Süper bir hikayeye ya da süper bir ekibe sahip olmak maalesef bir dizinin tutması ve devam etmesi için yeterli olmayabiliyor. Büyük beklenti ile başlayan diziler, bazen bir sezonu dahi çıkartamayabiliyor. Bazen ise Amerika TV izleyicisinin keyfine kalıyor dizilerin kaderi. İşte dizi dünyasının ziyan olmuş yapıtlarından bir kuple;

Flashforward

Flashforward

1 – FlashforwardÖmrü 22 bölüm sürdü. 2009-2010 sezonun en iddialı yapımlarındandı; ancak sahip olduğu mükemmel hikayeyi başarılı bir şekilde yorumlayamadı. Joseph Fiennes, Jack Davenport, Dominic Monaghan, Sonya Walger gibi isimlerin varlığı bile yeterli olmadı. 1. sezon itibariyle, apar topar bir final ile son verildi.

Caprica

Caprica

2 – CapricaÖmrü 17 bölüm sürdü. Battlestar Galactica‘nın muhteşem finalinin ardından BSG evrenin öncesini, ilk cyclon’un doğuşunu anlatacak yeni bir dizinin fikri hepimizi çok heyecanlandırmıştı. Ancak SyFy’ın yanlış yayın politikası ve hikayenin çok ağır ilerliyor olması, Caprica’ya istenen reyting oranını yakalatamadı. Tam asıl heyecan başlıyor derken, hemen her şey 5 bölüme sığdırılarak dizi yayından kaldırıldı. Benim açımdan oldukça büyük bir hayal kırıklığı oldu.

Kyle XY

Kyle XY

3 – Kyle XYÖmrü 3 sezon, 43 bölüm sürdü. Hayata 16 yaşında başlayan ve her şeyi öğrenmek isteyen bir çocuğu anlatıyordu dizi. İlk iki sezon karşımızda naif bir genç adam varken, 3. sezona doğru neredeyse bir “süper kahraman”a dönüştü başarısız senaristlerin elinde. Ve sonunda ABC diziyi yayından kaldırmaya karar verdi, sevenlerinin tüm itirazlarına rağmen. Ve dizi doğru dürüst bir sonu olmadan ekranlara veda etti.

Firefly

Firefly

4 – Firefly14 bölümlük efsane bilim kurgu dizisi. 2002-2003 sezonunda Fox kanalında yayınlandı, 2005 yılında Serenity isimli bir film çekilerek konusu bağlandı. Bu yazıdaki diğer dizilerden farklı olarak, dizi başarılıydı, senaryo iyiydi, reyting daha da iyi olabilirdi. Sanırım neden iptal edildiği en belirsiz olan dizi de bu. Konu ile ilgili şöyle de bir podcast mevcut.

Jericho

Jericho

5 – JerichoÖmrü 2 sezon 29 bölüm sürdü. Dünyanın sonunu getiren dizilerden birisiydi. 1. sezonun ardından iptal olduğu açıklanan, daha sonra hayranların baskısıyla 2. sezonu yayınlanan ama daha sonra yeniden iptal edilen bir tuhaf Cbs dizisiydi Jericho. Bu dizide de yine sağlam bir senaryonun nasıl da kötü harcanabileceğine tanık olduk. Dünya bir felaket yaşarken, ikili ilişkilere ve romantizme ağırlık vermek kimseye gerçekçi gelmedi elbette.

Heroes

Heroes

6 – HeroesÖmrü 4 sezon sürdü sürmesine ama 2. sezondan itibaren izleyicilerinin neredeyse hemen hepsini kaybetti. Sanırım Heroes’u dizi tarihinin en büyük başarısızlıklarından biri olarak görmekte sakınca olmayacaktır. Ellerindeki malzeme ile izleyicileri sonsuza dek sıkmamayı başarabileceklerken, resmen bir yerden sonra saçlamaya başladı yazarlar. Sonuçta dizi tam bir final sayılamayack bir final ile ekranlara veda etti.

The 4400

The 4400

7 – The 4400Ömrü 4 sezon süren ve doğru dürüst bir finali olmadan biten bir dizi daha. Dünyanın farklı yerlerinden farklı zamanlarında kaybolan ve nerede olduklarına dair bir fikir olmayan 4400 kişinin bir gün dünyaya geri dönmesi ve ardından gelişen olayları anlatıyordu. Özellikle 4.sezonda hikaye zayıfladı. Kurtarma çabalarına rağmen, sonsuza dek bitti. Ardında sinirli bir seyirci kitlesi bırakarak elbette.

Benim listem bu şekilde. Elbette arada unutulan diziler olmuştur, yorumlarınızla genişletebilmek umuduyla…