Mortal Kombat Conquest
Mortal Kombat Conquest

Bir zamanların en kanlı, en vahşet dolu dövüş oyunu Mortal Kombat’ı (Ölümcül Dövüş) duymuşsunuzdur. Oyunlarla ilgili değilseniz de filmlerini duymuşsunuzdur. Ama büyük ihtimalle her ikisinden de haberi olup dizisini izlemiş olanlar daha azınlıktadır. Mortal Kombat : Conquest’ten bahsediyorum tabii ki. 1998’de çekilen bu dizi 1 sezon sürmüş ve 22 bölümü çekilmiştir. Konusu ise şöyledir:

Kristianna Loken - Taja
Kristianna Loken – Taja

Bin yıllar önce, dünyanın genç ve zengin kaynaklarla dolu olduğu zamanlarda, acımasız Shao Kahn, dünyayı Outworld denilen kendi krallığının bir parçası yapmayı istemektedir. Dünyayı korumak için, Outworld ve Earthrealm arasında Mortal Kombat adında bir dövüş turnuvası düzenlenir. 500 yıl önce Kung Lao, Shang Tsung’ı yenmiş ve onu bağışlamıştır. Shao Kahn, bu duruma çok kızarak Shang Tsung’ı tüm krallıkların en kötü, en pislik yeri olan (Earthrealm’in altında bulunan) Kobalt Madenleri‘nde hapseder. Kung Lao artık, dünyayı korumak için yeni nesil savaşçıları eğitmek zorundadır. Yanına eski bir muhafız olan Siro ve eski bir hırsız olan Taja’yı alarak gizemli şehir Zhuzin’de konuşlanırlar. Üçlü, Rayden’ın rehberliğinde hapis edilmiş, ama daha da güçlenmiş Shang Tsung ve seksi yardımcısı Vorpax’in başını çektiği kötü güçlere karşı savaşmaya hazırlardır.

Mortal Kombat Conquest
Mortal Kombat Conquest

Dipnot olarak, dizinin herkese hitap etmediğini söylemek isterim. İçerisindeki +18 sahnelerden dolayı değil. Beğenilmemesinin birinci nedeni, oyundan bihaber olarak diziyi izlemek. İkincisi ise aksiyon dolu, ama absürt sahnelerden hazzetmemek sayılabilir. Yine de oyunun hayranı ve filmlerini de seven biriyseniz -kanımca filmlerinden çok daha iyi ve eğlencelidir- 1 sezonluk Mortal Kombat macerasından hoşlanabilirsiniz.Oyuncu kadrosunda Paolo Montaban (Kung Lao), Kan Sporu serileriyle tanınan Daniel Bernhardt (Siro), Terminator 3‘le tanınan Kristianna Loken (Taja), Jeffrey Meek (Rayden), Tracy Douglas (Vorpax), Bruce Locke (Shang Tsung) gibi isimler başı çekiyor.

Shao Kahn
Shao Kahn

Siro, Taja, Vorphax, Qali, Kreeya, Omegis, Master Cho, Siann, Mika ve Sora karakterleri oyunda olmayan, dizi için yaratılmış karakterlerdir. Oyunda olan ve dizide geçen karakterler ise Scorpion, Sub-Zero, Noob-Saibot, Quan Chi, Kitana, Mileena, Rain, Reiko, Reptile, Smoke ve Goro gibi isimlerdir.
Yapımın en ilginç yanlarından biri de -ki 22 bölüm izleyip sonuna gelenlerin küfür etme nedeni olabilir- en heyecanlı yerinde sezon finali yapması ve dizinin iptal edilip devamının gelmemesidir.

Shang Tsung - Vorpax
Shang Tsung – Vorpax

Başka bir enteresan özellikse, dizide boy gösteren konuk oyuncu kadın karakterlerin çoğunun (Angelica Bridges, Sung Hi Lee, Dana Hee, Jamie Pressly, Renee Tenison, Kathleen Kinmont, Candace Miller ve Suzanne Stokes) Playboy modelleri olmasıdır. Diğer yıldız oyuncuların (Kristianna Loken, Tracy Douglas, Tahitia Hicks, Dara Tomanovich, Audie England ve Megan Brown) da bundan aşağı kalır yanları yoktur. Zaten izlerken, bu durumu çok zorlanmadan farkedebilirsiniz. Ama bu diziye zararı olan bir özellik değil tabii ki. Özellikle MK hayranları diziyi zevkle izleyebilirler. Bu kadar açıklamadan sonra, sizleri tekmelerin havada uçuştuğu (gerçek anlamda) başlangıç videosuyla baş başa bırakmak istiyorum.

Rayden
Rayden
Mortal Kombat Conquest
Mortal Kombat Conquest

http://www.youtube.com/watch?v=CttLB5z_Bzo