadın bakış açısına sahip olup, Bene Gesserit olarak bilinen gizemli bir kadın topluluğunun üzerinden hikayeyi anlatacak. Bene Gesserit, Frank Herbert’ın kurgusal Dune evreninde önemli bir sosyal, dini ve politik güçtür. Bu topluluk insanüstü güçler ve yetenekler elde etmek için üyelerinin, bedenlerini ve zihinlerini yıllarca süren fiziksel ve zihinsel şartlandırma ile eğiten özel bir kız kardeşlik olarak tanımlanmaktadır. Bene Gesserit, aydınlanmış bir yolda insanlığı yönlendirmek için daha fazla güç ve etki elde etmeye odaklanmıştır. Bazen gizemli doğası ve yanlış anlaşılan güçleri nedeniyle cadı olarak da adlandırıldıkları olur. Amaçlarına ulaşmak ve dış müdahaleye engel olmak için, genellikle diğer gruplara veya bireylere sadıklarmış gibi davranırlar ama onlar sadece kendilerine sadık bir gruptur. Nihayetinde, sakinlerinin Dune olarak adlandırdıkları, gizemli gezegen Arrakis’e götürecek olan kendi planlarını takip ederler.

Dune filminin bir diğer yazarı Jon Spaihts, dizinin senaryosunu yazacak. Villeneuve, Spaihts ile Frank Herbert’ın oğlu ve torunları olan Brian Herbert, Byron Merritt, Kim Herbert, dizinin yönetici yapımcıları.

Dune’un hikayesini ve kitapların okuma sırasını merak edenler şuraya bakabilir.

Ayrıca zamanında @dkamoy tarafından yazılan şu tanıtım da mutlaka okunmalı.

Kaynak