Samanyolu Tv’de bir dizi vardı, hatırlayacaksınız: Şubat Soğuğu. Aslında pek çoklarının “dinci kanal dizisi” deyip pek sallamadığı bu dizide pek çok meseleye ilginç yaklaşımlar vardı. Daha da önemlisi oyuncu kadrosuna baktığımızda pek de öyle “dinci” havası yoktu filmde: Kenan Bal, Suavi Eren, Alev Orakoğlu, Aytaç Yörüksalan, Nuri Alço, Şahin Çelik

Şahsi kanaatim olarak da ilk bölüme çok ciddi önem vermişler ve gerekli harcamadan da kaçınmamışlardı. (Bölümü şu adresten indirerek izleyebilirisiniz.) Dizi bu yaz başında finalini yaptı. Kimisi Kurtlar Vadisi özentisi olmuş dedi, kimi mantıksız olduğunu düşündü. Ama genel olarak dine yaklaşım manasındaki düşünceler ön yargı oluşturdu.

Şimdi Samanyolu Tv yeni bir yapım üzerinde: Yağmurdan SonraZaman gazetesindeki habere göre, yine inanç mevzusunda bir yapım. Ve yine ünlü oyuncular göze çarpıyor: Ali Sürmeli, Atilla Olgaç, Seçil Mutlu, Sefa Zengin, Kayra Şenocak. Daha önceden takip ettiğim kadarıyla yönetmen, yine Samanyolu’nun dizilerinden Mavi Rüya’yı yönetmiş olan Cemile Karadaş. Aslında Mavi Rüya‘daki senaryonun yetersizliği (anlamsızlığı da diyebilirim), bu dizi için de içimde korku bırakıyor. Ali Sürmeli ise dizi hakkında çok iddialı konuşuyor:

“Kötülüklerin babasını oynuyorum. Daha önce de abisini oynamıştım. Senaryo çok ilginç geldi bana. Bugüne kadar televizyonlarda işlenmemiş bir konu. Rol bana keyif veriyor. Bir de biz bu işin mutfağındayız. Ne kadar iyi işler çıkarırsak insanlar o kadar keyif alır. Birinci bölümü seyreden, sekseninci bölüme kadar seyretmek zorunda kalacak. Oğlum bana rolümün iyi ya da kötü olup olmadığını sordu. Kötü cevabını alınca, ‘Tamam bu iş tutar.’ dedi. İzleyiciler iyi bir dizi ile karşılaşacaklarından emin olsunlar.”

Hadi hayırlısı bakalım.