Geçen sene Amerikan Yazarlar Birliği grevinden dolayı sade bir basın toplantısıyla geçen ödüller bu sene Hollywood Yabancı Basın Birliği‘nin düzenlediği ve elliden fazla ünlünün sunduğu görkemli bir törenle sahiplerini buldu.

66. Altın Küre ödülleri (2009)

66. Altın Küre ödülleri (2009)

Oscarların habercisi olarak anılan Altın Küre ödüllerinde (Golden Globe Awards) bu sene pek fazla sürpriz olmadı. Beklendigi gibi en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü ‘The Dark Knight‘ filmindeki inanılmaz performansıyla herkesi büyüleyen, Ocak 2008’de hayatını kaybeden Heath Ledger aldı. Ödülü adına filmin yönetmeni Christopher Nolan aldı. Sitemizi daha çok ilgilendiren bölümde ise Geceye damgasini 30 Rock vurdu. Film kategorisinde aynı şeyi Slumdog Millionaire için söyleyebiliriz.

Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

66. Altın Küre‘de kazananların tam listesi şöyle:
SİNEMA (Drama):
En iyi film: Slumdog MillionaireEn iyi yönetmen: Danny Boyle (Slumdog Millionaire)En iyi erkek oyuncu: Mickey Rourke (The Wrestler)En iyi kadın oyuncu: Kate Winslet (Revolutionary Road)En iyi yardımcı erkek oyuncu: Heath Ledger (The Dark Knight)En iyi yardımcı kadın oyuncu: Kate Winslet (The Reader)En iyi animasyon: WALL·EEn iyi senaryo: Slumdog Millionaire (Simon Beaufoy)En iyi müzik: Slumdog Millionaire (A.R. Rahman)En iyi şarkı: Bruce Springsteen (The Wrestler)Yabancı dilde en iyi film: Waltz with Bashir (Israil)Sinema (Müzikal / Komedi)
En iyi film: Vicky Cristina BarcelonaEn iyi erkek oyuncu: Colin Farrell (In Bruges)En iyi kadın oyuncusu: Sally Hawkins (Happy-Go-Lucky)

Mad Men (En iyi dizi)

Mad Men (En iyi dizi)

Televizyon Ödülleri:
En iyi drama dizisi: Mad MenEn iyi kadın oyuncu: Anna Paquin (True Blood)En iyi erkek oyuncu: Gabriel Byrne (In Treatment)En iyi komedi / müzikal dizisi: 30 RockKomedi / müzikal dizisi en iyi kadın oyuncu: Tina Fey (30 Rock)Komedi / müzikal dizisi, en iyi aktör: Alec Baldwin (30 Rock)

30 Rock (En iyi komedi / müzikal dizi)

30 Rock (En iyi komedi / müzikal dizi)

En iyi mini dizi: John AdamsMinidizi, en iyi kadın oyuncu: Laura Linney (John Adams)Minidizi, en iyi erkek oyuncu: Paul Giamatti (John Adams)Minidizi, en iyi yardımcı kadın oyuncu: Laura Dern (Recount)Minidizi en iyi yardımcı erkek oyuncu: Tom Wilkinson (John Adams)Geçen sene grev sebebiyle verilmeyen hayat boyu başarı ödülü olan Cecil B. DeMille Ödülü Steven Spielberg‘e verildi.Ödüllerin videolarını buradan izleyebilirsiniz.