SyFy kanalının yeni dizisi Defiance, bilim kurgu seven kesimce büyük bir umutla beklenmekteydi. 15 Nisan’da başlayan Defiance, hem dizi platformunda hem de oyun platformunda yer alan/alacak bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.
Bu yeni diziyi izlerken vakıf olunması gerektiğine inandığımız bilgilerle süslediğimiz tanıtımımızı merak edenler, buyursunlar yazının devamına…

Başlıklar :

Zaman Dilimi, Geçtiği Dönem ve Konusu

Defiance çok uzak bir gelecekte geçmiyor. Uzaylı yaratıkların Dünya’ya ulaşmalarından sonra çıkan savaşta, gezegenin harap olduğu yakın bir gelecekte geçiyor. Dizi, özellikle aralarında yaşanan ve oldukça uzun süren bir savaşın ardından barış sağlamış iki tür olan uzaylı ırkı Votanlar ile İnsanlar arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Defiance dünyasında Votanlar, Dünya’nın ekosistemini değiştirmiş ve Dünya’daki hayvanlarla yeni melez türler yaratmışlar. Tüm bu değişimlerden sonra, kaosun hakim olduğu bir Dünya’da hayatta kalmaya çalışan tüm canlıların hikayesini seyredeceğiz.

Dizinin konusunu, biraz daha açalım: Bir süpernova patlaması sonucunda kendi güneş sistemleri yok olan Votanlar, yüzyıllar süren bir yolculuğun ardından 2013 yılında Dünya’ya ulaşıyorlar. Dünya’daki en gelişmiş canlılar olan insanlarla buraya yerleşmek adına görüşmeler başlıyor ve bunun sonucunda küçük bir grup Votan’ın Dünya’ya yerleşmesine izin veriliyor. Bu sırada, uzay gemilerinde yer alan uyku formundaki milyonlarca Votan’ın da Dünya’ya yerleşmesi için görüşmeler devam ediyor. Yıllar geçtikçe, gerilim de tırmanıyor ve en sonunda 2023 yılında bir Votan büyük elçisinin bir insan tarafından suikasta kurban gitmesiyle, Votanlar ile insanlar arasındaki gerilim had safhaya çıkıyor.

2030 yılında uyku formundaki Votanlar’ı taşıyan bu uzay gemilerinden biri, bilinmeyen bir sebepten yeryüzüne düşüyor ve bunun sonucunda bu gemide yer alan binlerce Votan hayatını kaybediyor. Bu olay yüzünden Votanlar’la insanlar birbirini suçlayadursun, gemiden yayılan kimyasallarla Dünya’nın dengesi bozuluyor. Yeryüzünde, kocaman çukurlar ve yeni dağlar oluşmaya başlıyor. Gezegene yayılan Votanlar’ın bitki ve hayvan türleri, Dünya’dakilerle karışarak korkunç mutasyonlara uğruyorlar. Bunun sonucunda, yeni ve tehlikeli yabani türler oluşuyor. Kısacası Dünya tam anlamıyla, 2 tür için de yaşanmaz bir hal alıyor. Bu olayların ardından en sonunda, insanlar ve Votanlar barışı sağlayarak ayakta kalmayı başaran birkaç hükümet olarak ittifak kuruyorlar.

İşte hikaye, tüm bu olayların ardından 2046 yılında, insanlar ile Votanlar arasında bir sınır şehri olan Defiance’ta geçiyor.

Sezon Bilgileri

Defiance, 15 Nisan’da 2 saatlik prömiyeri ile ilk sezonuna başladı ve toplamda 13 bölüm sürecek. Bu dizi, politika ve askeri eylemleri de içeren bir bilim kurgu olacak. Dizinin ilk iki bölümü Legion, Priest ve son filmi 2013 yapımı Dark Skies ile bilinen Scott Stewart tarafından yönetildi.

Oyunu Hakkında

SyFy’ın en yeni dizisi olan Defiance, aynı anda hem televizyon dizisi olarak, hem de online bir oyun olarak devam edecek. Böylece hem oyunu oynayanlar için hem de dizinin izleyicileri için, sosyal bir deneyim yaratmak amacıyla 2 farklı platform bir araya getirilecek.

