H+: The Digital Series 8 Ağustos’tan beri yayınlanan ve bugün sona eren bir web dizisi. Özellikle bilim kurgu meraklılarının kaçırmaması gereken ama türü sevmeyenlerin de kolayca kaptırabileceği dizinin yapımcısı Bryan Singer.

Künye

Nedir, bu dizi?
Yapım Serüveni
Konu
İzlerken İşinize Yarayacak İpuçları
Karakterler
Nerelerde İzlenir?
FragmanNedir, bu dizi?

Bugün sona eren H+: The Digital Series, 48 bölümlük bir dizi. Bölüm başına 4-8 dakika düşen bu 48 bölümün toplam uzunluğu ise aşağı yukarı 210 dakika. Sürükleyici iki bilim kurgu filmini peşpeşe izlercesine kaptıracağınız bu diziyi tanıtmak için bugünü bekledik ki kolayca peşpeşe izleyebilesiniz; Ağustos’tan bu yana hafta hafta izleyen meraklılar gibi meraktan çatlamayasınız.
Gayet düzgün ve iyi ele alınmış bir konuya, iyi bir kurguya sahip bir dizi H+. Heyecan ve merak unsurunu da güzel kullanıyor. Üstelik, bir web dizisi için çekimleri ve oyunculukları da gayet dişe dokunur durumda. Müzik ve efektler konusunda da bildiğimiz web dizilerine göre birkaç gömlek üstte; hatta, televizyonda izlenen dizileri aratmıyor.
Diyeceğimiz odur ki ilk fırsatta 3,5 saatinizi ayırıp, iyi bir şeyler izlemenizin vakti geldi!Yapım Serüveni

2006 yılında başlanan bu uzun vadeli proje, 2011’de Şili’nin başkenti Santiago’da çekildi. 54 farklı mekanda ve 29 günde çekimi yapılan dizi, ilk olarak 2011 Comic-Con‘unda duyuruldu. 2012’deki Comic-Con’da da tanıtımı yapılmaya başlandı. Dizi, Warner Brothers Dijital Dağıtım’ın YouTube ile ortak çalışması yoluyla dağıtıldı.

Kamera arkasında çalışan ekibin bir anı


Çekim sırasındaKonu

2012 Ağustos’undan bu yana Çarşamba günleri yayınlanan transhümanizm temalı dizinin konusu işe şöyle :
Dünya nüfusunun 3’te 1’inin beynindeki bir protez ile bu insanların beynine bağlı olan H+ isimli bir bilgisayarın olduğu bir gelecekteyiz. Bu sisteme bağlı olan insanlar artık, cep telefonları ve diz üstü bilgisayaları yerine beyinleri ile Internet’e çıkabiliyorlar. Bu sistemi icat eden ise Hplus Nano Teoranta isimli bir İrlanda firması. Hikayemiz, bu sistemde bir sorun oluşması ve sisteme bağlı insanların bu durumdan etkilenmesi ile başlıyor.

Dizi, hikayeyi zamanda ileri ve geri gidişler ile ve farklı karakterlerin gözünden sunuyor bizlere. Bu zaman ve mekanlardan ABD, San Francisco eyaletinde şimdiki zamanda başlayan hikaye, 7 yıl önce, 1 yıl sonra, 2 ay önce derken, bir yandan da dünyanın çeşitli yerlerindeki (Finlandiya, Hindistan, Alaska, Kongo, Türkiye vs.) mekanlarda olan biteni aktarıp, konuyu ortak noktalara taşımaya, yeni sorular sordurup yanıtlayarak tamamlamaya başlıyor. Ana karakterlerimizin de yollarının ya geçmişte ya da gelecekte bir şekilde kesiştiğini de belirtelim.


