Günümüzün dizilerinden geriye gidip biraz nostalji yapmaya ne dersiniz? 80’li yılların Amerikan aksiyon dizilerinden bahsetmek istiyorum. Bol maceralı, her bölümde bir olayın olduğu ve çözüldüğü bu eğlenceli dizilerin neler olduğunu hatırlayalım biraz da. Yaşım gereği, bir kısmını çocukken televizyonda izleyebildiğim dizilerin de arasında bulunduğu serileri, akranlarım ve 80 öncesi doğanlar eminim hatırlayacaktır. Türk televizyonlarının da bir çok kez gösterdiği bu dizileri, 90 sonrası doğanlar hatırlamayabilirler. O yüzden konuyu kısaca anlatıp her birinin başlangıç videolarını vermek istiyorum.
Açılış videolarını izlerken 80 dizilerinin ne kadar eğlenceli olduğunu göreceksiniz.

mcgyver

mcgyver

1- McGyver : 1985’ten 1992’ye kadar devam eden dizide, gizli ajan McGyver rolünde Richard Dean Anderson başroldeydi. Phoenix şirketi için çalışan McGyver, karşılaştığı sorunları bilimsel bilgi ve zekasını kullanarak çözer, günlük basit aletleri akla gelmeyecek icatlara çevirir. Kötü niyetli rakiplerini bu şekilde alt eder.

http://www.youtube.com/watch?v=3w-oDZSLUrY

the renegades (hainler)

the renegades (hainler)

2-The Renegades (Hainler) : Bu kısa ömürlü dizi 1982’de yayınlanmış, 1 sezon içinde sadece 6 bölüm oynamış. Bu dizide polis teşkilatı bir çete elemanına, ya suçlarından hapse girme ya da bir gizli birlikte özel polis olarak çalışma seçeneği sunarlar. Bu sayede silah kaçakçılığını önleyip çeteleri çökerteceklerdir. Başrolde Patrick Swayze oynar.

miami vice

miami vice

3- Miami Vice : 1984-1989 yılları arasında yayınlanan bu dizi, Miami Polis Departmanı’nda görev yapan iki dedektifinin, gizli görevlerle suç dünyasına sızıp Güney Florida’daki suçluları alaşağı etmeye çalışmalarını anlatır. Michael Mann’ın yarattığı dizi, 2006 yılında filme de çekilmiştir.

Magnum P.I.

Magnum P.I.

4- Magnum P.I. : 1980-1988 yılları arasında yayınlanmış olan Magnum, Hawai’de büyük, lüks bir evde yaşayan özel bir dedektifin hikayesini anlatır. Magnum’un (Tom Selleck) kaldığı yer İngiliz asilzadesi Robin Masters’a ait olup, dedektif bu kişi için çalışmaktadır. Ferrari de dizinin simgelerinden biridir.

The Dukes of Hazzard

The Dukes of Hazzard

5-The Dukes of Hazzard : 1979’da başlayıp 1985’e kadar süren bu dizi de Hazzard bölgesinde çiftlik evinde yaşayan Bo ve Luke Duke adında iki kuzenin macerlarını anlatır. Kuzenlerin yanı sıra, amcaları Jesse ve seksi Daisy de onlara eşlik eder. Kuzenlerin en çok sevdikleri şey, General Lee adındaki Dodge Charger arabalarıdır.

Knight Rider (Kara Şimşek)

Knight Rider (Kara Şimşek)

6-Knight Rider : Ülkemizde, Kara Şimşek adıyla oynayan bu dizi 1982’de başlamış ve 4 yıl sürmüştür. Dizinin kahramanı kendi kendini kontrol edebilen ve konuşabilen KITT adlı arabadır. Arabının sahibi Michael Knight’ı ünlü aktör David Hasselhoff oynamıştır.

A Team (A Takımı)

A Team (A Takımı)

7-The A-Team : Ülkemizde A Takımı adıyla oynamış dizi, 1983-1986 yılları arasında yayınlanmıştır. Vietnam Savaşı’nda görev yapan 4 asker, savaşın son zamanlarında banka soyarlar. Görev doğrultusunda yaptıkları bu işin sonucu askeri hapishaneye atılırlar. Hapishaneden kaçarlar ve Los Angeles’ta yeraltına giderler. Bundan sonra kendilerini A Takımı olarak adlandırırlar. Grubun lideri Hannibal (George Peppard) kılık değiştirmede uzmandır. Face (Dirk Benedict) takımın yakışıklı ve dolandırıcı üyesidir. BA (Mr.T), tamir işlerinde uzmandır, aynı zamanda korkutucu görüntüsüyle bilinir. Son üye Murdock (Dwight Schultz) ise uzman pilot ve raporlu deli olarak bilinir.

Remington Steele

Remington Steele

8-Remington Steele : Sonuncu dizi 1982-1987 yıllarında oynamıştır. Özel dedektiflik yapan Laura Holt, işlerinin iyi gitmemesi nedeniyle ajansının ismini Remington Steele adıyla değiştirir. Gerçekte var olmayan bu patronla görüşmek isteyen müşteriler patronu göremeyince işler daha da kötüye gider. Bir gün, bir hırsız ajansa gelip gizli evrakları çalar ve Remingston Steel’in varolmayan biri olduğunu anlar. Bu noktadan sonra Remingston Steel (Pierce Brosnan) gerçek biri haline gelir. Laura birlikte çalışacağı kişiyi bulmuştur.

http://www.youtube.com/watch?v=zypw9ozqEn8

Bu yazıya kaynak olan siteyivererek yazıya son veriyorum.