Defiance’ın oyunu MMO (devasa çok oyunculu çevrimiçi oyun) olarak, Rift ve yakın zamanda piyasaya sürülecek  olan End Of Nations oyunları ile bilinen Trion Worlds tarafından yaratıldı. Oyuncular, karakterlerini insan ırkından ya da dizide yer alan yaratıkların ırkından seçebilecekler ve bir avcı olarak çeşitli görevlerde yer alacakları bir dünyada bu oyunu oynayacaklar. Oyun -dizi ile çatışmasın diye- San Francisco‘da geçecek ve TV dizisi ne yöne gidecekse, onu takip edecek.

Defiance’ın oyunu PC, Playstation 3, Xbox 360 ve Steam için uygun olan sürümleri ile 2 Nisan‘da piyasaya sürüldü.

Yaratık Türleri ve Diller


Defiance için 7 yaratık türü ve 2 yeni dil yaratıldı.
Dizi, bizleri Castithan, Indogene, Irathient, Liberata, Sensoth, Gulanee ve Volge adlı 7 türden oluşan ve yepyeni bir ırk olan Votanlar ile tanıştırıyor.
Dizinin, çift bölümlük başlangıcından ispiyon yememek isteyenlere, bu kısmı atlamalarını tavsiye ediyoruz.
Şimdi bu 7 türü, en temel ve diğerlerinden ayıran özellikleri ile kısaca tanıyalım:

1. Castithan

Castithanlar soluk bir cilt ve saç rengine sahiptirler; öyle ki görüntüleri albino hastalarını andırır. İnsanlara çok benzeyen, üstün bir ırktır. Bu türün üyeleri; dindar ve ruhanidir, kendi gezegenlerinde ataerkil ve sınıflı bir toplum yapısına sahip olsalar da bizim dünyamıza geldikten sonra toplum yapıları değişmiştir.
Dizide, en çok öne çıkan Votan türü olarak Castithanlar’ı seyrediyoruz.

2. Indogene

Indogeneler’in bembeyaz parlak bir ciltleri vardır. Saçları yoktur ve kulaklarının uç kısımları kafalarına yapışık şekildedir. Vücutları -tıpkı balıklar gibi- altıgen şekilli pullar ile kaplıdır; göz bebekleri de altıgen şeklindedir. Alfabeleri bile altıgen şekli üzerine kuruludur.

Teknolojik bakımdan çok gelişmiş bir türdür; çoğu doktor ve bilim adamıdır. Bu bilgilerini, kendilerini geliştirmek için kullanan Indogeneler’in vücutlarında onlara yardımcı olan pek çok genetik eklenti mevcuttur. Bunlar, vücutları ile tam olarak sentezlendiğinden, pek çoğu dışarıdan bakınca fark edilememektedir.

3. Irathient

Irathientler, doğaya yakınlıkları ve kabile şeklindeki yaşamları ile kültür ve gelenekleri bakımından Kızılderililere benzeyen ve insan türüne yakın olan bir ırktır. Yüzlerinde beyaz renkli çizgiler vardır; bu çizgiler genetik olmayıp, -kızılderililerin yüzlerine sürdüğü şeritlere benzer şekilde- kültürel amaçlıdır. Fiziksel olarak insanları andırsalar da yüzleri insanlardan farklıdır. Gözlerine doğru kıvrılan geniş burun köprüleri vardır; gözleri çok iri ve parlak renklidir.

4. Liberata

Liberatalar, ilk başta kendi evlerinde iken, zengin ve güçlü olsalar da zamanla Castithan ırkının sadık hizmetkarları olarak hizmet veren düşük sınıf bir ırktır, Dünya’ya geldikten sonra da bu özelliklerinden sıyrılamamışlardır; hala birçoğu, bu vazifelerini yerine getirmektedirler. İnsanlardan daha kısadırlar ve küçük bir yüze sahiptirler. Dağınık, hippi görünümünde saçları vardır. Kullandıkları dil de görüntülerine uygun bir biçimde kaba ve argo sözcüklerle bezelidir.

5. Sensoth

Sensothlar, fiziksel özellikleri bakımından orangutanları andıran bir türdür. İnsanlardan daha geniş ve uzundurlar. Yüzleri hariç, vücutlarının büyük bölümü kahverengimsi bir kürkle kaplıdır; yüzleri ise grimsi bir renge sahiptir. Bu türün, yüzündeki en belirgin özelliği; orangutanlara benzeyen, insanlara göre çok daha önde olan bir çeneye sahip olmalarıdır.