İzlerken İşinize Yarayacak İpuçları

Eyvaah, karışıksa ben anlamam” diyenleriniz varsa, “Korkmayın, çaresi var” diyoruz:
Olan biteni bu karışık yöntem ile aktarmasından ve haftalık (bazen birden fazla haftalık) aralar vermesinden ötürü sizden önce kafası karışan izleyiciler oldu. Bu yüzden de geçtiğimiz ay, dizi için interaktif bir zaman çizelgesi hazırlandı ve web sitesinde paylaşıma sunuldu. Bu zaman çizelgesi marifetiyle, hangi bölümün hangi zamanda ve mekanda geçtiğinin bilgisine hızla ulaşmanız mümkün. (Bu zaman çizelgesinin prototipi olan ve bir hayran tarafından hazırlanmış olan şu çizelge de hoşunuza gidebilir.)
Yine de zaman kurgusunu doğrusal izlemek isteyen olursa diye tüm bölümleri kronolojik olarak geçmişten geleceğe sırasıyla izlemenizi saylayan şöyle bir sıralama da var. Ama bu şekilde dümdüz izlemenizi önermeyiz. Diziyi izleyip bitirdikten sonra aklınıza takılan bir şeyler olursa bakılabilir bu son kaynağa.


Karakterler


Karakterleri karıştırabilecek bünyelerin imdadına da yazarınız yetişti. İşte size ana karakterlerimiz, onları canlandıran oyuncular ve haklarında oldukça az bilgi.

NOT : Karakter tanıtımları ispiyon içermiyor olsa da bunlara gerekirse bakın. Diziyi izlemeden incelemenizi önermiyoruz. 


 
Kenneth Lubahn (David Clayton Rogers) : Hikayeye şimdiki zamanda, ortalık karıştığında bir otoparkta giriş yapıyor. H+ dahil, her türlü bilgisayar/elektronik sistemleri ile ilgili fazlasıyla bilgisi olması dikkat çekici.
 

 
 
Manta (Hannah Herzsprung) : Finlandiya’da günümüzden 7 yıl öncesinde tanıştığımız bu orijinal tipleme, hayatı pek de takmayan bir hacker.
 
 
Conall Sheehan (Alexis Denisof) ve Breanna Sheehan (Caitriona Balfe) : Taşıyıcı anne yoluyla çocuk sahibi olmaya çalışan zengin bir çift.


 
 
 
Leena Param (Hannah Simone) : Sheehan çiftine taşıyıcı annelik yapacak olan Hintli genç bir kadın.
 
 
 
 
 
 
 
 
Dr. Y. Gurveer (Amir Arison) : İnsanların vücutlarına enjekte edilen bu protezi uygulama konusunda yetkin ve yetkili bir doktor.
 
 
 
Topi Kuusela (Samuel Vauramo) : Hikayeye Finlandiya’da günümüzden 7 yıl öncesinde giriş yapıyor. Kendisi, Manta’yla sevgili olmak için uğraşmakta.
 

 
 
Simona Rossi (Francesca Fanti) : İngilizce bilmeyen İtalyan bir kadın. Kızıyla birlikte hikayemizin başladığı otoparkta mahsur kalan ekipten.
 

 
 
Francesca Rossi (Lela Loren) : Hikayemizin başladığı otoparkta mahsur kalan ekipteki kafası çalışan genç kadın. Simona’nın kızı.
 
 

 
 
Jason O’Brien (Sean Gunn) : Şimdiki zamanda tanıştığımız, yöntemlerini pek de tasvip edemediğimiz bir çetenin elebaşı.
 
 

 
 
Matteo Spina (Francesco Martino) : İtalya’da bir rahip
 
 
 
 Nerelerde İzlenir?

Türkçe altyazıları da piyasada bulunabilen dizinin Youtube’daki özel sayfasına şu adresten ulaşıp izleyebilir ve dizi hakkında çıkan haberleri kaçırmamak için de twitter hesabına abone olabilirsiniz. Hemen izlemeye başlamak için alttaki izleme listesinde “oynat”a basmanız yeterli. (Dizinin fragmanını bildirinin en altında bulabilirsiniz.)

Bu arada, izleyip doyamayanlara güzel de bir haberimiz var: Dizinin facebook sayfasında 2. sezonunun planlandığı bilgisi paylaşılmış durumda.

Sonradan ek : Reklamsız, girişsiz peşpeşe izlemek için şuradan başlamanızı tavsiye ederiz.

Hepsini izledikten sonra, bir de kronolojik sırayla izlemek isteyenler şuraya bakabilir.


Fragman