2014_36agatha22

Agatha Christie’nin eserlerinin televizyon hakkını alan BBC, ilk olarak Tommy ve Tuppence’ın merkezinde olduğu altı bölümlük Partners in Crime dizisini geçtiğimiz sene izleyici karşısına getirmişti.

Ardından da bu sefer On Küçük Zenci’den uyarlama And Then There Were None ekranlara gelmiş, ilk projeden pek memnun kalmayan kanal ikinci projesinden oldukça memnun kalmıştı. Bunun üstüne tekrardan harekete geçen BBC, bu sefer de Agatha’nın 1925’te yayınlanan kısa hikayesi The Witness for the Prosecution‘ı dizi yapma kararı aldı.

Dizinin arkasında And Then There Were None’ı kanala hazırlayan isim Sarah Phelps var ve mini dizi iki bölüm sürecek.

Hikaye, cinayetle suçlanan bir adamın duruşması üzerine. Sağlık sorunları yüzünden çalışmaya ara veren ünlü avukat Sör Wilfrid Roberts, daha önce avukatlığını yaptığı Leonard Vole zengin dul Emily French’i öldürmekle suçlanınca işine geri dönüyor. Emily ölmeden önce aşık olduğu Leonard’ı mirası için en önemli varis yapmış, üstelik bulunan deliller de Leonard’ı işaret etmekte.

Kısa hikaye daha önce filmleştirildi ve ülkemizde 1960’ta vizyona Beklenmeyen Şahit adıyla giren Witness for the Prosecution (1957), kazanamasa da altı dalda Oscar adayı olmuştu.

Kaynak