Dr. Jekyll & Mr. Hyde hikayesini bilirsiniz. Kendi halinde, sakin ve ılımlı bir adamın yırtıcı bir psikopata dönüşmesini anlatır İskoçyalı yazar Robert Louis Stevenson‘ın romanı. Yeni BBC dizisi jekyll, bu klasik hikayeyi oldukça çekici bir şekilde modernize etmiş.

Dizide aynı bedendeki iki karakteri James Nesbitt canlandırıyor. Aktörün evli, iki çocuklu, sakin bilim adamı Dr. jekyll’dan, yani dizideki karakterimiz tom jackman’dan alaycı, süper hızlı ve güçlü, katil ruhlu alter egosu Hyde’a dönüşmesi gerçekten çok etkileyici. Hyde ile jackman arasında fiziksel olarak da belli belirsiz bir fark var. Hyde hafiften daha ince ve uzun, saç çizgisi daha önde ve saçları daha gür.

tom jackman, kendisindeki tuhaflığı farkettiği zaman bir bodrum katı tutup orada Hyde’ı etkisiz kılacak özel bir oda oluşturmuş. Özel sandalyesine kendini sağlam bir şekilde bağlayıp hyde’ın dehşet saçmasını önlemeye çalışıyor. ama her zaman tutturamıyor tabii, hyde durup dururken de gelebiliyor, işte o zaman ne yapacağı belli olmuyor. tom kendini alakasız bir yerde uyanmış bulabiliyor.hyde’ın gelişini tom’un mavi gözlerinin kanlı bir siyaha dönüşmesinden anlıyoruz. hyde tam anlamıyla bir narsist. ukala bir şovmen aynı zamanda. tuhaf bir şekilde hyde’ı sık sık görmek istediğinizi farkediyorsunuz diziyi izlerken.

tom jackman, hyde’ın insanlara ve en önemlisi ailesine zarar vermesini önlemek için onunla bir anlaşma yapmış. küçük bir ses kayıt cihazı aracılığıyla birbirleriyle haberleşiyorlar.tom ve hyde’ın bilmediği bir şey var: peşlerinde her hareketlerini izleyen bir gizli servis bulunuyor. tam ne yaptıklarını ve yapacaklarını henüz bilmiyoruz ama bu garip kişilik bölünmesi durumunun çok eskilere dayanan gizemli bir hikayesi olduğunu anlıyoruz.jackman’ın sırrını bilen bir asistanı var: Katherine (Michelle Ryan). karısını ise coupling‘in tatlı kaçık jane’i gina bellman canlandırıyor. oldukça cool bir karakter olduğunu da ekleyeyim. tom’un en yakın arkadaşı olan genetik bilimcisi peter’ın (Denis Lawson) ise bir işler karıştırdığı anlaşılıyor.

dizinin yazarı, coupling gibi bir şaheserin de yaratıcısı olan steven moffat.