Geçmiş yıllarda bilim kurgu projeleriyle daha fazla ön planda olsa da şimdilerde bu özelliğinden biraz arınmış bir kanal olan Syfy, 2004 yılında -biz onu Sci-Fi adıyla tanıdığımız sıralarda- bizlere yeni bir dizi sunmuştu. Bilim kurgu-gizem türünde ve mini-dizi olma özelliğine sahip olan 5ive Days To Midnight nasıl bir şeydir derseniz buyurun yazının devamına.

Türkçe haliyle Gece Yarısına 5 Gün Kala, genel yapısı gereği bir profesörün 5 gün boyunca yaşadıkları üzerine kurulu ve toplamda 4 bölümden oluşuyor. İlk bölümün ilk 2 güne odaklandığı dizi, toplamda da 210 dakika. Girişi burada bitirip dizinin konusuna geçersek:

Fizik profesörü J.T. Neumeyer (Timothy HuttonLeverage), yanında kızıyla birlikte doğum sırasında kaybettiği eşini ölüm yıl dönümünde mezarında ziyaret etmektedir. Bu ziyaret normal seyrinde başlamışken J.T.’nin kızı Jesse (Gage GolightlyTeen Wolf), mezarın yanında bir çanta buluverir. Üstünde profesörün isminin yazılı olduğu bir çanta… İkili ilk başta bunun aynı isimli başka bir insana ait olduğunu düşünseler de çanta profesörün dikkatini çeker ve şifreli kilidi olan çantayı yanına alır. Eve gelip de çantanın şifresi üzerinde denemeler yaptığındaysa şaşırtıcı bir gerçekle, içindekilere baktığındaysa çok daha fazlasıyla karşılaşır.Kızının doğduğu, eşinin öldüğü günün şifre olmasının yanında çantanın içinde “kendi ölümünün” belgeleri vardır. Resimler, gazete küpürleri, en yakın arkadaşı (Angus MacfadyenChuck) ve sevgilisinin de içinde bulunduğu, yakınındaki kişilerin olduğu bir şüpheli listesi ve fazlası… Çantadaki her şey onun 5 gün sonra gece yarısına yakın bir zamanda öldürüleceğini göstermektedir.

J.T. ilk başlarda gördüklerini ciddiye almayıp bunu zeki ve tuhaf öğrencilerinden Carl’ın (Hamish LinklaterThe New Adventures of Old Christine) oyunu zannetse de çok geçmeden göz ardı edemeyeceği türden bir şey olur. Kız arkadaşı Claudia (Kari MatchetCovert Affairs), öldüğü gün üstünde olduğu söylenen kabanı kendisine hediye olarak verir. Bunun üstüne huzursuz olan J.T., çantaya göre davasından sorumlu olan cinayet masası dedektifinden konuyla ilgili yardım ister.Irwin Sikorski (Randy Quaid) da ilk başta hikayeyi tıpkı J.T.’in kendisi gibi ciddiye almaz. Olayın mantık dışı görünmesinin yanında çantadaki belgelere göre, profesörün otopsisini kaçırmıştır ve bu meslek hayatı boyunca asla yapmadığı türden bir davranıştır. Ama birkaç defa karısının kendisi için aldığı ama sürekli ektiği doktor randevusundan bu sefer kaçamayacağını, üstelik bu randevunun tam da belgelerde geçen otopsi saatinde olduğunu öğrenince haliyle fikrinde bir değişme yaşanır.

O zamandan itibaren ikili şüpheli listesini ve belgelere göre yaşananları ve yaşanacağı söylenenleri dikkate alınarak olacakları engellemeye ve bu işin arkasındaki gerçeği öğrenmeye kalkışırlar. Artık zamana karşı yarış başlamıştır…5ive Days to Midnight, türünün gereklerini yerine getirdiğini düşündüğüm ve temelindeki olayı ayağı sağlam basan bir şekilde kapatan bir dizi. Başta ünlü oyuncu Timothy Hutton olmak üzere oyunculukları dizi için uygun bir kıvamda. Eğer, bilim-kurgudan ziyade gizem unsurunu daha iyi kullanan böylesi yapım konusu, kadrosu ve içeriğiyle ilginizi çektiyse denemenizi kesinlikle tavsiye edebilirim. Son olarak, diziyle ilgili kısa bir video için buraya da bakabilirsiniz. İzleyenlere ve izleyeceklere iyi seyirler.