Yakın zaman önce meşhur The X-Files ikilisinin ekranlara 6 bölümlüğüne geri döneceği haberini almıştık. Öncesinde seriyi izlemiş olanlar bu dönüşe sevinirken, diziden haberi olup da “Nasılsa bitmiş dizi, bir ara bakarım.” kafasında takılanlar, o kadar bölümü nasıl izleyeceğim de güncele yetişeceğim stresine girdi. Hak vermek gerek, 200 bölüm az değil.

Öncelikle şunu belirtme ihtiyacı hissediyorum: Bu yazı, esas olarak daha önce izlemiş olup da yeni sezon öncesi tekrar hatırlamak isteyenler için mitoloji ya da mitark olarak adlandırılan dizinin ana konusuna hizmet eden bölümlerin listesini paylaşmak için hazırlanmış. Aşağıda yer almayan liste dışı bölümler ise haftanın kötüsü (monster of the week) temalı bölümler olup dizinin ana hikayesine hizmet etmeseler de aralarında dizinin en güzel bölümlerini barındırıyor olabilirler.

Bu listeyle yeni sezona başlamadan hafızanızı tazeleyebilir ya da henüz bu evrene girmemişseniz ve girmek isteyip de zaman bulamayacak gibiyseniz hızlandırılmış şekilde güncele yetişebilirsiniz. Tabii aşağıdaki listenin yaklaşık 75 bölüm içerdiğini ve 200 bölümlük dizinin büyük kısmını kaçıracağınızı bilerek 2. seçeneği değerlendirmekte fayda var.

Verdiğim bu link, dizinin Wikia’sına aittir ve bu listedeki bölümler de onların önerileridir. Bu linkte ana konunun kabaca içeriğine de değinilmiş olup ben ispiyon olabileceği endişesiyle değinmemeyi tercih ediyorum.

Peki bu liste oluşturulurken neye göre karar verilmiş? Bu listeye dahil olma kriterleri nelermiş? İzlerken bir şey kaçırmayacağınıza emin olabilir misiniz?

Dahil etme kriterleri: İkilinin ekibe dahil oluşu, ikilinin ailevi hayatlarındaki gelişmeler, ölümler, ihanetler, ana hikayeye kilit katkısı olan yan karakterlerin göründüğü bölümler, 4 ana hikayenin dahil olduğu tüm bölümler… Kısacası bir şey kaçırmamamız için bayağı uğraşmışlar ve bu listeyi de DVD’lerinde paylaşmışlar.

Linkli olanlar resmi listenin önerileridir. Ayrıca fanatiklerinin oluşturduğu bir sahnelik de olsa ana hikayeye katkısı olduğunu düşündükleri bölümlerin de dahil olduğu listelerle kıyasladım ve tırnak içinde olmayan linksiz eklemeleri yaptım. Kullanıp kullanmamak size kalmış deyip sizi listeyle baş başa bırakıyorum.

Ocak 2016’ya kadar geçmişe bunlarla, geleceğe de aşağıdaki kısacık promo ile tutunabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=YKFxAJ8yH-8