bu yıl 59.’su düzenlenen emmy ödüllerinin, aday listesi açıklandı.16 eylül’de gerçekleşecek ödül töreninde, 15 adaylıkla the sopranos ve 11 adaylıkla ugly betty başı çekeceğe benziyor. işte listenin yalnızca diziler ve oyuncular ile ilgili kısmı:en iyi komedi:
EntourageThe Office30 RockTwo And A Half MenUgly Bettyen iyi drama:
Boston LegalGrey’s AnatomyHeroesHouseThe Sopranoskomedi dalında en iyi aktör:
Andy Millman rolüyle Ricky GervaisAdrian Monk rolüyle Tony ShalhoubMichael Scott rolüyle Steve CarellJack Donaghy rolüyle Alec BaldwinCharlie Harper rolüyle Charlie Sheendrama dalında en iyi aktör:
Alan Shore rolüyle James SpaderDr. Gregory House rolüyle Hugh LaurieTommy Gavin rolüyle Denis LearyTony Soprano rolüyle James GandolfiniJack Bauer rolüyle Kiefer Sutherlandkomedi dalında en iyi aktris:
Lynette Scavo rolüyle Felicity HuffmanChristine Campbell rolüyle Julia Louis-DreyfusLiz Lemon rolüyle Tina FeyBetty Suarez rolüyle America FerreraNancy Botwin rolüyle Mary-Louise Parkerdrama dalında en iyi aktris:
Nora Walker rolüyle Sally FieldBrenda Leigh Johnson rolüyle Kyra SedgwickOlivia Benson rolüyle Mariska HargitayAllison Dubois rolüyle Patricia ArquetteDahlia Malloy rolüyle Minnie DriverCarmela Soprano rolüyle Edie Falcokomedi dalında en iyi yardımcı aktör:
Johnny Drama rolüyle Kevin DillonAri Gold rolüyle Jeremy PivenBarney Stinson rolüyle Neil Patrick HarrisDwight Schrute rolüyle Rainn WilsonAlan Harper rolüyle Jon Cryerdrama dalında en iyi yardımcı aktör:
Denny Crane rolüyle William ShatnerGeorge o’malley rolüyle T.R. KnightHiro Nakamura rolüyle Masi OkaBen rolüyle Michael EmersonJohn Locke rolüyle Terry O’QuinnChristopher Moltisanti rolüyle Michael Imperiolikomedi dalında en iyi yardımcı aktris:
Joy Turner rolüyle Jaime PresslyPam Beesly rolüyle Jenna FischerEvelyn Harper rolüyle Holland TaylorBerta rolüyle Conchata FerrellWilhelmina Slater rolüyle Vanessa WilliamsCelia Hodes rolüyle Elizabeth Perkinsdrama dalında en iyi yardımcı aktris:
Sarah Whedon rolüyle Rachel GriffithsIsobel “Izzie” Stevens rolüyle Katherine HeiglDr. Bailey rolüyle Chandra WilsonCristina Yang rolüyle Sandra OhJanice Soprano rolüyle Aida TurturroDr. Jennifer Melfi rolüyle Lorraine Braccotüm liste ( animasyon, reality şov gibi adaylıkları da içeren) burada.ilk okuyuşta dikkatimi çekenler, the riches’ın hemen en iyi kadın oyuncu (tabi ki) ile aday olması, drama dalında en iyi yardımcı aktörlerde, lost oyuncularının birbirleri ile kapışacak olması, masi oka’nın adaylığı ve komedi dalında en iyi aktris adaylıklarında felicity huffman’ın birazcık zayıf kalması (3. sezon rolünün dramatik hali nedeniyle)bunun dışında hayal kırıklıklarım da var. dexter 3 adaylık alabilmiş. jenerik, müzik ve kamera dalında; oyunculuk dalında da bir şeyler beklemiştim açıkçası. yine battlestar galactica ekibinden de bir oyunculuk dalında adaylık beklemiştim.heyecanla bekliyoruz.