6. Gulanee

Gulaneeler, enerji ile beslenen ve Votan ırkının Dünya üzerindeki en nadir türlerinden olan bir ırktır. Beyaz bir ışık hüzmesi / ışık topu görüntüsüne sahiptirler. İnsanlara görüntü bakımından, hiç benzemeyen tek Votan ırkıdır. Tıpkı Sensothlar ve Liberatalar gibi, politik bakımdan güçlü olmayan bir ırktır.

7. Volge

Volgeler, hiçbir duygu belirtisi göstermeyen ve tüm yaşamı yok eden; insanlar ve Votanlar için tehdit oluşturan tehlikeli bir robot ırkıdır. Güçlü silahlara, zırhlara sahiptirler ve bunların pek çoğu vücutlarının bir parçası şeklindedir. Bu sebeple çok iyi silah kullanırlar ve oldukça tehlikelidirler. Votan sisteminden farklı bir sistemde yer alan Omec adlı gezegenden gelirler.

8. 2 Önemli Mutant Türü: Hellbugs ve Biomen

Yukarıda, dizinin konusu kısmında bahsedildiği gibi küresel felaketin ardından Votanlar’ın bitki ve hayvan türleri, Dünya’dakiler ile karışarak mutantlar oluşturmuşlardı. Bunların en önemlileri de aşağıdaki 2 tür:

     * Hellbugs

Normalde, Votan sistemindeki küçük ve zararsız bir böcek türü olan Hellbugslar, uzay gemileri ile Dünya’ya taşındılar. Bu küresel felaketten etkilenen Hellbugslar, şiddetli yırtıcılara dönüştüler. Hellbugslar tehlikeli olmalarına rağmen, onların kökünü kurutmak için çok fazla çaba harcanmadı. Çünkü Hellbugs dışkıları, işlenmemiş petrol içeriyor. Dolayısıyla onlar, çağdaş araçların çalışması için var olmak zorundalar.

     * Biomen/Bio Marines

Savaş boyunca, Votanlar’ın gelişmiş teknolojileri Dünya ordusuna uyarlanmaya çalışıldı. Bunun sonucunda, savaşta şok edici şekilde başarılı olan Biomen sınıfı türedi. Bu tür, insanlardan daha sert ve güçlü olarak dizayn edildi. Biomenler, insanlardan çok daha iri ve oldukça da kaslıdırlar; özellikle boyun kasları göze batacak şekilde gelişmiştir. Mavimsi bir cilt renkleri ve canlı, çok renkli gözleri vardır.

Biomenler, savaş için yaratıldıklarından ve şu anda savaş sona erdiğinden kullanılmayan makinalara dönmüşlerdir. Bu tür, bu sebeple barış zamanına çok zor entegre olmuşlardır. Ayrıca hem insanlarca, hem de Votanlar’ca da dışlanmaktadırlar. Bu sebeple de en temel insan haklarına bile sahip olmadıkları, toplumun genelinde kabul edilmiştir.

9. Diller
İlk sezonda, iki yaratık türü olan Castithanlar ve Irathientler’ın kendi türleri arasında konuşulan 2 ayrı dil oluşturuldu. Bu 2 dil, Game of Thrones için yarattığı Dothraki diliyle bilinen David J. Peterson tarafından geliştirildi.

Başrol

Avustralyalı aktör Grant Bowler, Defiance şehrinde yaşayan insanlar ile Votanlar arasındaki barışı sağlamaya çalışan bir kanun adamını canlandıracak. Onun canlandıracağı karakter Jeb Nolan, insanlar ve Votanlar arasında yıllarca sürmüş savaşta görev almış ve karısı ile çocuğunu bu savaşta kaybetmiş bir asker olacak. Jeb, yalnız bir adam olarak dünyayı dolaşmış ve şu anda küçük bir oğlanken Votanlar’ın geldiğini ilk defa gördüğü ve eskiden St. Louis olarak bilinen memleketine geri dönmüş biri.

Bowler, Play 3-Live‘e rolü hakkında şunları söylüyor: “Jeb, Han Solo ile Indiana Jones karışımı bir rol modeli.”

Dexter’dan Transfer Oyuncular

Dexter‘dan hatırlayacağınız Julie Benz ve Jaime Murray, Defiance’ta 2 ana kadın karaktere hayat veriyorlar.

Dexter’da Rita Bennett karakterine hayat veren Julie Benz, Defiance şehrinin belediye başkanı olan Amanda Rosewater karakterini canlandırıyor. Amanda Rosewater, 40’lı yaşlardaki bir toplum lideri ve muhtemelen Battlestar Galactica‘daki Başkan Roslin ile karşılaştırılacak.

Dexter’da 2. sezonda ateşli kadın Lila, Hustle‘da binbir surat Stacie Monroe ve Spartacus: Gods of the Arena dizisinde kızıl saçlı Gaia rollerinden hatırlayacağınız Jaime Murray, Castithan ırkının aristokratlarından ve Belediye Başkanı Amanda’nın baş danışmanının eşi olan Stahma Tarr karakterine hayat veriyor. Onun karakteri de kocasının güçlü bir lider olmasını isteyen ve bu uğurda her şeyi yapabilecek bir kadın olarak tasvir ediliyor.

Diğer Oyuncular ve Canlandırdıkları Karakterler

Dizinin, çift bölümlük başlangıcından -az miktarda da olsa- ispiyon yememek isteyenlere, bu kısmı atlamalarını tavsiye ediyoruz.

 

* Datak Tarr karakteri ile Tony Curran, Castithan ırkından olup; belediye başkanı Amanda’nın hem sağ kolu, hem de baş danışmanıdır.

 

* Irisa Nyira karakteri ile Stephanie Leonidas; baş karakterimiz Jeb Nolan’ın evlatlık kızıdır ve aynı zamanda onun yoldaşı olarak kendisine eşlik etmektedir.

 

* Kenya Rosewater karakteri ile Mia Kirshner; belediye başkanı Amanda’nın kendinden emin kız kardeşidir. Gayrımenkul zengini bir kadındır; kendine ait genelevi, kumarhanesi ve barı vardır.

 
 

* Rafe McCawley karakteri ile Graham Greene; Defiance bölgesindeki en geniş madenin sahibi ve işletmecisidir.

 

 
 

* Nicolette “Nicky” Riordon karakteri ile Fionnula Flanagan; eski belediye başkanıdır ve yeni belediye başkanı Amanda olunca, onun akıl hocalığını yapmaya başlamıştır.
 

Yapım Ekibi

Defiance, seaQuest DSV ve  Farscape dizileri ile bilim kurgu sevenlerce iyi tanınan Rockne S. O’Bannon tarafından geliştirildi. Defiance’ı yazar olarak görev alan Kevin Murphy ve Michael Taylor ile birlikte geliştirdi. Rockne, ayrıca The CW kanalında bu sezon ekranlara gelen ve iyi bir başarı grafiği çizemediği için çoktan iptal edilen Cult dizisini de geliştiren kişi. Rockne, hem Defiance’ın hem de Cult’ın devam edeceği umudu ile, çoktan ilk iki sezonunun taslağını hazırladı. Umarız ki Rockne, Cult ile uğradığı hüsranı; Defiance ile yaşamayacak ve hatta bu durumu telafi edecek… Dizinin 2 bölümlük açılışı, SyFy kanalına 2006’dan bu yana en iyi açılışı sağladığından ötürü 2. sezon siparişi çok uzak olmasa gerek.

Dizimizin müziklerini ise Battlestar Galactica’da harikalar yaratarak kendini ispat etmiş  Bear McCreary yapıyor.

Çekim Ayrıntıları

Defiance’ın ilk sezonu, TVWise‘ın haberine göre Kanada’daki Toronto‘da çekildi. Aslında bu sürpriz olmadı. Çünkü, SyFy, dizilerini Kanada’da çekmeye çok alışkın. Kanalın diğer önemli dizileri Alphas ve Haven da büyük ölçüde Kanada’da çekildi /çekiliyor.

Fragmanlar

Defiance’tan ne bekleyeceğimize dair ipuçları barındıran ilk sezonun tanıtım filmlerine buyurun:

[youtube http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=4BJN2ssm8Qg?version=3&rel=1&fs=1&showsearch=0&showinfo=1&iv_load_policy=1&wmode=transparent]

[youtube http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=B3XKZU459DI?version=3&rel=1&fs=1&showsearch=0&showinfo=1&iv_load_policy=1&wmode=transparent]

                                                                                            YENİ DÜNYA, YENİ KURALLAR…